Polska nie będzie poddana sankcjom z art. 7, jednak zostaną obniżone zdolności negocjacyjne naszego kraju. Negatywny dla nas raport ONZ, Rady Europejskiej czy też stowarzyszenia KRSów powoduje, że Polska ma złą prasę i złą opinię w Europie. Będzie to wykorzystywane przez kraje unijne chociażby w negocjacjach nad nowym budżetem UE
— powiedział poseł PSL Piotr Zgorzelski w rozmowie z wPolityce.pl.
wPolityce.pl: Panie pośle co Polska powinna zrobić w sprawie sporu z Komisją Europejską? Może idąc za radą Jacka Saryusza Wolskiego powinna doprowadzić do jak najszybszego głosowania w sprawie art. 7?
Poseł Piotr Zgorzelski: Wdrożenie art. 7 przeciwko Polsce przy wecie Budapesztu jest praktycznie niemożliwe. Polska nie będzie poddana sankcjom z art. 7 jednak zostaną obniżone zdolności negocjacyjne naszego kraju. Negatywny dla nas raport ONZ, Rady Europejskiej czy też stowarzyszenia KRSów powoduje, że Polska ma złą prasę i złą opinię w Europie. Będzie to wykorzystywane przez kraje unijne chociażby w negocjacjach nad nowym budżetem UE.
Budżet UE na Wspólną Politykę Rolną będzie zmniejszony o 27 proc.
Na pewno będą zmniejszone również dopłaty bezpośrednie dla rolników. PiS w kampanii wyborczej obiecywał podwojenie tych dopłat. Mogą być jednak mniejsze. To bardzo zła wiadomość z punktu widzenia dościgania przez Polskę rolnictwa zachodniej Europy. Francja, Belgia, Holandia, które mają rozwinięte gospodarstwa rolne nie są zainteresowane, żeby polskie rolnictwa zyskiwało więcej środków z UE.
W krajach zachodniej Europy rolnictwo jest dotowane nie tylko ze środków UE, także ze środków państwowych i regionalnych.
Tak. Dystans pomiędzy gospodarstwami rolnymi w Polsce i w krajach zachodniej Europy zamiast zmniejszać się, będzie się rozszerzał. Dlatego jako PSL mamy ogromne pretensje do polskiego rządu, że osłabia swoją pozycję negocjacyjną. Jednak będziemy wspierali działania rządu, które będą zmniejszać różnice między polskim rolnictwem a rolnictwem w krajach zachodniej Europy.
Polska powinna ugiąć się przed żądaniami KE i wprowadzić zmiany do ustawy o Sądzie Najwyższym?
Jeżeli polski rząd będzie trwał przy swoich rozwiązaniach może zostać osłabiony potencjał Sądu Najwyższego, bo w związku z wiekiem emerytalnym odejdzie wielu sędziów. Pojawia się pytanie, czy nie nastąpi paraliż tej instytucji.
Zbliża się 11 lipca, dzień pamięci o ludobójstwie wołyńskim dokonanym przez Ukraińców na Polakach. Od lat upomina się pan o pamięć dla pomordowanych na Wołyniu. Jak tę datę należy godnie uczcić?
Jan Zalewski, ojciec księdza Tadeusza Isakowicz-Zalewskiego powiedział, że Kresowian zamordowano dwukrotnie. Pierwszy raz ciosami siekier, drugi raz przez zapomnienie. Chciałbym, żebyśmy tego nie zrobili po raz trzeci. Dla mnie bardzo niepokojące i zdumiewające jest to, że pan prezydent Andrzej Duda, ale także pan marszałek Senatu Stanisław Karczewski i pan premier Mateusz Morawiecki odmówili Kresowianom patronatów nad ich uroczystościami.
11 lipca będą uroczystości państwowe.
I należy władzom oddać za to sprawiedliwość władzom. Jednak one nie wyczerpują wrażliwości Kresowian, którzy oczekują szacunku i podmiotowości. W tej kwestii rolę państwa zaczynają przejmować samorządy. Marszałek województwa mazowieckiego i marszałek województwa lubelskiego otaczają Kresowian opieką, której brakuje ze strony państwa polskiego. Czyżby to jakieś sugestie ze strony ambasady amerykańskiej powodowały, że rząd polski chowa głowę w piasek? Niedopuszczalny jest brak reakcji na uniemożliwienie ekshumacji grobów Kresowian. Przypomnę, że blisko 200 tysięcy naszych rodaków nie ma swojego krzyża nagrobnego, gdzie rodziny mogą przyjechać, zapalić świeczkę i pomodlić się. Bardzo boleję z tego powodu, że państwo polskie kapituluje w obliczu tego święta.
Forum Myśli Społecznej im. Jana Zygmunta Rumla jak zaangażuje się w upamiętnienie pomordowanych Polaków na Kresach?
Jan Zygmunt Rumel był wybitnym poetą i szefem Batalionów Chłopskich na Wołyniu. Podjął się misji, której celem było zaprzestanie bratobójczych mordów. Został rozerwany końmi przez Ukraińców. Scena jego śmierci znalazła się w filmie „Wołyń”. Forum wspiera uroczystości na Mazowszu i w Lublinie. W dniach 22-23 czerwca w Lublinie odbędzie się Kongres Środowisk Kresowych RP „Tożsamość-Pamięć-Przyszłość” oraz konferencja naukowa: „WOŁYŃ’43: WALKA O PAMIĘĆ – WALKA O POLSKĘ”. W imieniu organizatorów chciałbym wszystkich Państwa zaprosić na tę uroczystość.
Not. TP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/399942-nasz-wywiad-zgorzelski-wdrozenie-art-7-przeciwko-polsce-przy-wecie-budapesztu-jest-praktycznie-niemozliwe