Rozmowy z najwybitniejszymi postaciami obozu niepodległościowego.
„Filary niepodległości” to zbiór unikatowych i dogłębnych wypowiedzi udzielonych prof. Andrzejowi Nowakowi, wybitnemu historykowi i pisarzowi, przez ludzi nie schodzących teraz, lub jeszcze niedawno, z pierwszych stron gazet. Prof. Nowak nie zawsze ze wszystkimi się zgadza, więc jesteśmy świadkami arcyciekawej dyskusji ze współczesnymi bohaterami Polski odrodzonej i suwerennej – premierem Mateuszem Morawieckim, prezydentem Andrzejem Dudą, abpem Markiem Jędraszewskim, ministrem Antonim Macierewiczem, z byłymi premierami Jarosławem Kaczyńskim i Janem Olszewskim, z byłym prezydentem Lechem Kaczyńskim, z byłym marszałkiem Sejmu Wiesławem Chrzanowskim oraz z wybitnym poetą, myślicielem i patriotą Jarosławem Markiem Rymkiewiczem i z legendą „Solidarności” Anną Walentynowicz.
Niektóre rozmowy do „Filarów Niepodległości” zostały przeprowadzone kilka lub nawet kilkanaście lat temu, a cztery – jeszcze w tym roku, po rekonstrukcji rządu. Wszystkie oscylują wokół zagadnienia jak utrzymać suwerenność kraju. Koncepcje w tym względzie były i są różne. Trzeba przyznać, że rozmówcy Profesora wypowiadają się otwarcie i szczerze. Przywołanie starszych rozmów ma szczególny sens, bowiem możemy skonfrontować dawne koncepcje ludzi, którzy mieli wpływ na losy kraju, z tym, jak najnowsza historia faktycznie się potoczyła. To wielka lekcja dla wszystkich, którzy choć trochę interesują się polityką, a zwłaszcza dla tych, którzy ją uprawiają! Wielki materiał do przemyśleń, niezwykle pomocny w tworzeniu nowych koncepcji i w codziennym działaniu.
„Historia tworzenia trzeciej polskiej niepodległości to historia odzyskiwania nadziei i, tak jak dzieje poprzednich walk o odbudowę Polski, historia niezgody na własną słabość”
– wyjaśnia autor, prof. Andrzej Nowak, motywację do napisania „Filarów Niepodległości” (znamienny tytuł!). Pierwsze etapy drogi do trzeciej niepodległości, i pierwsze lata III RP, dostarczyły masę doświadczeń, nieraz bardzo gorzkich, ale też wiele konkretnych wniosków, jak iść dalej, żeby wyjść z „fazy transformacji” i dojść do zupełnie Niepodległej.
Natomiast współczesną perspektywę prof. Andrzej Nowak próbuje odtworzyć, zaprosiwszy do rozmowy prezydenta Andrzeja Dudę, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, a wreszcie – dla odnalezienia głębszego, duchowego wymiaru naszego czasu – arcybiskupa metropolitę krakowskiego Marka Jędraszewskiego. Z tych wypowiedzi Czytelnik może wnioskować, w którym kierunku pójdzie Polska w najbliższych latach.
Andrzej Nowak pyta nie tylko o polityczne aktualia, ale proponuje spojrzenie w głąb polskiej pamięci i tożsamości, zakorzenionej w rodzinnym doświadczeniu swoich rozmówców, w ich indywidualnej biografii – by tam szukać czegoś trwalszego i ważniejszego chyba od bieżących sporów, czegoś, co pozwala zachować nadzieję, że Niepodległa nie jest złudzeniem, ani chwilową zdobyczą – ale pozostaje zawsze aktualnym zadaniem.
„Pragnę wyrazić wielką wdzięczność twórcom tej historii, tym, którzy już odeszli, a także tym współkształtującym suwerenną Polskę obecnej godziny – z serca dziękuję, jako ich rozmówca, jako historyk i jako obywatel niepodległej Rzeczypospolitej. Mam nadzieję, że innych, potencjalnych Czytelników, którzy to obywatelstwo sobie także cenią, owo szczególne świadectwo, jakie tworzy zbiór tych rozmów, zainteresuje i zachęci do udziału: nie tylko w lekturze, ale we wspólnocie zadania, jaka się tutaj ujawnia. Kto tę wspólnotę odrzuca, uważa ją za głupstwo, znajdzie w tym tomie źródło historyczne dowodzące błędności takiego mniemania,”
— dodaje prof. Andrzej Nowak.
Z tych rozmów wynika również, że niepodległość jest gwarantem trwałości naszych wartości. „Wszystkie przepiękne wartości bardzo szybko nikną w mrokach dziejów i w zapomnieniu, jeśli nie są obudowane rzeczywistą siłą państwa,” zauważa przykładowo premier Mateusz Morawiecki. Z kolei abp Marek Jędraszewski zwraca uwagę na to, że to, co istotne dla Ojczyzny, wynosi się już z domu. „U nas był po prostu pewien bardzo jasny świat wartości: Kościół, ojczyzna, a jednocześnie ciągłe zachęty ojca, aby się uczyć i ciągle pogłębiać swoją wiedzę.”
Siłą tej książki jest również to, że czytelnik ma okazję dużo lepiej poznać osobowości dziesięciorga rozmówców prof. Andrzeja Nowaka. Czytelnik dowie się przykładowo, kto jest ulubionym bohaterem historycznym premiera Mateusza Morawickiego (odpowiedź wielu może mocno zaskoczyć!) albo jakie książki wywarły największy wpływ na młodego Andrzeja Dudę.
Inteligentnie prowadzone rozmowy kreślą zatem również portrety intelektualne i psychologiczne ludzi uznawanych za autorytety. Poznajemy bliżej kto nami rządzi. „Filary niepodległości” stają się zatem równocześnie, chcąc nie chcąc, aktualnym, pasjonującym i inteligentnym poradnikiem wyborczym!
Całość na 384 stronach sporego formatu opatrzona jest 104 pięknymi i unikatowymi ilustracjami! Wyjątkowa książka, fantastyczna edytorsko, godna jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości państwa polskiego, dedykowana wszystkim Polakom. Jest to swoisty dalszy ciąg, także edytorski, wydanej dwa miesiące temu pierwszej książki prof. Andrzeja Nowaka z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości zatytułowanej „Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę”.
Profesor mówi, że z jego strony tyle na 100-lecie wystarczy i wraca do pracy nad czwartym tomem „Dziejów Polski”. Tak więc mamy dla naszych Czytelników same dobre wiadomości!
**Książkę można zobaczyć tutaj
-
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru tygodnika „Sieci”!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/393671-jak-zachowac-niepodleglosc-odpowiadaja-prezydenci-i-premierzy-w-ksiazce-filary-niepodleglosci-prof-andrzeja-nowaka