W tygodniku „Sieci” Bernard Margueritte, publicysta, dziennikarz francuski, pół wieku mieszkający w Polsce w rozmowie z Michałem Karnowskim podkreśla konieczność pielęgnowania polskiego dziedzictwa. Kiedyś mówiliśmy, że Kościół jest znakiem sprzeciwu. Dzisiaj można powiedzieć, że to Polska jest znakiem sprzeciwu.Jest on usprawiedliwiony i konieczny – podkreśla dziennikarz.
Bernard Margueritte w wywiadzie „Dajcie Polsce żyć” z punktu widzenia cudzoziemca mówi o zachwycie polskością, poczuciu narodowej tożsamości i nauczaniu Jana Pawła II. Konfrontując ze sobą polskość i współczesną Europę, dziennikarz stwierdza, że rozwiązanie jest tylko jedno. Apeluje zatem do Polaków:
Powiem jasno: jeżeli chcemy być dzisiaj Europejczykami, to musimy walczyć, i to ostro, z Brukselą. Nie po to, by Unię rozbić, ale by ją zreformować. Jeśli chcemy uratować Europę, musimy być przeciwnikiem obecnie rządzących w Unii. To, co oni robią, jest antyeuropejskie. To jest całkowicie sprzeczne z tym, o co walczyli ojcowie zjednoczonej Europy: Alcide De Gasperi, Konrad Adenauer, Jean Monnet. To miała być Europa ducha, a nie tylko biznesu. Kiedy więc walczy się dziś z Polską, to tak naprawdę walczy się z ideami, na których budowana była wspólnota europejska. To Polska jest prawdziwym dziedzicem tych wartości, nie Bruksela.
W felietonie zatytułowanym „Bunt” Jan Rokita przybliża czytelnikom kulisy sporu na temat wprowadzanej ustawy o reformie szkolnictwa wyższego. Wyjaśnia także na czym na polegać nowa reforma Gowina:
Nerwem całej reformy jest bowiem modyfikacja systemu oceny uniwersytetów, od której zależeć mają ich uprawnienia do otwierania kierunków studiów, przyznawania doktoratów i habilitacji, a w efekcie również wielkości otrzymywanych funduszów publicznych. Odtąd raz na cztery lata uczelnie mają się wykazywać największymi osiągnięciami naukowymi swoich uczonych, niezależnie od ich tytułów i stopni, które w prawdziwej nauce mają przecież znaczenie trzeciorzędne. Więcej praw i więcej pieniędzy mają dostać te uniwersytety, które w takiej konkurencji okażą się dobre. I tylko tam będzie też można otworzyć nowe „szkoły doktorskie”, dające szansę na eliminację setek nietwórczych i bezwartościowych doktoratów, traktowanych dotąd często jak jakaś urzędnicza ranga rodem z carskiej Rosji.
O trwających spotkaniach partii rządzącej z wyborcami pisze Marcin Fijołek w tekście „Nie odkleić się od rzeczywistości”. W materiale przytacza słowa posłów oraz ich wyborców.
Dzięki spotkaniom polityków partii rządzącej z wyborcami mogą wybrzmieć sprawy, których z Warszawy nie widać. Poza tym parlamentarzyści PiS mają szansę na swoiste bajpasowanie mediów i bezpośrednie dotarcie do tych, którzy decydują o wyborczym wyniku– podsumowuje najważniejsze cele objazdu publicysta „Sieci”.
„Sieci” wzięło również pod lupę zbliżające się referendum, o które zawnioskował Prezydent Andrzej Duda. Stanisław Janecki wskazuje na pewne ryzyko związane z planowanym na listopad referendum oraz podkreśla, że politycy PiS również dostrzegają w tym temacie zagrożenia, wynikające z postawy opozycji.
Z największym zaangażowaniem do prezydenckiego referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji podchodzi Platforma Obywatelska. Jej politycy widzą bowiem w referendum sprawę do politycznego rozegrania, a przede wszystkim do skłócenia prezydenta Andrzeja Dudy z Prawem i Sprawiedliwością. W PO dostrzega się także możliwości antagonizowania wyborców dobrej zmiany. Chodzi o to, żeby część wyborców PiS wystąpiła przeciwko prezydentowi pochodzącemu z tego obozu i uznała go za tego, który rozbija jedność dobrej zmiany– tłumaczy publicysta.
W atmosferze rozpoczynających się wakacji i mijającego roku od zmian, jakie wprowadzone zostały w systemie edukacji, Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Anną Zalewską, minister edukacji narodowej. Karnowscy pytają Zalewską, jak ocenia swoją dotychczasową pracę i zmiany, które udało jej się wprowadzić.
Z mojej perspektywy to przede wszystkim satysfakcja, że to, co zaplanowaliśmy, zostało zrealizowane. Gdy przygotowywaliśmy ustawy przywracające ośmioklasową szkołę podstawową i czteroletnie licea, wszystko mieliśmy zaplanowane, policzone, przemyślane. Mówimy o gigantycznej operacji, dotyczącej prawie 5 mln uczniów i słuchaczy, ponad 600 tys. nauczycieli, kilku tysięcy gmin i powiatów. To społeczność, w której jest wiele różnych pomysłów na edukację, gdzie przedstawiane są rozmaite poglądy i doświadczenia. Jak pogodzić oczekiwania samorządowców, którzy często prą do likwidacji Karty Nauczyciela i związków zawodowych, dla których jest to sprawa zasadniczej wagi? – odpowiada Zalewska.
Ponadto do nowego numeru „Sieci” został dołączony kolejny numer specjalnego dodatku o niezwykłych ludziach, którym Polska zawdzięcza Niepodległość – „Bohaterowie Niepodległej”. W tygodniku przeczytać można także komentarze bieżących wydarzeń pióra Andrzeja Zybertowicza, Jerzego Jachowicza, Roberta Mazurka, Wiktora Świetlika, Aleksandra Nalaskowskiego, Witolda Gadowskiego, Wojciecha Reszczyńskiego, Krystyny Grzybowskiej, Piotra Skwiecińskiego, Krzysztofa Feusette, Bronisława Wildsteina, Andrzeja Rafała Potockiego czy Marty Kaczyńskiej.
Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 25 czerwca, także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/400939-europo-daj-spokoj-polsce-bernard-margueritte-dla-sieci