Stołeczny ratusz występując do sądu ws. tymczasowego administrowania nieruchomościami przy ul. Hożej 25a i Marszałkowskiej 43 wykonał instrukcję komisji weryfikacyjnej przesłaną wcześniej do miasta - powiedział w środę wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta.
Stołeczny ratusz przekazał w środę, że sąd wydał postanowienia, na mocy których ratusz może tymczasowo administrować dwiema nieruchomościami, co do których decyzje wydała komisja weryfikacyjna. Chodzi o kamienice przy ul. Hożej 25a i Marszałkowskiej 43. Miejscy urzędnicy podkreślili, że to ratusz złożył w tej sprawie wnioski do sądu; mówili o „przełomowych” decyzjach sądu.
Kaleta odniósł się do tych informacji na briefingu prasowym przed resortem sprawiedliwości. Podkreślił, że przejęcie w zarząd tych nieruchomości przez miasto było postanowieniem komisji weryfikacyjnej.
Miasto może wyegzekwować decyzję komisji dzięki odpowiedniemu postanowieniu sądu o zabezpieczenie powództw miasta o wydanie nieruchomości
— powiedział Kaleta.
Kładzie to kłam narracji miasta, która powielana jest od wielu tygodni w zakresie niemożności egzekwowania decyzji komisji weryfikacyjnej
— dodał.
Kaleta podkreślił, że kiedy miasto po raz pierwszy podniosło, że nie może obejmować w zarząd nieruchomości zwracanych przez komisję, komisja przygotowała precyzyjna instrukcję, jak należy postępować, jeśli beneficjenci decyzji dobrowolnie nie będą chcieli przekazywać nieruchomości.
Jak zaznaczył, m. st. Warszawa skonstruowało wniosek do sądu, o tożsamej treści, z tym, co komisja wskazała w swojej instrukcji. Według Kalety miasto wykonuje swoje obowiązki w taki sposób, jak wskazała to komisja.
Dzisiaj wiemy, że w stosunku do dwóch nieruchomości wykonanie instrukcji komisji weryfikacyjnej okazało się być skuteczne
— podkreślił Kaleta.
Przywołał fragment instrukcji komisji przekazanej pod koniec maja do miasta.
„W przypadku braku możliwości dobrowolnego przejęcia zarządu nad nieruchomością, m.st. Warszawa występując z powództwem o wydanie nieruchomości, może domagać się udzielenia przez sąd zabezpieczenia (…) poprzez nakazanie beneficjentom uchylonej decyzji reprywatyzacyjnej nieprzeszkadzanie powodowi, tj. m.st. Warszawa w działaniach mających na celu objęcie nieruchomości w zarząd”.
Dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości Kamil Zaradkiewicz podkreślił, że miasto ma instrumenty w postaci wystąpienia do sądu także o zabezpieczenie, które umożliwia natychmiastowe wykonanie obowiązku przejęcia nieruchomości w zarząd.
Co się dzieje i bardzo się z tego cieszymy
— dodał Zaradkiewicz.
Ratusz powinien też na mocy decyzji komisji weryfikacyjnej przejąć w zarząd nieruchomości przy Poznańskiej 14, Nowogrodzkiej 6a, Schroegera 72 oraz Hożej 25.
Według szefa komisji weryfikacyjnej Patryka Jakiego „zarząd tych nieruchomości już dawno można było przejąć”. Miasto tłumaczy, że z uwagi na braki w przepisach o komisji weryfikacyjnej, musi występować do sądów z pozwami wobec dotychczasowych zarządców tych nieruchomości. Chodzi o to, aby w pełni przejąć zarząd nad zwracanymi przez komisję weryfikacyjną nieruchomościami.
Komisja weryfikacyjna od czerwca ub. roku bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.
CZYTAJ WIĘCEJ:
ak/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/403489-kaleta-stoleczny-ratusz-wykonal-instrukcje-kw