Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział w czwartek w Przemyślu (Podkarpackie), że Konstytucja 3 Maja jest wyrazem mądrości zbiorowej Polaków. Dodał, że zapisano w niej, iż władza pochodzi z woli narodu.
A to oznacza, że tym samym naród został uznany, już w tamtym czasie, za suwerena
— podkreślił.
W czwartek w Przemyślu marszałek Sejmu wziął udział w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W swoim wystąpieniu przypomniał, że uchwalono ją jako pierwszą w Europie, dlatego wywarła „wielki wpływ na rozwój konstytucjonalizmu, a także demokracji w skali powszechnej”.
Jest wyrazem mądrości zbiorowej Polaków dążących do naprawy własnego państwa pogrążonego w kryzysie. Jest też dowodem na możliwość zawierania kompromisów, w tamtym czasie między majestatem najjaśniejszej Rzeczypospolitej w osobie króla, a narodem reprezentowanym przez posłów i senatorów
— powiedział Kuchciński.
Marszałek zaznaczył, że Konstytucja była także zwieńczeniem prawie 30-letnich wysiłków naprawy państwa polskiego.
Jej twórcy mieli wizję odnowionej Rzeczypospolitej. Konstytucja ta była świadectwem pluralizmu i równości, potwierdzała ciągłość duchową dziedzictwa chrześcijańskiego, ale jednocześnie gwarantowała wolności religijne. Twórcy Konstytucji mieli też wizję narodu jako wspólnoty politycznej obejmującej wszystkie stany oraz grupy etniczne, językowe, regionalne i wyznaniowe. Miały ich łączyć prawa i wolności Rzeczypospolitej
— mówił marszałek.
Kuchciński przypomniał, że w Konstytucji zapisano, że „wszelka władza początek swój bierze z woli narodu”.
A to oznacza, że tym samym naród został uznany, już w tamtym czasie, za suwerena
— powiedział.
Zdaniem marszałka Konstytucja miała spełniać dwa zasadnicze cele. Po pierwsze, zaznaczył Kuchciński, doprowadzić do natychmiastowego zatrzymania procesu upadku państwa. Po drugie miała zmodernizować państwo i stworzyć nowoczesny kraj.
Upadku Rzeczypospolitej nie udało się uratować, ale Konstytucja stała się zobowiązaniem dla przyszłych pokoleń do jej odbudowy. Polacy, my byliśmy temu wierni w XIX i XX wieku, i tak jest do dzisiaj
— zakończył marszałek Sejmu.
W czasie uroczystości przy kamieniu upamiętniającym Konstytucję 3 Maja na Wzgórzu Zamkowym w Przemyślu Kuchciński złożył wieniec. Uczniowie II LO złożyli również przyrzeczenie strzeleckie. Odczytano apel pamięci.
Przez całą uroczystość kilka osób trzymało transparent z hasłem „Konstytucja obowiązuje wszystkich”. W uroczystości udział wzięło kilkaset osób.
Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Przemyśla tytuł Honorowego Obywatela tego miasta odebrał marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Wyróżnienie traktuję jako zobowiązanie do pracy publicznej dla dobra Polski, ziemi przemyskiej, Podkarpacia i przede wszystkim miasta Przemyśla
— powiedział Kuchciński.
Przemyscy radni nadali tytuł marszałkowi Sejmu w połowie kwietnia br. Z wnioskiem o nadanie Kuchcińskiemu tytułu Honorowego Obywatela Przemyśla wystąpili członkowie byłego Przemyskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, którego współzałożycielem był marszałek Sejmu.
Laudację wygłosił b. senator i b. wojewoda przemyski Jan Musiał, który przypomniał, że zna się z Kuchcińskim z lat 80-tych ubiegłego wieku, kiedy wspólnie działali w opozycji antykomunistycznej.
Musiał zaznaczył, że kiedy był senatorem, to właśnie z tej Izby w 1991 r. wyszedł pakiet ustaw samorządowych, na których „oparł się ustrój III RP”.
Dziś już tamto ustawodawstwo nie wystarcza. Zwichnięto jego idealistyczne założenia. Dziś zatem to Marek Kuchciński, marszałek Sejmu jest przez takich jak ja przynaglany do nowelizacji ustawodawstwa samorządowego
— mówił.
B. wojewoda przemyski podkreślił, że zaszczyt, który dziś spotyka Kuchcińskiego jest „tyleż uznaniem dla wcześniejszych jego zasług, ile jest obligacją do działań dalszych”.
Panie marszałku, radni przemyscy, którzy uhonorowali tym tytułem oczekują, a ja z nimi, że nadal będzie pan twardo stawał przy naszych, onegdaj solidarnościowych ideałach państwa, będącego emanacją woli suwerena. Ten suweren, naród, w przeważającej części ufa Panu i pańskiemu obozowi politycznemu. Więc proszę nie powielać obiekcji swych poprzedników i po męsku forsować zmiany ustawodawcze, które służą Polakom
— powiedział Musiał.
Marszałek Sejmu, odbierając wyróżnienie podkreślił, że traktuje je jako zobowiązanie do pracy publicznej dla dobra Polski, ziemi przemyskiej, Podkarpacia i przede wszystkim miasta Przemyśla.
Traktuję je także jako pracę dla dobra, spokoju, bezpieczeństwa całej naszej części Europy i całej Europy. Także przyjmuję to wyróżnienie jako wyróżnienie dla całego środowiska, z którym współpracowałem od dziesięcioleci, i z którym w ostatnich latach próbujemy naprawiać Polskę, na każdym możliwym poziomie aktywności
— mówił Kuchciński.
W ocenie Kuchcińskiego, od czasu objęcia funkcji marszałka prowadzona przez niego polityka parlamentarna dąży do rozwoju Polski oraz jej najbliższych sąsiadów. Wymienił m.in. kraje z Grupy Wyszehradzkiej oraz państwa karpackie.
W tym kontekście dążymy do wzmocnienia roli Przemyśla i ziemi przemyskiej. Euroregion Karpat, którego centralną częścią jest ziemia przemyska, potrzebuje własnej strategii. Taki plan działania ułatwi rozwój tych ziem
— stwierdził.
Przypomniał, że w ramach tych działań, wzmacniających ten region Europy, powstaje m.in. trasa Via Carpatia, budowane będą też nowe przejścia graniczne, w tym w Malhowicach k. Przemyśla.
Zdaniem marszałka Sejmu, Przemyśl wciąż ma ogromny potencjał do rozwoju. Zapowiedział, że w tym roku Muzeum Ziemi Przemyskiej zostanie włączone do sieci placówek współprowadzonych przez ministra kultury i marszałka województwa podkarpackiego.
Od kilkunastu miesięcy pracujemy też nad powołaniem w Przemyślu nowej instytucji państwowej o charakterze międzynarodowym pod nazwa Europa Karpat, która miałaby się zajmować rozwojem nie tylko ziemi przemyskiej, Podkarpacia, ale całej części naszej Europy. Taki ambitny plan mamy. Nie zapominamy zatem o roli Przemysła w kontekście międzynarodowym
— powiedział Kuchciński.
Marek Kuchciński w latach 80. organizował w Przemyślu środowisko Kultury Niezależnej. Wydawał i współredagował kwartalnik „Strych Kulturalny”. Współorganizował Dni Kultury Chrześcijańskiej w Przemyślu oraz międzynarodowe wystawy plastyczne „Człowiek - Bóg - Świat”. Kuchciński działał też w niezależnym ruchu Solidarności Chłopskiej - był m.in. członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników. W 1985 r. był aresztowany za działalność opozycyjną.
Był współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w województwie przemyskim, a w latach 1990-1992 był członkiem Krajowego Komitetu Obywatelskiego „S” przy Lechu Wałęsie.
Od 1990 r. do 1999 r. należał do Porozumienia Centrum, kierując organizacją w województwie przemyskim. W latach 1994-1999 był radnym miejskim Przemyśla, a następnie wicewojewodą podkarpackim.
Od 2001 r. nieprzerwanie sprawuje mandat posła na Sejm kolejnych kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. 12 listopada 2015 r. objął funkcję marszałka Sejmu.
Kuchciński jest żonaty, ma troje dzieci. Skończył Policealne Studium Ogrodnicze. Był współwłaścicielem rodzinnego gospodarstwa ogrodniczego w Przemyślu. Jest znanym miłośnikiem przyrody. Lubi górskie wędrówki.
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/392763-marszalek-kuchcinski-konstytucja-3-maja-jest-wyrazem-madrosci-zbiorowej-polakow-dazacych-do-naprawy-wlasnego-panstwa-galeria