Już w najbliższy piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie będzie decydował o skargach Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz Macieja M. – rekina reprywatyzacyjnego na decyzje Komisji Weryfikacyjnej w sprawie głośnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości przy Twardej. W tych kluczowych dla reprywatyzacji sprawach orzekać ma sędzia Dariusz Chaciński, którego niektóre orzeczenia oraz środowisko, z którego się wywodzi, budzą wątpliwości dla znawców tematu warszawskiej reprywatyzacji.
Sprawa Twardej i renomowanego gimnazjum, które się tam znajdowało była jedną z najbardziej bulwersujących historii reprywatyzacyjnych. W 2010 sąd ustanowił kuratora spadku dla osób, których losów nie znano. Była nią Grażyna K. B. adwokat. Sąd wyraził zgodę, by wycenić wartość roszczenia na kwotę 489 tys. złotych, za którą nie da się kupić nawet kawalerki w nowoczesnym wieżowcu, a co dopiero tak olbrzymi teren. Sąd wydał też zgodę na sprzedaż udziału Maksymilianowi M., który przekazał te prawa na ojca Macieja M. (Obaj zostali zatrzymani przez CBA na polecenie prokuratury. Miasto, zaledwie po kilku miesiącach, ustanowiło użytkowanie wieczyste dla Twardej 10.
W 2014 los szkoły został przesadzony w gabinetach urzędników. W sercu Warszawy szkoła została zlikwidowana, bo jakiś pan był zainteresowany tą działką. W tym procesie uczestniczyli prawnicy, sądy i urzędnicy miejscy. Po 3 latach spotykamy się tu znowu. Zwrot został zablokowany dopiero w 2014 roku.Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej urzędnicy w programie TVN twierdzili, że nic z sprawą nie dało się zrobić. W sprawie Twardej wciąż toczą się postępowania, ale bez skutku.
– mówił o tej sprawie Sebastian Kaleta, wiceprzewodniczący Komisji Weryfikacyjnej.
W lipcu 2017 Komisja Weryfikacyjna uchyliła decyzję prezydent Warszawy. Na t decyzje skargi złożyła Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz handlarz roszczeniami Maciej M. Skarki będą rozpatrywane już w najbliższy piątek. Kim jest sędzia, który rozpatrywać będzie skargę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie?
Sędzia Dariusz Chaciński swoja karierę rozpoczynał w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, gdy funkcję RPO sprawował Andrzej Zoll. Chaciński był dyrektorem w biurze Rzecznika, zajmował się m.in. kwestiami nieruchomości. W środowisku sędziowskim mówi się też, że jest protegowanym Janusza Drachala, Wiceprezes Naczelnego Sądu Administracyjnego i prezes Izby Gospodarczej. Ten z kolei, to bliski znajomy Adama Bodnara, obecnego rzecznika Praw Obywatelskich, który stawał w obronie…handlarzy roszczeń.
Bodnar wstawił się za nimi pod koniec września 2017 roku. Co ciekawe, rzecznik nie walczył o lokatorów, którzy stawali przed komisją, ale właśnie o samych handlarzy. Bodnar podkreślił w swoim wystąpieniu do szefa komisji weryfikacyjnej, że do jego biura wpływają skargi od osób fizycznych wzywanych w różnym charakterze na rozprawy komisji weryfikacyjnej.
Przedmiotem tych skarg są przede wszystkim zarzuty dotyczące niedochowywania przez organ prowadzący postępowanie, standardów przesłuchiwania osób wzywanych na posiedzenia komisji weryfikacyjnej.
—napisał Bodnar.
Jak podkreślił, powziął więc wątpliwości, „czy w pełni są przestrzegane gwarancje ochrony praw procesowych uczestników postępowania przed komisją”.
Sędzia Chaciński, w swojej karierze orzekał także w kontekście warszawskiej reprywatyzacji, a jedno z jego orzeczeń może budzić wątpliwości w kontekście skarg, które rozpatrywał będzie w najbliższy piątek. To on wydał wyrok (był przewodniczącym składu) w sprawie nieruchomości przy Krakowskim Przedmieściu 83, nakazujący miastu wydanie decyzji w sprawie i nałożył na Prezydenta m. st. Warszawę grzywnę w wysokości 10 000 złotych!
Szkopuł w sprawie polegał na tym, że budynek był doszczętnie zniszczony po wojnie, odbudowano je ze środków Skarbu Państwa, dlatego BGN przez kilka miesięcy wstrzymywał się przed wydaniem decyzji. Wskutek wyroku Chacińskiego miasto nie mogło przedłużać postępowania, a urzędnicy zdecydowali się na wydanie decyzji reprywatyzacyjnej w 2 miesiące od wydanie wyroku przez Chacińskiego.
– mówi nasz informator, znający kulisy sprawy.
Czy sędzia Chaciński wyda sprawiedliwy i obiektywny wyrok? Tego wykluczyć nie można. Prawdą jest, że kwestie dotyczące nieruchomości nie są mu obce, ale wyżej wymienione fakty powinny dawać do myślenia. to jednak niejedyne wątpliwości w kontekście Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który rozpatruje skargi dotyczące decyzji Komisji Weryfikacyjnej. Wczoraj portal wPolityce.pl dotarł do treści wniosków Komisji Weryfikacyjnej, która wniosła o wyłączenie ze sprawy sędzi Małgorzaty Bonieckiej-Płaczkowskiej ze sprawy dotyczącej reprywatyzacji działek przy Placu Defilad. W 2016 r. sędzia miała wydawać już orzeczenia stojące w sprzeczności do kluczowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie badania posiadania. Sędzia była też członkiem składów sędziowskich, które wydały wyroki uchylające postanowienia Komisji.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/397424-ujawniamy-czlowiek-zolla-wyda-wyrok-w-waznej-sprawie-reprywatyzacyjnej-kim-jest-sedzia-ktorzy-oceni-skargi-hgw-i-handlarza-roszczen