W sprawie referendum konstytucyjnego dobrego wyjścia nie ma, ale istnieje mniejsze zło, które może wyjść na dobre – pisze Stanisław Janecki w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.
Publicysta omawia kwestię prezydenckiego referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji, które – wedle planów – ma odbyć się w listopadzie. Janecki pisze o postawie opozycji wobec tych planów:
Z największym zaangażowaniem do prezydenckiego referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji podchodzi Platforma Obywatelska. Jej politycy widzą bowiem w referendum sprawę do politycznego rozegrania, a przede wszystkim do skłócenia prezydenta Andrzeja Dudy z Prawem i Sprawiedliwością. W PO dostrzega się także możliwości antagonizowania wyborców dobrej zmiany. Chodzi o to, żeby część wyborców PiS wystąpiła przeciwko prezydentowi pochodzącemu z tego obozu i uznała go za tego, który rozbija jedność dobrej zmiany.
Autor wskazuje na pewne ryzyko związane z nadchodzącym referendum oraz podkreśla, że politycy PiS również dostrzegają w temacie referendum owe zagrożenia.
Konfliktowy potencjał referendum widzą też oczywiście politycy PiS. Poza konfliktowaniem ich z prezydentem i dzieleniem własnego zaplecza obawiają się, że opozycja zamieni referendum i kampanię wokół niego w sąd nad rządem. Nie nad prezydentem, ale nad rządem, gdyż to jest dla opozycji najkorzystniejsze z punktu widzenia kampanii wyborczych roku 2019, czyli do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu i Senatu
— tłumaczy publicysta.
Janecki pisze także o spotkaniu marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z odpowiedzialnym za referendum prezydenckim ministrem Pawłem Muchą:
Marszałek Karczewski powiedział, że dostrzega determinację prezydenta, by do referendum doszło, nic nie mówiąc o stanowisku PiS, a tym bardziej o jakiejkolwiek jego determinacji. Wyraźnie było widać, że marszałek Karczewski zostawia sobie, a przez to także PiS, pole do negocjacji, minister Mucha zaś tego pola stara się nie ograniczać
— podsumowuje autor.
Jednocześnie zaznacza, że spotkanie Karczewskiego i Muchy odbyło się nieco ponad godzinę po tym, jak przewodniczący PO Grzegorz Schetyna w radiu RMF FM ujawnił strategię swojej partii wobec referendum. Janecki opisuje stanowisko Schetyny wobec referendum: Schetyna podgrzewa atmosferę, zapowiadając konfrontację w obozie władzy i negatywne stanowisko Senatu w kwestii referendum. Przede wszystkim z powodu „zdemolowania kampanii wyborczej do samorządu”.
Autor artykułu wyjaśnia czytelnikom „Sieci” przesłanki, jakimi kierował się prezydent Andrzej Duda przy składaniu wniosku referendalnego:
Występując jeszcze w 2017 r. z pomysłem referendum, prezydent liczył na to, że w roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości sprawy konstytucyjne będą traktowane przez Polaków w wyjątkowy sposób. A o tym, że obecna konstytucja stwarza wiele problemów, prezydent przekonał się, sprawując swój urząd. Ale do tego potrzebne byłoby uspokojenie społecznych nastrojów.
Więcej na temat planowanego prezydenckiego referendum w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 25 czerwca, także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/401213-janecki-w-nowym-sieci-klincz-referendalny