Konflikt interesów? Beata Morawiec, obecna prezes stowarzyszenia sędziowskiego „Themis”, w czasie, gdy była Prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie namawiała i po części sfinansowała z budżetu sądu, szkolenie organizowane przez „Themis”. W sumie sądy okręgu krakowskiego wydały na nie ponad 144 tysiące złotych. Dziś sędzia Beata Morawiec jest prezesem tego stowarzyszenia sędziowskiego, a te niemal codziennie uderza w podstawy polskiego sądownictwa.
Na szkolenie z września 2015 roku, które odbywało się w Krynicy Górskiej, zrzuciły się: SO w Krakowie, SR w Krakowie, a także sądy rejonowe z Miechowa, Suchej Beskidzkiej, Wadowicach, Myślenicach, Oświęcimiu, Chrzanowie Olkuszu i w Wieliczce. Najwięcej zapłacił Sąd Okręgowy w Krakowie. Ten przekazał stowarzyszeniu „Themis” kwotę ponad 52 tysięcy złotych, reszta z w.w. ponad 90 tys. zł. Sędziowie zrzucili się z kolei na uroczystą kolację w kwocie ponad 17 tys. złotych.
Szkolenie zostało rozliczone na podstawie not księgowych, wystawianych za konferencję w Krynic, przez Stowarzyszenie Sędziów „Themis” osobno dla każdego sądu okręgu krakowskiego oraz na podstawie faktury VAT za usługę gastronomiczną, łącznie dla wszystkich sądów, wystawioną przez Elbest Sp. z o.o.
– czytamy w odpowiedzi na pytania portalu wPolityce.pl, które przesłaliśmy do Sądu Okręgowego w Krakowie.
CZYTAJ RÓłWNIEŻ:Absolutny skandal! Sędzia Morawiec przyznaje, że nie będzie uznawała wyroków wydanych przez sędziów wybranych przez nową KRS
Prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie, która zezwoliła na szkolenie podległych jej sędziów przez stowarzyszenie była Beata Morawiec. Dziś jest ona prezesem stowarzyszenia „Themis” i na każdym kroku atakuję ona reformę sądownictwa. W 2015 roku prezes Morawiec mocno zabiegała o szkolenie zaprzyjaźnionego stowarzyszenia.
Pierwsze pismo Morawiec w sprawie szkolenia pojawiło się już 2015.03.26 podpisane przez Prezesa SO Panią Beatę Morawiec – wysłane do przewodniczących i kierowników wydziałów oraz prezesów sądów rejonowych okręgu krakowskiego. By przesłać do dnia 15 kwietnia 2015 propozycje tematów konferencji.
Dlaczego szkolenie przeprowadzono w Krynicy, a nie w olbrzymim budynku Sądu Okręgowego w Krakowie? To ważne w kontekście wytycznych ministerstwa sprawiedliwości, które od lat zalecają, że szkolenia należy przeprowadzić w oparciu o bazę lokalową, jaką dysponują sądy. Przy braku możliwości zorganizowania szkoleń w budynkach sądów, mogą one odbywać się w wynajętych salach szkoleniowych usytuowanych poza ww. budynkami, przy czym dokonując wyboru takich miejsc należy kierować się w szczególności zasadą racjonalizacji kosztów.
Nikt nie neguje potrzeby szkoleń sędziów. Odbywają się one nadal. Dlaczego jednak Stowarzyszenia sędziowskie, które negują reformy sądownictwa i często uderzają dziś w podstawy jego funkcjonowania, wciąż czerpią z nich korzyści. Do tego dochodzi inna kwestia. Czy w przypadku sędzi Morawiec nie mamy do czynienia z ewidentnym konfliktem interesów?
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/399760-ujawniamy-jako-prezes-sadu-wspierala-themis-a-dzis-jest-jego-szefowa-w-tle-szkolenie-dla-sedziow-za-ponad-144-tys-zl