Stowarzyszenia sędziów sądów administracyjnych przyłączają się do wojny z rządem i powtarzają kuriozalna narracje o niekonstytucyjności ustawy o Sądzie Najwyższym! Sędziowie wydali oświadczenie, w którym przyłączają się do buntu stowarzyszeń „Themis” i „Iustitia”. Chcą bronić kasty sędziowskiej i torpedować reformę sądownictwa. Ostatnio sądy administracyjne w Warszawie wsławiły się uchylaniem grzywien dla Hanny Gronkiewicz-Waltz. Szokujące były też decyzje sędziów, którzy zatrzymali dekomunizację warszawskich ulic.
Woleli ulicę Armii Ludowej, zamiast Lecha Kaczyńskiego więc ciężko się dziwić, że dziś wybierają chaos i wojnę z rządem, zamiast spokojnej pracy dla dobra wymiaru sprawiedliwości!Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych i Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych popierają stanowiska stowarzyszeń sędziowskich Iustitia i Themis i atakują zmiany w KRS i SN.
Aktualne rozwiązania przyjęte w ustawach: o Krajowej Radzie Sądownictwa, Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym, pozostają w sprzeczności z konstytucyjnymi zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów ustanowionymi w art. 173 i art. 178 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W szczególności, skrócenie ustawą zwykłą czteroletniej kadencji członków Krajowej Rady Sądownictwa będących sędziami i zastąpienie ich osobami wybranymi przez polityków, a nie przez sędziów, skrócenie sześcioletniej kadencji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego (art. 183 ust. 3 Konstytucji RP) oraz uzależnienie pozostania w służbie sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy ukończyli 65 rok życia, od uznaniowej i niepodlegającej zaskarżeniu decyzji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej będącego przedstawicielem władzy wykonawczej (art. 180 ust. 1 i 4 Konstytucji RP), stanowi przejaw braku poszanowania dla konstytucyjnej zasady trójpodziału i równowagi władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, na której opiera się ustrój Rzeczypospolitej Polskiej i która stanowi fundament demokratycznego państwa prawnego (art. 10 ust. 1 i art. 2 Konstytucji RP)
– czytamy w uchwale nr 1 Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych.
Czytając treść uchwały sędziów sądów administracyjnych aż chce się zapytać, dlaczego głęboka reforma sądownictwa nie objęła sądów administracyjnych. Miejmy nadzieję, że nic straconego i zmiany nareszcie obejmą także sędziów WSA i NSA. Sami na to pracują.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/401845-to-juz-plaga-kolejni-sedziowie-chca-wojny-z-rzadem