Gen. dyw. Rajmund Andrzejczak został mianowany przez prezydenta na stanowisko szefa Sztabu Generalnego WP i awansowany do stopnia generała broni - poinformowało w piątek BBN. Tym samym potwierdziły się doniesienia portalu wPolityce.pl w tej sprawie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASZ NEWS. Prezydent ma ogłosić nazwisko nowego Szefa Sztabu Generalnego WP. Najprawdopodobniej zostanie nim gen. dyw. Rajmund Andrzejczak
Jak podało BBN, prezydent Andrzej Duda w piątek podpisał decyzję o mianowaniu Andrzejczaka na szefa SGWP i awansowaniu go - na wniosek ministra obrony - na kolejny stopień generalski. Andrzejczak obejmie obowiązki 3 lipca.
Tym samym potwierdziły się doniesienia portalu wPolityce.pl, który wcześniej informował o tej nominacji. Jak informowaliśmy, zmiana ta była konsultowana w koordynacji między prezydentem, premierem, ministrem obrony narodowej i Biurem Bezpieczeństwa Narodowego.
Generał Rajmund Andrzejczak to doświadczony, sprawny i odpowiedzialny żołnierz. Zmiany w Systemie Kierowania i Dowodzenia wymagają, aby na czele Sztabu Generalnego stanął najlepszy z najlepszych, więc mój wybór mógł być tylko jeden. Gratulacje Panie Generale!
— napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Jak powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch, zmiana na stanowisku szefa sztabu Generalnego WP była przygotowywana od dawna w konsultacjach z MON i zainteresowanymi generałami. Podkreślił, że prezydent wysoko ocenia dotychczasowego szefa Sztabu.
Prezydent, po konsultacjach i w pełnej koordynacji z ministrem obrony i premierem, a także po rozmowie z zainteresowanymi generałami, podjął decyzję o zmianie na stanowisku szefa Sztabu Generalnego WP. To nie jest nagła zmiana, w konsultacjach z MON przygotowywaliśmy ją od dłuższego czasu
— powiedział PAP Soloch.
Ma to oczywiście związek z rozpoczynająca się reformą systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi; po jej wejściu w życie zasadniczo zmieni się rola szefa Sztabu. Zakładamy – minister obrony podjął takie działania po uzgodnieniach z prezydentem – że projekt ustawy w tej sprawie może trafić do Sejmu w pierwszej połowie lipca
— dodał szef BBN.
Jak powiedział, prezydent chciał, aby decyzję w sprawie nowego szefa sztabu podjąć jeszcze przed lipcowym szczytem NATO, tak, aby nowy szef Sztabu mógł uczestniczyć w nim razem z prezydentem. Zaznaczył, że udział w szczycie już w charakterze szefa SGWP w zapewni gen. Andrzejczakowi odpowiednią pozycję w NATO, ponieważ szef Sztabu będzie także odpowiedzialny za wdrażanie decyzji szczytu.
Szybka nominacja ma także dać czas nowemu szefowi Sztabu na przygotowanie się do nowej funkcji wynikającej z nowego systemu kierowania i dowodzenia
— zaznaczył Soloch.
Jeśli chodzi o gen. Surawskiego, to prezydent współpracę z nim ocenia bardzo pozytywnie. W poniedziałek gen. Surawski zostanie odznaczony Krzyżem Komandorskim OOP w podziękowaniu za dotychczasowa służbę. Tym niemniej, ponieważ reformowane są struktury dowodzenia, są nowe zadania, prezydent po konsultacjach z ministrem obrony i premierem uznał, że to moment, kiedy wskazane byłyby zmiany kadrowe
— zaznaczył.
Zmiany w obowiązującym od 2014 r. systemie dowódczym były jedna z pierwszych zapowiedzi MON po wygranych przez PiS wyborach 2015 r. Projekt przygotowany przez MON i BBN przewiduje przywrócenie szefowi SGWP roli pierwszego dowódcy. W dalszej kolejności są zapowiedziane zmiany, które mają doprowadzić do przywrócenia odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, zlikwidowanych poprzednią reformą. Utworzono wtedy Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w których rodzaje sił zbrojnych - z wyjątkiem utworzonych w 2017 r. Wojsk Obrony Terytorialnej - są reprezentowane przez inspektoraty.
W środę Andrzejczak został wyznaczony na stanowisko zastępcy szefa Sztabu Generalnego, poprzednio dowodził 12. Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną.
Prezydent Duda, odwiedzając w czwartek polskich żołnierzy wielonarodowego batalionu NATO na Łotwie, zapowiedział zmiany kadrowe, związane z przygotowanymi przez MON i BBN zmianami w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szykują się zmiany w armii? Prezydent Duda: Tego wymaga przyjmowanie nowego systemu dowodzenia wojskiem
Andrzejczak dowodził 12. Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną przez ostatnie dwa lata, a wcześniej był zastępcą jej dowódcy i szefem sztabu. Przedtem dowodził 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu.
Dowodził m.in. IV i V zmianami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie; w Iraku był szefem oddziału operacyjnego. Od 2001 do 2003 r. był zastępcą dowódcy Polsko-Litewskiego Batalionu Sił Pokojowych (LITPOLBAT). W latach 2003–06 służył w Dowództwie Wojsk Lądowych, a w latach 2008-10 - jako zastępca dowódcy 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. W latach 2010-12 służył w 2. Korpusie Zmechanizowanym w Krakowie.
Andrzejczak, urodzony 29 grudnia 1967 r. w Świdnicy Śląskiej, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie.
ak/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/401851-potwierdzaja-sie-nasze-doniesienia-andrzejczak-szefem-sg-wp