W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się dzisiaj debata nt. przyszłości Unii Europejskiej. W swoim przemówieniu premier Mateusz Morawiecki przedstawił szereg propozycji na rozwój Wspólnoty. Poniżej przedstawiamy najciekawsze wypowiedzi szefa polskiego rządu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zakończyła się debata o UE. Morawiecki: Gdyby nie Żelazna Kurtyna, Polska również byłaby założycielem Wspólnot Europejskich
1. O potrzebie nowego otwarcia w UE
Unia Europejska w ostatnich latach zmaga się z egzystencjalnymi kryzysami: kryzys bankowy, finansowy, kryzys strefy euro, kryzys migracyjny, Brexit, czy agresywna polityka Rosji. Pięć przegranych referendów wspólnotowych w ostatnich latach, a także zmiana krajobrazu politycznego w państwach europejskich - to wszystko są dowody, że projekt europejski potrzebuje nowego otwarcia.
2. Jaka powinna być Unia?
Unia 4.0, czyli Unia Europejska jako forpoczta IV rewolucji przemysłowej. Unia bezpieczna, czyli Unia zdająca sobie sprawa z geopolitycznych wyzwań przed nią stojących i gotowa odpowiadać na nie jednym, solidarnym głosem. Unia obywatelska, czyli Unia społecznie wrażliwa, wspierająca swoich obywateli przed siłą globalnych korporacji. Unia Solidarna.
3. W czym UE powinna naśladować Polskę?
W Polsce pokazaliśmy, że da się walczyć z oszustami podatkowymi. Trzeba tylko determinacji – określenia celu, a potem sprawnego, profesjonalnego działania. To także nasza oferta dla Europy – skuteczne, sprawdzone w praktyce rozwiązania prawne.
4. O Nord Stream 2
Unia nie potrzebuje Nord Stream 2, daje on Rosji bardzo silne narzędzia wpływu nie tylko na europejską gospodarkę, ale i politykę.
5. O błędach UE
Wielu Europejczyków nie okazuje dziś entuzjazmu wobec integracji w Unii Europejskiej. Możemy się na to oburzać, zamykać oczy, udawać że to tylko margines – ale to nie zmieni rzeczywistości. To sygnał, że popełniliśmy błędy – i musimy je naprawić.
6. Instytucje unijne powinny słuchać obywateli
Europa doświadcza właśnie demokratycznego przebudzenia; dalszy rozwój UE musi uwzględniać głos obywateli, aby europejski projekt mógł iść naprzód, trzeba wzmocnić jego demokratyczną legitymację.
7. O chrześcijańskich korzeniach Europy
Nie sposób zrozumieć ciągłości i istoty Europy bez uznania jej rzymskich, greckich i w końcu judeochrześcijańskich korzeni. Bez chrześcijaństwa europejska różnorodność nigdy nie osiągnęłaby tak dziś cenionego, szczególnie w tej izbie, poczucia uniwersalizmu. Jedności w różnorodności. Zjednoczeni w różnorodności. Ta dewiza naszej Unii to nie są tylko puste słowa.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Europoseł SLD upomniał się w PE o emerytury SB-ków. Premier Morawiecki odpowiedział: „To bardzo ciekawy aspekt obrony praworządności”
8. Żelazna kurtyna powodem dysproporcji w Europie
Gdyby nie Żelazna Kurtyna i tragiczny podział Europy po II wojnie światowej, Polska również byłaby założycielem Wspólnot Europejskich – zgodnie z wolą polskiego rządu na uchodźstwie.
9. O tradycjach polskiego parlamentaryzmu
Polska obchodzi w tym roku 550. rocznicę zwołania pierwszego Sejmu i stulecie odzyskania niepodległości; to pokazuje jak głęboko w polskiej kulturze zakorzeniona jest idea parlamentaryzmu, demokracji i rządów prawa.
10. O potrzebie polityki spójności
Nie będzie naprawdę jednolitego wspólnego rynku bez dalszej ambitnej walki z nierównościami, bez aktywnej polityki spójności. Ta polityka nie jest jednostronną, bezzwrotną pomocą dla krajów mniej rozwiniętych. To inwestycja w rozwój Europy. (…) Polityka spójności, ambitna walka z nierównościami – to sytuacja win-win i dla krajów założycielskich, i dla wszystkich innych jej członków.
PZ
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/402454-top-10-fragmentow-wystapienia-premiera-w-strasburgu