Sytuacja Polaków mieszkających w Niemczech będzie głównym tematem rozmów marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i szefa Bundesratu Michaela Muellera. Marszałek w piątek rozpocznie trzydniową wizytę w Niemczech, podczas której spotykał się będzie z Polonią.
W piątek marszałek Senatu będzie gościem podczas otwarcia 969. plenarnego posiedzenia Bundesratu. Następnie spotka się z premierem Saksonii-Anhalt Reinerem Haseloffem, z premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem i z przewodniczącym Bundesratu Michaelem Muellerem.
Karczewski będzie rozmawiał z niemieckimi politykami m.in. o sytuacji Polaków mieszkających w Niemczech, poruszy zwłaszcza kwestię nauki języka polskiego w niemieckich szkołach publicznych. Tematem spotkania będzie też współpraca w ramach UE, Trójkąta Weimarskiego, współpraca transgraniczna i kwestia statusu mniejszości polskiej w Niemczech.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: TYLKO U NAS. Mocne słowa Anny Wawrzyszko ze ZPwN: Niemcy sprzedają nam mit o nauczaniu języka polskiego!
Marszałek Senatu weźmie także udział w Berlinie, w otwarciu plenerowej wystawy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pt. „Jeszcze Polska nie zginęła”. Po południu spotka się z berlińską Polonią.
Jak powiedział dziennikarzom Karczewski, następne dwa dni poświęci sprawom Polonii.
Jest tam duża Polonia, ok. 2 mln Polaków, którzy mieszkają Niemczech. Wiem, że mają oni swoje problemy; głównym problemem jest nauka języka polskiego i w związku z tym będzie to główny przedmiot moich rozmów z przewodniczącym i z premierami landów, w których język polski jest słabo nauczany, nie ma w publicznym nauczaniu języka polskiego
— powiedział Karczewski.
Jak zaznaczył, „zawsze ze strony niemieckiej mamy informacje i tłumaczenie, że jest to w gestii landów”.
Będę zatem rozmawiał z premierami poszczególnych landów i będę dowiadywał się o szczegółach i mam nadzieję, że w wyniku naszych rozmów zwiększy się liczba landów, która przykłada wagę do nauki języka polskiego jako języka ojczystego w szkołach publicznych
— zapowiedział Karczewski.
W sobotę marszałek Senatu będzie uczestniczył w otwarciu Konsulatu Honorowego w Duesseldorfie oraz w uroczystości przekazania listów komisyjnych Konsulowi Arndtowi Guenterowi Kirchhoffowi przez wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Papierza. Będzie w niej uczestniczyć także premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet.
Potem Karczewski odwiedzi Dom Polski w Bochum, gdzie spotka się m.in. z prezesem Związku Polaków w Niemczech (ZPwN) Józefem Malinowskim, wiceprezes Związku Anną Wawrzyszko oraz innymi przedstawicielami Polonii. Odwiedzi też Polską Misję Katolicką w Essen; wieczorem spotka się z Polonią w Konsulacie Generalnym RP w Kolonii.
W niedzielę marszałek Senatu wraz z delegacją zwiedzi Ośrodek Polonijny „Concordia” w Herdorf-Dermbach, gdzie będzie uczestniczyć we mszy św. i złożeniu wieńca pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Wizytę zakończy złożenie kwiatów na cmentarzu głównym we Frankfurcie pod pomnikiem ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego KZ Katzbach, którego ofiarami byli głównie warszawscy powstańcy.
W Niemczech mieszka ok. 1,8 mln. polskich obywateli i osób polskiego pochodzenia, które przyjechały do Niemiec w ramach tzw. łączenia rodzin. Polonia w Niemczech nie ma statusu mniejszości narodowej. Prawa Polaków w Niemczech reguluje Traktat zawarty między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 r. Gwarantuje on, że osoby polskiego pochodzenia mają prawo do wyrażania i rozwijania swej odrębności. Na zajęcia języka polskiego w niemieckich szkołach publicznych uczęszcza od 7 do 9 tys. uczniów.
W Niemczech działa kilka organizacji polonijnych. Są to: Związek Polaków w Niemczech, Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury i Języka Polskiego, Polska Rada - Zrzeszenie Federalne, Związek Polaków w Niemczech Rodło, Kongres Polonii Niemieckiej. Ważną instytucją dla życia polonijnego jest Polska Misja Katolicka w Niemczech. W 300 kościołach i kaplicach odprawiane są msze święte po polsku. Na polską katechezę uczęszcza 8 tys. dzieci. Misje są ośrodkami życia religijnego, ale też kulturalnego i społecznego.
ak/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/402684-marszalek-karczewski-uda-sie-z-wizyta-do-niemiec