Wszechpolaku, słuchasz Queen? Rechoczesz przy grepsach z „Seksmisji”? Latem nosisz torebkę przez ramię? Przed spotkaniem prasujesz lawendową koszulę? Witamy po tęczowej stronie mocy
— to lead do wywiadu dziennikarki „Wysokich Obcasów” Agi Kozak z Remigiuszem Ryzińskim, filozofem, kulturoznawcą, który zajmuje się m.in. gender, queer i tematyką feministyczną.
„Gazeta Wyborcza” już nie raz pokazywała swoje „możliwości”. Ma na swoim koncie m.in. przeprowadzenie wywiadu z wówczas nieżyjącym od 16 lat ks. Józefem Tischnerem, wysłanie na Marsz Niepodległości w celu prowokacji pomalowanego czarną farbą Hugo dziennikarza Badera, czy ostatnio przedstawianie odbywających się legalnie w Niemczech obchodów urodzin Adolfa Hitlera, jako imprezy neonazistów na polskiej granicy. Tym razem „GW” przeprowadziła kuriozalny wywiad z osobą zajmującą się tematyką gender, queer i feministyczną i tytułuje go tak, jakby według niej każdy Polak miał w sobie coś z geja.
Wywiad jest zilustrowany zdjęciem z meczu, na którym jeden z kibiców odpala race. Znajdujący się powyżej tytuł artykułu „Gej w każdym Polaku” prowadzi do czytelnej, obrzydliwej manipulacji. Sama treść wywiadu przypomina scenariusz występu kabaretowego. Niestety nim nie jest. I tak, w rozmowie Ryziński używa skrótu LGBTQ+. Zapytany przez dziennikarkę, co oznacza końcówka „Q+”, wyjaśnia:
CZYTAJ TAKŻE: Szczyt bezczelności „Gazety Wyborczej”. Przeprowadziła wywiad, m.in. o Smoleńsku, z… nieżyjącym ks. Tischnerem
CZYTAJ TAKŻE: „Robię audyt naszego kraju”. Hugo-Bader tłumaczy się z udawania czarnoskórego na Marszu Niepodległości
Queer i plus oznaczają wszystkie osoby, których wyznacznikiem jest nieheteronormatywność. Zresztą nawet w spektrum hetero możesz znaleźć postawy queerowe, np. w przypadku poliamorii, czyli utrzymywania relacji romantycznych z wieloma partnerami, czy roleplay - czyli odgrywania w seksie ról.
Ryziński doszukuje się podobieństwa między kulturą kibicowską a kulturą queer.
Kultura kibiców ma tę samą co kultura queer dążność do szczycenia się emblematem, do tego, żeby mieć na sobie flagę, czy logo, żeby za pomocą wystudiowanego ubioru być dumnym z tego, kim się jest
— mówił.
Okazuje się, że według Ryzińskiego jedną z ikon gejowskich jest… Beata Kozidrak, wokalistka zespołu „Bajm”.
Wielki talent, wspaniała prezencja, odwaga, siła. Jest jedną z ikon gejowskich
— stwierdził rozmówca Agi Kozak. Co więcej, we wszystko wmieszał kultowy film „Seksmisja”, twierdzać, że są „wątki queerowe”. Zaraz zaznacza, że nie powinnno to jednak przesłaniać „koszmatnej mizoginii” w tym filmie.
Niezwykle zabawna jest odpowiedź Ryzińskiego na pytanie, czy postać Mariolki z kabaretu Paranienormalni to queer.
Mam wątpliwości. Mariolka tylko pozornie obśmiewa wytworzony przez normatywną kulturę heteronormatywny męski mit blondynki, bo robi to w tak paternalistyczny sposób, że jeszcze bardziej ustala ich reputację. (…) Raczej bym się zastanowił, dlaczego Mariola - brodaty facet w peruce - jest akceprowana i kochana, a Conchita Wurst - ten sam typ estetyki - nienawidzona i pogardzana
— zaznaczył. Najwyraźniej nie widzi różnicy między graniem przez mężczyznę kobiety tylko na potrzeby występu kabaretowego, a stylizowaniem się na kobietę „na poważnie” i działalnością w społeczności LGBT.
Ryziński jasno też daje do zrozumienia, że nie chodzi o to, aby po prostu tolerować społeczność LGBT. Z jego wypowiedzi wynika, że chodzi też o to, aby mogła ona swobodnie prezentować swoje wyuzdanie i wychowywać dzieci.
Żyj, jak już musisz, ale nie „epatuj”, nie wychodź na zewnątrz. (…) Albo te postawy osób tolerancyjnych, które zastrzegają, że wszystko OK, one są tylko przeciwne nieestetycznemu wyuzdaniu i homorodzicielstwu. Taka specyficzna cecha społeczeństw zmaltretowanych przez historię jest nadal u nas żywa
— mówił.
Zapoznając się z takim wywiadem „Gazety Wyborczej” można tylko odetchnąć z ulgą, że Polska jest „zacofana” w pewnych kwestiach…
as/”Gazeta Wyborcza”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/398846-gej-w-kazdym-polaku-to-juz-obsesja-gw-chorobliwie-doszukuje-sie-sklonnosci-homoseksualnych-w-polskim-spoleczenstwie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.