Niemcy muszą być gotowe do pójścia na kompromisy z Francją w sprawie reformy strefy euro
— oświadczyła kanclerz Angela Merkel w czwartek, na trzy tygodnie przed szczytem UE, na którym plany reformy mają być tematem dyskusji.
Myślę, że zbliżymy się do siebie w sprawie reform unii walutowej, jednak reformy te nie są jedynymi, których potrzebujemy
— podkreśliła kanclerz Niemiec, wśród pozostałych dziedzin wymagających zmian wymieniając politykę zagraniczną, azylową, migracyjną, rozwojową i bezpieczeństwa.
W przypadku tych reform zadziałają tylko kompromisy
— dodała podczas dyskusji na antenie radia WDR.
Osobiście nie widzę tych wielkich zasobów funduszy, którymi należałoby zarządzać na poziomie międzyrządowym, jak przewidziano to we francuskich propozycjach
— zastrzegła.
Wyobrażam sobie jednak, że musimy zrobić coś - i coś więcej dla państw spoza strefy euro - dla konwergencji eurolandu
— dodała.
W opublikowanym 3 czerwca wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” Merkel opowiedziała się m.in. za gruntownym wzmocnieniem strefy euro i stworzeniem w tym celu nowych instrumentów.
W celu niwelowania różnic gospodarczych w strefie euro Merkel zaproponowała specjalny budżet, którego wartość początkowo zawierałaby się w „dolnym rejestrze kilkudziesięciu miliardów euro” i który byłby wprowadzany stopniowo. Nie sprecyzowała, czy budżet ten należałby do zwykłego budżetu całej UE, czy też - jak proponował wcześniej prezydent Francji Emmanuel Macron - podlegał ministrom finansów krajów strefy euro.
Prócz tego opowiedziała się za stworzeniem Europejskiego Funduszu Walutowego (EFW) na bazie europejskiego funduszu ratunkowego EMS (Europejski Mechanizm Stabilizacyjny), utworzonego w 2012 roku, czyli w szczytowej fazie kryzysu zadłużenia w strefie euro.
Wywiad ten i zawarte w nim propozycje to najbardziej dotąd wyczerpująca odpowiedź Niemiec na postulat gruntownej reformy strefy euro, wysunięty w zeszłym roku przez Macrona.
Kanclerz Niemiec od miesięcy była rozdarta między potrzebą pójścia na kompromis ze śmiałymi propozycjami francuskiego prezydenta a oporem części konserwatywnych polityków w swoim własnym kraju, którzy stanowczo sprzeciwiają się wszelkim rozwiązaniom przewidującym, że niemieccy podatnicy musieliby przejąć odpowiedzialność za zadłużenie innych krajów - pisze Reuters.
We wrześniu 2017 roku Macron zaapelował o radykalną przebudowę eurolandu do 2024 roku, obejmującą m.in. stworzenie własnego budżetu strefy euro i powołanie jej własnego ministra finansów. Źródło we francuskim rządzie cytowane przez agencję Reutera oceniło, że propozycje Merkel świadczą o postępie i wyraźnie stanowią krok w stronę stanowiska Francji w tej sprawie.
PZ/PAP
-
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru tygodnika „Sieci”!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/397672-bedzie-porozumienie-w-sprawie-reformy-strefy-euro-merkel-niemcy-musza-byc-gotowe-do-pojscia-na-kompromisy-z-francja
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.