PO i Nowoczesna podpisały w czwartek porozumienie o wspólnym starcie w wyborach samorządowych w Radomiu. Ich kandydatem na prezydenta będzie rządzący obecnie miastem Radosław Witkowski (PO).
Szef mazowieckich struktur PO Andrzej Halicki zwracał w czwartek uwagę na zmiany, jakie Witkowski i jego drużyna przeprowadzają w swym mieście.
Cieszę się, że nowocześnie myślący, otwarci ludzie zasilają drużynę prezydenta Witkowskiego i Radom będą zmieniać dynamicznie i wspólnie także w tych wyborach, i po tych wyborach - skutecznie
—dodał.
Według przewodniczącej mazowieckiego regionu Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz, do zawarcia porozumienia jej partię motywowało poczucie odpowiedzialności.
Radom - największe po Warszawie miasto na Mazowszu - zasługuje na to, aby tutaj górę wziął rozsądek nad ideologią
—powiedziała Gasiuk-Pihowicz. Jak zaznaczyła, Radom zasługuje też na to, żeby „wszelkie decyzje go dotyczące były wynikiem wsłuchiwania się w głos mieszkańców, a nie w głos płynący z Nowogrodzkiej (pod tym adresem w Warszawie mieści się siedziba PiS - PAP).
Zgodnie z porozumieniem zawartym między PO i Nowoczesną wspólną listę kandydatów do rady miejskiej w okręgu nr 3 w Radomiu otworzy Katarzyna Kalinowska, przewodnicząca radomskich struktur i wiceprzewodnicząca regionu mazowieckiego Nowoczesnej.
Szef radomskich struktur PO Rafał Rajkowski powiedział, że obecnie koalicjanci przygotowują wspólny program wyborczy.
W ciągu kilku dni główne założenia programowe będzie miał okazję przedstawić prezydent Radomia Radosław Witkowski
—zapowiedział Rajkowski.
44-letni Radosław Witkowski rządzi Radomiem pierwszą kadencję. Wcześniej był m.in. posłem PO. W wyborach samorządowych w 2014 roku pokonał wywodzącego się z PiS prezydenta Andrzeja Kosztowniaka, który sprawował swój urząd od 2006 roku. Obecnie Kosztowniak zasiada w Sejmie, w klubie PiS.
W połowie kwietnia PO i Nowoczesna zawarły porozumienie, zgodnie z którym w jesiennych wyborach samorządowych wystartują jako „Koalicja Obywatelska”. Zadeklarowały wówczas zamiar tworzenia wspólnych list do sejmików województw, a także wystawienia wspólnych kandydatów na prezydentów miast. Jak dotąd porozumienia nie udało się osiągnąć m.in. we Wrocławiu, gdzie Platforma postawiła na b. europosła PiS Kazimierza Michała Ujazdowskiego, a Nowoczesna postanowiła ostatecznie wesprzeć kandydaturę Jacka Sutryka, bliskiego współpracownika obecnego prezydenta tego miasta Rafała Dutkiewicza (wcześniej władze Nowoczesnej ogłosiły, że ich kandydatem będzie poseł Michał Jaros).
PKW informowała na początku roku, że pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/399597-koalicja-obywatelska-wybrala-kandydata-na-prezydenta-radomia-i-tym-razem-nie-jest-to-polityk-nowoczesnej