Zarzuty dotyczące wyłudzeń kredytów bankowych, łapownictwa i powoływania się na wpływy zamierza przedstawić prokuratura sześciu osobom zatrzymanym w środę przez policję. Wśród zatrzymanych jest m.in. świadek koronny Jarosław Ł. ps. „Masa” - poinformowała Prokuratura Krajowa.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jarosław S. ps. „Masa” został zatrzymany! Chodzi o wyłudzanie kredytów i powoływanie się na wpływy
Śledztwo w tej sprawie prowadzą prokuratorzy z wydziału zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.
W środę na polecenie prokuratora funkcjonariusze łódzkiego wydziału Biura Spraw Wewnętrznych Policji zatrzymali sześć osób.
Wśród zatrzymanych jest m.in. świadek koronny Jarosław Ł., ps. „Masa”, naczelnik Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz urzędnik łódzkiej delegatury Urzędu Celno-Skarbowego. Sprawa dotyczy wyłudzeń kredytów bankowych, łapownictwa i powoływania się na wpływy
— poinformowała Prokuratura Krajowa w komunikacie prasowym.
Zatrzymani będą przesłuchiwani w lubelskim wydziale zamiejscowym Prokuratury Krajowej. Planowane jest ogłoszenie im zarzutów popełnienia wielu przestępstw.
Chodzi m.in. o wyłudzenia kredytów i pożyczek na łączną kwotę 668 515,51 zł w ośmiu bankach na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego
— podała prokuratura.
Zarzuty, jakie mają usłyszeć podejrzani, dotyczą także przestępstw do charakterze korupcyjnym, „czyli udzielania i przyjmowania korzyści majątkowych przez funkcjonariuszy publicznych w celu zapewnienia ich pomocy i przychylności w zakresie podejmowanych z urzędu lub z ich inicjatywy czynności służbowych”. Prokuratura planuje też ogłosić zarzuty dotyczące powoływania się na wpływy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi i pośrednictwa „w załatwieniu sprawy naboru do służby w Policji”, a także składania fałszywych zeznań.
Aktualnie zarzucane Jarosławowi Ł., ps. „Masa”, przestępstwa nie są związane z czynami, w związku z którymi został mu przyznany status świadka koronnego
— podała prokuratura.
Prokuratura Krajowa poinformował też, że w toku śledztwa przeprowadzono kilkanaście przeszukań na terenie województw mazowieckiego, łódzkiego i opolskiego, w miejscach zamieszkania i pobytu podejrzanych, w prowadzonych przez nich firmach i w ich miejscach pracy.
Podstawą do zatrzymania i przedstawienia zarzutów sześciu podejrzanym stały się – według informacji PK – „materiały niejawne zgromadzone przez Wydział w Łodzi Biura Spraw Wewnętrznych Policji”.
Śledztwo dotyczy oszustw dokonanych przez ustalonych sprawców, wręczenia i przyjmowania korzyści majątkowych przez funkcjonariuszy publicznych oraz składania przed organami procesowymi fałszywych zeznań. Materiały do tego postępowania zostały 22 listopada 2017 r. wyłączone z wielowątkowego śledztwa – prowadzonego od września 2015 r. - dotyczącego wielu przestępstw, w tym wymuszeń rozbójniczych i oszustw popełnianych na terenie całego kraju przez osoby biorące udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
ak/PAP
-
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/394564-szczegoly-sprawy-zatrzymania-masy-prokuratorzy-planuja-postawic-zarzuty-popelnienia-wielu-przestepstw-sprawdz