Katowicki radny Ruchu Autonomii Śląska Marek Nowara został przewodniczącym zarządu Śląskiej Partii Regionalnej, a członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik (wiceszef RAŚ) - przewodniczącym rady politycznej tej organizacji.
O wyborze swoich władz Śląska Partia Regionalna, która współtworzy w Sejmiku Woj. Śląskiego rządzącą regionem koalicję, poinformowała we wtorek późnym wieczorem wpisem w portalu społecznościowym.
Głównym celem wyborczym partii, o której rejestracji jej przedstawiciele informowali 10 maja br., ma być wojewódzki sejmik. W działalności regionalnej ŚPR chce koncentrować się m.in. na edukacji, transporcie, rewitalizacji infrastrukturalnej i społecznej oraz poprawie jakości życia mieszkańców. Inicjatorzy przedsięwzięcia zdecydowanie odżegnują się przy tym od separatyzmu.
Tworzona na gruncie środowisk m.in. Ruchu Autonomii Śląska, Związku Górnośląskiego, Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich, Związku Ślązaków czy Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego partia w ostatnich miesiącach prezentowała już szereg swych postulatów. Teraz dokonała wyboru swoich władz.
Zgodnie z zamieszczoną na Facebooku informacją przewodniczącym Śląskiej Partii Regionalnej został katowicki radny Marek Nowara. Wiceprzewodniczącą została natomiast Ilona Kanclerz - projektantka, artystka, autorka projektów wizerunkowych, znana również z działalności społecznej, która z końcem maja potwierdziła swoją gotowość do kandydowania na prezydenta Katowic.
Skarbnikiem ŚPR został Rafał Adamus z Pro Loquela Silesiana, członkami zarządu: Piotr Snaczke ze Związku Ślązaków i Waldemar Murek z RAŚ. Przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik objął funkcję sekretarza generalnego ŚPR.
W radzie politycznej tej organizacji znaleźli się członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik (wiceszef RAŚ) - jako przewodniczący; Joachim Otte (Związek Górnośląski) - jako wiceprzewodniczący, a także Józef Porwoł z Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich i Dietmar Brehmer z Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego.
W pierwszych władzach Śląskiej Partii Regionalnej zasiedli członkowie założyciele tej organizacji, związani ze środowiskami m.in. RAŚ i ZG. Koncepcję jej utworzenia ogłoszono w czerwcu ub. roku. ŚPR deklaruje przy tym brak ambicji ogólnopolskich.
Dla nas punktem ciężkości, centrum zainteresowania jest region. Jesteśmy z przekonania regionalistami i jesteśmy pewni, że nie da się tak dużym krajem, jak Polska, zarządzać bez silnych regionów i bez regionalnych formacji, które w nich ogniskują swoje zainteresowanie i nikogo nie muszą pytać się, czy mogą coś zrobić, czy nie
— mówił podczas briefingu nt. rejestracji partii Mercik.
Partia w swej działalności zamierza opierać się o istniejące prawo oraz wnioskować o jego zmiany. Wśród postulatów kierowanych na kwietniowej konwencji programowej ŚPR do władz centralnych znalazły się m.in. zwiększenie uprawnień prawodawczych samorządów, stanowienie przepisów dedykowanych poszczególnym regionom czy zwiększenie ich finansowania poprzez przekazanie po 1 proc. VAT proporcjonalnie do liczby mieszkańców do każdego szczebla samorządu.
Postulaty ŚPR dotyczą - obok samorządu - m.in. gospodarki odpadami czy rządowego programu Mieszkanie Plus (wniosek, by w regionie dotyczył on zdegradowanych centrów miast, a nie nowych mieszkań na peryferiach). Ostatnio organizacja zgłaszała koncepcje przeciwdziałania wykluczeniu dzieci oraz młodzieży poprzez odpowiednie kierowanie środków na sport i wprowadzenie dla dzieci z rodzin wykluczonych „bonów na kulturę”.
Regionaliści z RAŚ zasiadają od prawie ośmiu lat w Sejmiku Woj. Śląskiego (obecnie 4 radnych; po rejestracji partii ich koło zmieniło nazwę), współtworząc rządzącą woj. śląskim koalicję PO-PSL-SLD-ŚPR. Oprócz sejmiku zamierzają wysuwać kandydatów m.in. w miastach regionu.
W Katowicach, gdzie ŚPR ma reprezentować Kanclerz, o fotel prezydenta miasta zamierza ubiegać się też Jarosław Makowski (PO; popierany przez Nowoczesną). Prezydent Marcin Krupa dotąd oficjalnie nie potwierdził swego startu w wyborach (otrzymał natomiast deklarację poparcia Zjednoczonej Prawicy). W ostatnich dniach wolę kandydowania i utworzenie stowarzyszenia Prawo do Katowic zgłosił b. prezes sądu Katowice-Zachód sędzia Jarosław Gwizdak.
gah/PAP
-
E - wydanie dostępne na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/399282-ras-zdominowal-slaska-partie-regionalna-kluczowe-funkcje-obsadzone-przez-dzialaczy-ruchu