Posłowie: Ryszard Petru i Joanna Scheuring-Wielgus polemizują ze środowym wystąpieniem premiera Mateusza Morawieckiego na forum PE w Strasburgu. W czwartek zadali szefowi rządu szereg pytań, m.in. o prawa kobiet, skrócenie kadencji I Prezes SN, wysokość długu publicznego i składek na ZUS.
W sumie takich pytań jest 40 - posłowie zawarli je w interpelacji wystosowanej do szefa rządu. Społeczno-Liberalni liczą, że wkrótce otrzymają na nie odpowiedź na piśmie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: CAŁE PRZEMÓWIENIE premiera Morawieckiego w Strasburgu: „Wspólnota europejska znalazła się na zakręcie”. [WIDEO]
Ryszard Petru, b. lider Nowoczesnej, obecnie lider koła Społeczno-Liberalni ocenił, że premier w środę w Strasburgu „wciskał ludziom kit”. Dlatego też postanowił zadać Morawieckiemu szereg pytań dotyczących jego przemówienia, które wygłosił w europarlamencie w debacie o przyszłości Europy.
Premier Morawiecki mówił, że dług publiczny w ubiegłym roku spadł po raz pierwszy od 30 lat. To pytanie jest takie, czy w I kwartale 2018 r. wyniósł 990 mld złotych i był wyższy, niż na koniec ubiegłego roku o 27 mld złotych?
— pytał Petru.
Sugerował ponadto, że - wbrew słowom szefa rządu - składki na ZUS dla przedsiębiorców wzrosły o 100 złotych i wynoszą obecnie 1320 zł miesięcznie. Przekonywał też, że luka VAT-owska wynosi kilkanaście mld euro, podczas gdy Morawiecki mówił o odzyskaniu od „mafii VAT-owskiej” 10 mld euro. Dowodził ponadto, że - wbrew twierdzeniom szefa rządu - po wprowadzeniu programu 500 plus ubóstwo spadło w Polsce nie o 95 proc., a o 64 proc.
Premier mówił, że Europejski Trybunał Praw Człowieka w 1998 r. wprowadził dokładnie taką samą regułę wcześniejszego odejścia na emeryturę dla sędziów, jaką my teraz wprowadzamy. To mamy pytanie do pana premiera: czy ETPC również skrócił kadencję orzekających sędziów?
— dociekał szef koła Społeczno-Liberalni.
Miał ponadto zastrzeżenia do fragmentu wystąpienia, gdzie Morawiecki mówił o sposobie wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa.
Joanna Scheuring-Wielgus (również koło Społeczno-Liberalni) pytała natomiast o ewentualny termin wprowadzenia tzw. konwencji antyprzemocowej oraz o stanowisko rządu na temat procedowanego w Sejmie projektu „Zatrzymaj aborcję”, który zmierza do wykreślenia z obecnej ustawy antyaborcyjnej przesłanki pozwalającej na przerwanie ciąży z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu.
Jej kolejne pytania dotyczyły tego, która opcja polityczna przed nastaniem obecnych rządów PiS „zawłaszczała” media oraz którzy dziennikarze byli wówczas „nękani”. Dopytywała ponadto czy i kiedy obecny szef rządu należał w czasach PRL do Solidarności kierowanej przez Lecha Wałęsę. (PAP)
Premier Morawiecki przekonywał podczas debaty w PE, że w obliczu kryzysów, które przetoczyły się przez kontynent w ostatnich latach, konieczne jest wzmocnienie demokratycznej legitymacji UE, wsłuchanie się w głos obywateli. Zachęcał do tworzenia „Unii 4.0” jako forpoczty czwartej rewolucji przemysłowej”. Odnosząc się do zmian w sądownictwie w Polsce, przekonywał m.in., że sędziowie są obecnie o wiele bardziej niezależni, niż wcześniej.
PZ/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/402673-petru-i-scheuring-wielgus-zazdroszcza-premierowi