Każde zeznanie przed komisją śledczą ds. Amber Gold jest bacznie analizowane przez prokuraturę, a czyny sprzed lat nie pozostaną bez konsekwencji! Przekonały się o tym była funkcjonariuszka Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku – Annie F. – N. oraz Katarzyna M. – W. była urzędniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego.Obie usłyszały dziś w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi zarzuty popełnienia tzw. „przestępstw urzędniczych”, w kontekście sprawy Amber Gold.
Jakie czynności operacyjne ws. Amber Gold pani wykonała?
– pytał 7 MAJA 20 poseł Tomasz Rzymkowski Annę F. – N.z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Monitorowałam Internet i rozmawiałam z osobami.(…) Nie poradziłam sobie z tą sprawą.(…)Nie było wystarczających materiałów, by sprawę pogłębić wystarczająco mocno, by przekazać do postępowania przygotowawczego.
– odpowiadała policjantka na pytania członków komisji śledczej ds. Amber Gold.
Nie ma się więc co dziwić, że jak informują śledczy, Annie F. – N. zarzuca się niedopełnienie obowiązków w okresie od 28 lipca 2010 roku do 5 stycznia 2012 roku. Polegało ono na zaniechaniu podjęcia czynności zmierzających m. in. do ustalenia rzeczywistego przedmiotu działalności spółki Amber Gold, rodzaju oferowanych przez spółkę produktów finansowych i zasad osiągania zysku, jak również sposobu dysponowania przez spółkę powierzonymi jej przez klientów środkami.
Doprowadziło to finalnie do wydania decyzji o zakończeniu operacyjnego rozpoznania, w treści, której podejrzana wskazała, że nie potwierdza faktu popełnienia przestępstwa w związku z działalnością Amber Gold Sp. z o.o. i nie ma możliwości pogłębienia informacji uzyskanych w przedmiocie działalności spółki.
– czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.
Z kolei Katarzynie M. – W., byłej urzędniczce Wydziału Strategii i Analiz Finansowo – Ekonomicznych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, zarzucono, iż w dniu 19 grudnia 2011 roku nie dopełniła ciążących na niej obowiązków wynikających z unijnych przepisów regulujących wspólne zasady wykonywania przewozów lotniczych na terenie Unii Europejskiej, w ten sposób, że rozpoznając wniosek spółki Yes Airways (późniejszej OLT Express Regional) o rozszerzenie działalności na regularny przewóz lotniczy, wydała pozytywną opinię o zdolności finansowej tej spółki, mimo, iż spółka generowała straty, a jej płynność uzależniona była w całości od wpłat przekazywanych przez jej udziałowca tj. Amber Gold sp. z o.o.
Dlaczego pozwolono spółce lotniczej związanej z firmą Amber Gold funkcjonować, nie cofnięto jej koncesji, mimo braku jakichkolwiek możliwości na poprawę sytuacji finansowej?Mówi pani o tym, że nie macie państwo pojęcia jak wygląda rzeczywista sytuacja przewoźnika, ale dajecie mu cały czas szansę, liczycie, że złoży to sprawozdanie i będziecie wtedy w stanie wydać ocenę, pozwalacie mu funkcjonować
– punktowała w maju ub. roku Katarzynę M.-W. przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann.
Obie panie nie nie przyznały się do zarzucanych im czynów i odmówiły składania wyjaśnień. Wobec Katarzyny M. – W. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego w kwocie 20 tysięcy złotych. Zarzucane podejrzanym przestępstwa zagrożone są karą do 3 lat pozbawienia wolności.
Przesłuchane w dniu dzisiejszym osoby są pierwszymi podejrzanymi w prowadzonym w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi śledztwie dotyczącym niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w okresie od lipca 2009 roku do sierpnia 2012 roku w Warszawie przez funkcjonariuszy publicznych, polegającym na braku nadzoru nad podległymi urzędami i służbami i zaniechanie podjęcia działań wobec spółki Amber Gold Sp. z o. o. z siedzibą w Gdańsku, w celu ograniczenia lub uniemożliwienia spółce prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej i działania na szkodę interesu publicznego.
– informuje PK.
Śledztwo, pierwotnie umorzone w Prokuraturze Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie, podjęte zostało w dniu 1 marca 2017 roku. Zakres śledztwa był stopniowo poszerzany. Między innymi do materiałów śledztwa włączono zawiadomienie Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold, wskazujące na możliwość popełnienia przestępstw polegających na niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Postępowanie Prokuratury Okręgowej w Łodzi to nie jedyne śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w związku z działalnością spółki Amber Gold. Przypomnieć należy, iż w dniu 9 maja 2018 roku Prokurator Okręgowy w Legnicy wystąpił, do Sądu Dyscyplinarnego dla Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, z wnioskiem o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prokurator Barbary K. w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w prowadzonym przez Barbarę K. w latach 2009-2012 postępowaniu w sprawie spółki Amber Gold.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/395626-koniec-bezkarnosci-policjantka-i-urzedniczka-z-ulc-z-zarzutami-w-sprawie-amber-gold-chodzi-o-przestepstwa-urzednicze
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.