Polska nie zawarła żadnego porozumienia dotyczącego przyjmowania odsyłanych z Niemiec osób ubiegających się o azyl - powiedział w sobotę wieczorem agencji Reutera rzecznik MSZ Artur Lompart.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: TYLKO U NAS. Źródło w rządzie dementuje informacje „Die Welt” ws. umowy z Niemcami dot. odsyłania do naszego kraju azylantów
Nie ma żadnych nowych porozumień dotyczących przyjmowania osób ubiegających się o azyl z krajów UE. Potwierdzamy to, podobnie jak Republika Czeska i Węgry
— powiedział Lompart w relacji Reutera.
Podobne dementi złożyli wcześniej w sobotę premier rządu Czech Andrej Babisz i rzecznik rządu Węgier Zoltan Kovacs.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemcy rozpowszechniają fake newsy? Węgierski rząd dementuje informacje o umowie z Niemcami w sprawie migrantów
Nie było rozmów między Pragą a Berlinem o przyjmowaniu z Niemiec migrantów, a rząd (czeski) nie zaakceptowałby tego
— powiedział premier Czech Andrej Babisz.
Nie zawarto takiej umowy
— powiedział z kolei Kovacs cytowany przez agencję Reutera.
Nie jest możliwe, by imigrant wszedł na terytorium Węgier, nie wszedłszy wcześniej do innego państwa UE
— dodał.
Wcześniej w sobotę agencje prasowe podały, że kanclerz Niemiec Angela Merkel wysłała tego dnia list do swoich partnerów koalicyjnych, w którym poinformowała, że 14 państw unijnych, w tym Węgry i Polska, zaoferowało przyjęcie z Niemiec osób ubiegających się o azyl, które złożyły wcześniej wniosek azylowy w innym państwie członkowskim.
Reuter informował, że jego dziennikarze widzieli ten dokument. AFP z kolei pisała, powołując się na źródła w niemieckiej koalicji, że Merkel zapewniła, iż te 14 państw UE dało „zielone światło” na przyjęcie z powrotem tych migrantów, którzy wcześniej zarejestrowali się na ich terytorium.
Podpiszemy umowy administracyjne z wieloma państwami członkowskimi, (…) by przyspieszyć proces przesiedleń
— miała napisać w liście niemiecka kanclerz. Według agencji Reutersa wśród 14 krajów, które wyraziły wolę zawarcia takiego porozumienia, są m.in. Polska, Węgry i Czechy, a więc kraje, które sprzeciwiały się obowiązkowym kwotom rozdziału uchodźców między kraje członkowskie UE.
Pozostałe państwa to: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Holandia, Portugalia i Szwecja.
ak/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/401988-rzecznik-msz-nie-bylo-porozumienia-z-niemcami-ws-azylantow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.