W referendum dot. konstytucji powinny być pytania o fundamentalne kwestie ustrojowe takie jak JOW-y, wprowadzenie instytucji sędziego pokoju, czy zrównoważony budżet - powiedział we wtorek PAP wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz‘15).
W trakcie posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju przedstawiono propozycję 15 pytań, które mogą się znaleźć w referendum. Wśród nich znalazły się pytania m.in. o: uchwalenie nowej konstytucji, obowiązek przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego zatwierdzającego zmiany konstytucji, zagwarantowanie wprowadzenia nienaruszalności praw nabytych, takich jak 500 Plus, oraz zagwarantowanie członkostwa Polski w UE.
Tyszka proszony przez PAP o komentarz ws. pytań referendalnych, ocenił że „jest ich zdecydowanie za dużo”.
Chciałbym, żeby władze polskie traktowały obywateli poważnie i żeby pan prezydent zadał pytania o fundamentalne kwestie ustrojowe
— powiedział poseł Kukiz‘15.
Wymienił w tym kontekście m.in. pytania o Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, obowiązujący w Polsce system: prezydencki czy parlamentarno-gabinetowy, zrównoważony budżet bez możliwości zadłużania państwa, wprowadzenie instytucji sędziów pokoju, czyli kontroli nad władzą sądowniczą.
Jego zdaniem, „niepoważne jest wpisywanie do konstytucji kwestii socjalnych”, ponieważ - jak podkreślił - „to nie jest materia konstytucyjna”.
Jedyne, co widzę pozytywnego, to pytanie o obowiązkowe referendum
— powiedział Tyszka, ale jednocześnie zwrócił uwagę, że problemem zasadniczym pozostanie próg frekwencyjny, wymagany, aby referendum było ważne.
Propozycja trzeciego pytania referendalnego brzmi:
Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?
Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm, lub prezydent za zgodą Senatu.
Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.
Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Mly/PAP
-
W najnowszym „Sieci’ : KULISY BITWY O STOLICĘ. JAKI IDZIE PO WARSZAWĘ! To trzeba przeczytać!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/399210-tyszka-krytycznie-o-pytaniach-zaproponowanych-przez-prezydenta-niepowazne-jest-wpisywanie-do-konstytucji-kwestii-socjalnych
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.