**Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę o naruszenie prawa UE w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym; Warszawa dostała miesiąc na odpowiedź - poinformował na konferencji prasowej rzecznik KE.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: RMF FM: Premier Morawiecki zawarł z Timmermansem niepisaną umowę ws. zmian w Sądzie Najwyższym
Biorąc pod uwagę brak postępu, KE zdecydowała, żeby rozpocząć procedurę. Jednocześnie KE jest gotowa do konturowania dialogu, bowiem to kanał rozwiązania problemu zagrożenia łamania praworządności w Polsce
— powiedział rzecznik KE, uzasadniając podjętą decyzję.
To pierwszy etap procedury naruszeniowej - wezwanie do usunięcia uchybienia. Zazwyczaj KE daje państwu członkowskiemu dwa miesiące na odpowiedź.
Po tym etapie jeśli KE stwierdzi, że Polska nie wypełnia swoich zobowiązań, może przesłać Warszawie uzasadnioną opinię (drugi etap i kolejny czas na reakcje). Dopiero później KE może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości.
Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogą oni dalej pełnić swoją funkcję, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 2 maja, złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent RP wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN. W SN orzeka obecnie 74 sędziów, spośród których 27 osiągnęło ten wiek.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/402133-ke-wszczela-procedure-wobec-polski