Ma prokuratorskie zarzuty, ledwie wyszedł z aresztu, czeka go proces, po którym może trafić do kryminału, ale nadal słynie z bezczelności! Mowa o Maciej M., znanym rekinie reprywatyzacyjnym, który dziś miał czelność złożyć wniosek o wyłączenie Patryka Jakiego i Pawła Rabieja z prac Komisji Weryfikacyjnej. Powód? Wyjątkowo słaby i banalny. Handlarz kamienicami uważa, ze Jaki i Rabiej kandydują w wyborach samorządowych w Warszawie! Wniosek przepadł.
Składam wniosek o wyłączenie przewodniczącego komisji ze sprawy i modyfikuję wniosek o dołaczenie Pawła Rabieja.(…) Zwracamy uwagę, że wrażenie jakie może być związane w sytuacji, w której zgłosili deklarację, że będą kandydatami, wywołuje taki stan rzeczy, który pozwala na wątpliwość, czy obaj panowie będą funkcjonowali w sposób obiektywny.
– wnioskował w imieniu Macieja i Antoniego M. mec. Marek Gromelski.
Na kuriozalny wniosek szybko zareagowali członkowie komisji. Sam Patryk Jaki wyłączył się z procedowania nad wnioskiem.
W mojej opinii oba wnioski powinny podlegać oddaleniu. Nie ma przesłanek dla bezstronności przewodniczącego. Niezależnie od dywagacji o ubieganiu się o stanowisko w wyborach, w Polsce, mamy kila tysięcy wójtów, starostów i prezydentów. Wszyscy mogą starać się oo mandaty. Jednocześnie do dnia wyborów sprawują władzę i wydają decyzje i wydaja decyzje administracyjne.
– argumentował odrzucenie wniosku wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta.
To było do przewidzenia, że handlarze roszczeń będą nas chcieli wyłączyć z prac komisji.
– stwierdził Patryk Jaki.
CZYTAJ TAKŻE:Sąd uchylił areszt dla oskarżonych ws. reprywatyzacji w Warszawie. Zdecydował o łagodniejszym środku zapobiegawczym
W czwartek po godz. 10 Komisja Weryfikacyjna zaczęła rozprawę, na której zbadać ma reprywatyzację terenów zielonych przy ul. Szarej i Czerniakowskiej, do której doszło w 2010 r. W sprawie pojawił są wątek międzynarodowych odszkodowań i handlu roszczeniami. Chodzi o teren na warszawskim Powiślu, który odzyskał biznesmen Maciej M., oskarżony obecnie ws. warszawskich reprywatyzacji. Jak informowały media, M. planował wybudować tam apartamentowce.
Wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta powiedział PAP, że jest bardzo wiele wątpliwości, co do procesu reprywatyzacji gruntów położonych w rejonie ul. Szarej i Czerniakowskiej. Wskazał, że w sprawie pojawiały się „wątki indemnizacyjne”, czyli wypłaty odszkodowań dla cudzoziemców za przejęte mienie na mocy tzw. dekretu Bieruta.
A ponadto - jak powiedział Kaleta - w sprawie doszło do wielu transakcji roszczeniami. Wiceprzewodniczący komisji podkreślił, że „handel roszczeniami rozpoczął w tej sprawie Robert N., który kupił roszczenia od starszej pani, która miała ponad 90 lat”. „Po skupieniu roszczeń przez Macieja M. trzy dni później wydano decyzję zwrotową” - dodał Kaleta.
Zwrócił uwagę, że były burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski - który został wezwany na rozprawę - „pojawia się po raz kolejny w sprawach Macieja M.”. „Pan Bartelski ma bogatą wiedzę o działalności reprywatyzacyjnej Macieja M. w Śródmieściu i będziemy go m.in. o to pytać” - zapowiedział wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej.
Według Kalety, Bartelski publicznie zapowiadał powstanie apartamentowców na terenie ogródka jordanowskiego - obszaru, który przez lata służył mieszkańcom Powiśla jako teren rekreacyjny. Jak powiedział wiceprzewodniczący komisji, decyzja reprywatyzacyjna ws. nieruchomości przy ul. Szarej została wydana w 2010 r. z upoważnienia prezydenta m.st. Warszawy, a podpisana została przez ówczesnego wiceszefa Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba R.
Na rozprawę w charakterze świadków, wezwano Bartelskiego, byłego zastępcę burmistrza tej dzielnicy Pawła Suligę, referenta z urzędu miasta Roberta Przybysławskiego oraz Aleksandrę Jaworską-Surmę ze stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.
Z kolei stronami postępowania ws. nieruchomości przy ul. Szarej i Czerniakowskiej są m.in.: m.st. Warszawa, Skarb Państwa, Maciej M. oraz spółki: Szara Invest, Asbud Czerniakowska, Przedsiębiorstwo Rolne Emilianów, a także lokatorzy oraz Prokurator Regionalny we Wrocławiu.
Komisja weryfikacyjna od początku czerwca ub.r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.
WB,PAP
-
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru tygodnika „Sieci”!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/395710-szczyt-bezczelnosci-handlarz-roszczen-ktory-niedawno-wyszedl-z-aresztu-domaga-sie-wylaczenia-patryka-jakiego-z-prac-komisji-weryfikacyjnej