Zwiększenie roli Sejmu Dzieci i Młodzieży w procesach decyzyjnych, powołanie ministra odpowiedzialnego za sprawy młodych czy umocnienie Młodzieżowych Rad Gmin - to niektóre z postulatów przedstawionego w piątek przez PO programu dla młodych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Na UW zebrał się alternatywny Parlament Dzieci i Młodzieży. W pierwszych ławach opozycja, a przed budynkiem rozdają książki Balcerowicza
Piątkowa prezentacja Platformy miała związek z obchodzonym 1 czerwca Dniem Dziecka.
Pełnomocnik Gabinetu Cieni PO ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Michał Braun poinformował na konferencji prasowej, że praktycznie gotowy jest projekt Platformy ustawy o młodzieży. Prace nad takim projektem PO rozpoczęła w kwietniu zeszłego roku. Jego główne założenia to m.in.: stworzenie podstaw polityki na rzecz młodzieży, uczestnictwo młodych ludzi w życiu społecznym i włączenie ich w procesy decyzyjne.
Dzisiaj chcemy dodać do niego jeszcze jeden punkt, o którym wcześniej nie myśleliśmy, dotyczący Sejmu Dzieci i Młodzieży
— podkreślił Braun.
Przypomniał, że w Polsce działa obecnie ponad 400 Młodzieżowych Rad Gmin, w ramach których młodzi radni wspierają rozwój swoich gmin.
Tak samo Sejm Dzieci i Młodzieży powinien być niezwykle ważnym głosem młodych ludzi. Jesteśmy przekonani, że ten Sejm powinien być uznany jako organ doradczy naszych władz, a także umocowany w ustawie
— zaznaczył Braun.
Zwrócił też uwagę, że w przygotowaniu Programu dla Młodych PO aktywnie uczestniczyła młodzieżówka Platformy - Młodzi Demokraci, którzy - jak mówił - przeprowadzili w całej Polsce konsultacje z młodym pokoleniem na temat proponowanych rozwiązań.
Dodał, że projekt ustawy zakłada m.in.: stały dialog z młodzieżą, wzmocnienie Młodzieżowych Rad Gmin, stworzenie Rad Młodzieży na innych szczeblach, a także powołanie ministra odpowiedzialnego za sprawy młodych.
Chcemy, żeby w Polsce były konkretne osoby odpowiedzialne za koordynację polityki na rzecz młodzieży. Dzisiaj tego brakuje, dlatego uważamy, że warto powołać ministra odpowiedzialnego za sprawy młodzieży tak, jak to jest w większości krajów europejskich
— wyjaśnił Braun.
Jak dodał, minister taki miałby za zadanie koordynację działań państwa na rzecz młodych ludzi, monitorowanie sytuacji młodzieży oraz odpowiadanie na problemy, które dotykają tę grupę polskiego społeczeństwa.
Jego zdaniem warto byłoby także wprowadzić do polskiego prawodawstwa procedurę polegającą na badaniu każdego przyjmowanego w Polsce przepisu prawa pod względem jego ewentualnego oddziaływania na młodych ludzi.
Z kolei Bartosz Dąbrowa z Młodych Demokratów przypomniał jak ważne w rozwoju młodych ludzi są staże i praktyki.
Będziemy chcieli wprowadzić kartę stażów wysokiej jakości Europejskiego Forum Młodzieży. Opracujemy również regulacje prawne, które będą bronić młodych praktykantów
— zadeklarował Dąbrowa.
Według Natalii Polubiec z MD ważne jest przywrócenie finansowania programu in vitro tak, by młodzi ludzie, którzy pragną mieć dzieci, mogli zostawać rodzicami. Zapowiedziała, że stowarzyszenie będzie pracować nad upowszechnieniem wiedzy o planowaniu rodziny.
Chcemy, by tabletka ellaOne była dostępna bez recepty
— dodała.
Odnosząc się do piątkowego Parlamentu Dzieci i Młodzieży wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) podziękowała młodym ludziom za to, że potrafili zorganizować się ponad politycznymi podziałami.
To pokazuje, że młodym ludziom w naszym kraju nie jest wszystko jedno
— dodała.
Wyraziła również nadzieję, że obrady będą stanowiły mądrą, ciekawą dyskusję bez awantur i scysji, „pokazującą, że (młodzi ludzie)wiedzą czego chcą, są odpowiedzialni za Polskę, i że chcą działać”.
W maju b.r. Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że tegoroczny XXIV Sejm Dzieci i Młodzieży - który miał się odbyć jak co roku 1 czerwca - odbędzie się we wrześniu m.in. z uwagi na trwającą w Sejmie akcję protestacyjną osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów.
W piątek przed południem w Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęło się posiedzenie alternatywnego Parlamentu Dzieci i Młodzieży. Patronat nad wydarzeniem objęli m.in. Rzecznik Praw Dziecka i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/396830-a-to-dobre-co-po-ma-do-zaproponowania-mlodziezy-powolanie-nowego-ministra-i-zwiekszenie-roli-sejmu-dzieci-i-mlodziezy