Byli koledzy ze Stanów Zjednoczony, a teraz czas na europejskich sojuszników „Iustitii”. Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) oraz Federacja Adwokatur Europejskich (FBE) wydały stanowisko, w którym jasno dają do zrozumienia, że wspierają część środowiska sędziowskiego w Polsce oraz podtrzymują argumentację totalnej opozycji. Obie, niezwykle wpływowe w Europie, organizacje „przypominają” też, że w sprawie rzekomego łamania praworządności w Polsce interweniowały już u prezydenta Andrzeja Dudy.
Czy to początek wywierania wpływu przez sojuszników „Iustitii” na instytucje unijne, by te obcięły Polsce fundusze unijne w związku z rzekomym łamaniem praworządności? Wiele na to wskazuje.
W 2017 roku CCBE i FBE zwróciły uwagę prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy na fakt, że sytuacja, w której naruszone lub podważone zostają autonomia i niezawisłość sądów nie stanowi wyłącznie wewnętrznego problemu Polski. Ma ona również konsekwencje dla międzynarodowej wspólnoty prawniczej i bezpośrednio wpływa na stosowanie prawa Unii Europejskiej.
– czytamy w oświadczeniu obu organizacji.
Stosownie do art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, praworządność stanowi jedną ze wspólnych wartości, na których opiera się Unia Europejska. Poszanowanie praworządności zapewnia zaufanie do wymiaru sprawiedliwości innych krajów i pozwala sędziom oraz pozostałym praktykom zawodu współpracować ze sobą i obdarzać się wzajemnym zaufaniem, które wykracza poza granice rodzimego kraju. Zasada wzajemnego zaufania w znacznym stopniu przyczyniła się do procesu integracji Unii Europejskiej
– „przypominają” CCBE i FBE.
W swoim oświadczeniu,CCBE i FBE, stwierdzają, iż „przyglądają” się ostatnim wydarzeniom, kiedy to irlandzki Sąd Najwyższy wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wydanie orzeczenia, czy zmiany w polskim systemie sądowniczym skutkują naruszeniem niezależności sądów i wystawiają na szwank współpracę państw członkowskich w zakresie europejskiego nakazu aresztowania.
Wniosek został skierowany do Trybunału Sprawiedliwości ze względu na fakt, że w Polsce nie jest gwarantowane fundamentalne prawo do rzetelnego procesu sądowego, gdyż polski wymiar sprawiedliwości nie funkcjonuje już w oparciu o zasadę praworządności.
– piszą o kuriozalnym wniosku europejscy prawnicy.
W stanowisku Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy oraz Federacji Adwokatur Europejskich można też wyczuć nutę groźby, która opiera się na szokującym precedensie irlandzkim. Obie organizacje zamiast potępić ideologiczną decyzję irlandzkiego sądu, sugerują, że podobne sytuacje mogą się powtarzać!
Obecnie widzimy w jaki sposób sytuacje naruszenia praworządności mogą mieć realny wpływ na wzajemne zaufanie i, w konsekwencji, na zasadę wzajemnego uznawania orzeczeń i współpracę sądową. Niezależne systemy sprawiedliwości są niezbędne do utrzymania praworządności i zapewnienia zaufania i pewności w odniesieniu do wymiaru sprawiedliwości. Bez tego zaufania i pewności zasada wzajemnego uznawania, na której opiera się współpraca sądowa, nie będzie już miała zastosowania.
– czytamy w stanowisku
CCBE i FBE wzywają do podjęcia wszelkich działań koniecznych do zapewnienia istnienia niezależnego wymiaru sprawiedliwości, wolnego od nadmiernej ingerencji polityków, do zapewnienia dostępu do wymiaru sprawiedliwości i rzetelnego procesu sądowego, a także do zapewnienia poszanowania praworządności.
– piszą europejscy prawnicy.
Kolejne apele zagranicznych sojuszników „Iustitii”, to znak, że kasta ma świadomość przegranej w Polsce. Teraz gra toczy się o to, by zaszkodzić Polsce poza jej granicami, szczególnie w kontekście europejskiego budżetu. Ta forma nacisku szokuje najbardziej.
WB
-
Polecamy nowy numer największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce - „Sieci”, w sprzedaży od 21 maja br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/395555-nasz-news-bratnia-pomoc-dla-iustitii-od-europejskich-prawnikow-kasta-toczy-gre-o-oslabienie-polskiej-pozycji-w-unijnych-negocjacjach-budzetowych