Prezydent Andrzej Duda otrzymał oświadczenie sędziego Józefa Iwulskiego o woli dalszego orzekania w Sądzie Najwyższym - poinformował wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha. Sędzia Iwulski ma - zgodnie z decyzją prezydenta - pełnić od środy obowiązki I Prezesa SN. Z kolei rzecznik SN stwierdził, że oświadczenie sędziego Iwulskiego nie spełnia wymogów ustawy o SN.
Prezydent ma oświadczenie (sędziego Iwulskiego), które jest analizowane. Sędzia Iwulski złożył oświadczenie w terminie miesięcznym o dalsze orzekanie w Sądzie Najwyższym. Pani prezes Gersdorf żadnego oświadczenia nie złożyła
—powiedział prezydencki minister we wtorek w TVN24. Dodał, że oświadczenie będzie opiniowała Krajowa Rada Sądownictwa, a następnie „prezydent będzie podejmował decyzję”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wyznaczenie Iwulskiego na „zastępcę” Gersdorf może być cwaną ustawką i pułapką zastawioną przez byłą prezes SN
Zaznaczył, że żadnego takiego oświadczenia nie złożyła dotychczasowa I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. Potwierdził, że podczas wtorkowego spotkania w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda poinformował prof. Gersdorf, że - z uwagi na osiągniecie przez nią wieku emerytalnego - przeszła w stan spoczynku.
Oświadczenie sędziego Józefa Iwulskiego o woli dalszego orzekania w Sądzie Najwyższym nie spełnia wymogów określonych w ustawie o SN
—stwierdził z kolei rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Iwulski ma o środy pełnić obowiązki I prezesa SN.
Sędzia Laskowski przyznał w rozmowie z TVN24, że nie czytał oświadczenia, które złożył prezydentowi sędzia Iwulski.
Wiem natomiast, że to jest oświadczenie, które nie spełnia wymogów określonych w ustawie. To nie jest ten wniosek, o którym mowa w ustawie, z zaświadczeniem lekarskim, kierowanym do prezydenta i jakby zawierający prośbę czy wniosek o przedłużenie możliwości orzekania. Pan Iwulski, powołał się na treść konstytucji i stwierdził, że zgodnie z tym przepisem i obowiązującą przedtem ustawą powinien orzekać do ukończenia 70. roku życia
—powiedział rzecznik SN.
Jak dodał, prezydent Andrzej Duda „zinterpretował” to oświadczenie „jako wniosek podobny do tych, które odpowiadają wymogom ustawy i przesłał do Krajowej Rady Sądownictwa”. Według niego podobne w treści oświadczenia, jak sędzia Iwulski, złożyło kilku innych sędziów Sądu Najwyższego.
Sędzia Iwulski miałby - zgodnie z wolą prezydenta Andrzeja Dudy - pełnić obowiązki I Prezesa SN, ponieważ w stan spoczynku przeszła, z uwagi na osiągnięcie wieku emerytalnego, dotychczasowa I Prezes prof. Małgorzata Gersdorf.
Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w dniu następującym po upływie trzech miesięcy od tego terminu w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W związku z tym sędziowie ci od 4 lipca, według ustawy, przestają pełnić swe funkcje. Mogą oni dalej orzekać, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN.
W SN na dzień 3 lipca będzie 73 sędziów, spośród których 27 ukończyło 65. rok życia.
Oświadczenia dotyczące woli pozostania na stanowisku - jak wcześniej informował zespół prasowy SN - złożyło 16 sędziów SN. Złożone oświadczenia mają jednak różną treść. Jak podawano, dla dziewięciu podstawę prawną stanowią regulacje ustawy o SN z dnia 8 grudnia 2017 r., natomiast w siedmiu oświadczeniach sędziowie powołali się bezpośrednio na Konstytucję RP.
Małgorzata Gersdorf, która już ukończyła 65. rok życia, mówiła, że „nie złożyła i nie złoży” wniosku do prezydenta w sprawie dalszego zajmowania stanowiska sędziowskiego i funkcji prezesa SN. Gersdorf - która na I prezesa SN została wybrana w 2014 r. - podkreślała, że konstytucja stanowi, iż kadencja I prezesa SN trwa sześć lat.
Zgodnie z ustawą o SN, „jeżeli stanowisko Pierwszego Prezesa SN lub Prezesa SN zostanie zwolnione po wejściu w życie niniejszej ustawy, Prezydent RP powierzy kierowanie Sądem Najwyższym lub izbą wskazanemu sędziemu SN do czasu powołania Pierwszego Prezesa SN lub Prezesa SN”.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/402385-mucha-iwulski-zlozyl-oswiadczenie