Przedmiotem naszego szczególnego sprzeciwu jest wprowadzenie w strukturze akademickiej tzw. rady uczelni o charakterze systemu menedżerskiego przejmującej istotne kompetencje organów kolegialnych. Wiele proponowanych zapisów prowadzi do zastąpienia autonomii uczelni „autonomią rektora” oraz demokracji akademickiej „absolutyzmem oświeconym”
— alarmuje Komisja Uczelniana NSZZ „Solidarność” przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. UMK jest jedną z największych polskich uczelni.
CZYTAJ WIĘCEJ: NASZ WYWIAD. Prof. Bartyzel o reformie Gowina: To katastrofa, próba leczenia polskiej nauki śmiertelną trucizną
Pełny treść uchwały:
UCHWAŁA NR 18 Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” przy UMK z dnia 11 czerwca 2018 r.
Komisja Uczelniana NSZZ „Solidarność” przy UMK w pełni popiera treść Listu otwartego Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” przyjętego w dniu 18 maja 2018 r. w Falentach koło Warszawy, wyrażającego krytyczny stosunek do wielu zapisów zawartych w projekcie Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, przedłożonego w Sejmie 5 kwietnia 2018 r.
Przedmiotem naszego szczególnego sprzeciwu jest wprowadzenie w strukturze akademickiej tzw. rady uczelni o charakterze systemu menedżerskiego przejmującej istotne kompetencje organów kolegialnych. Wiele proponowanych zapisów prowadzi do zastąpienia autonomii uczelni „autonomią rektora” oraz demokracji akademickiej „absolutyzmem oświeconym”.
Brak zapisów ustawowych dotyczących struktury organizacyjnej uczelni z odesłaniem w tym zakresie do Statutu wypracowanego w danej uczelni, potencjalnie prowadzić może do chaosu kompetencyjnego w odniesieniu do uprawnień tworzonych jednostek obejmujących sprawy organizacyjne, naukowe i dydaktyczne. Niedopuszczalnym mankamentem projektu Ustawy jest całkowite pominięcie spraw pracowniczych jak również możliwości zawierania ponadzakładowego układu zbiorowego pracy oraz kompetencji i udziału w organach kolegialnych przedstawicieli związków zawodowych.
Kolejnym dowodem ułomności tej ustawy jest brak jakichkolwiek gwarancji wzrostu nakładów na naukę do poziomu europejskiego, przy jednoczesnym podniesieniu wymagań „wydajności” naukowej do poziomu światowego.
W opinii członków Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” przy UMK projekt Ustawy 2.0 w obecnym kształcie powinien być w całości odrzucony.
Przewodniczący Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność”
Stanisław Biniak
CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASZ WYWIAD. Prof. Jaroszyński krytycznie o reformie Gowina: Nie wiadomo skąd się wzięła i kto za nią stoi. Czy z Polski, czy z zagranicy?
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/399330-solidarnosc-umk-w-toruniu-ostrzega-przed-reforma-nauka-20-autonomia-rektora-zastapi-autonomie-uczelni
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.