Z wielkim niepokojem przyjąłem komunikat burmistrza Jersey City Stevena Fulopa o zamiarze usunięcia i przeniesienia Pomnika Katyńskiego w inne miejsce
—czytamy w opublikowanym na stronie IPN-u stanowisku Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie Pomnika Katyńskiego w Jersey City.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zniknie Pomnik Katyński? Burmistrz New Jersey: „Podejmujemy prace inżynieryjne przygotowujące teren pod park”
Burmistrz Jersey City chce usunąć Pomnik Katyński. Ambasador RP w USA Piotr Wilczek zapowiada działania zmierzające do tego, żeby pomnik nie został usunięty na stałe. W związku z niespodziewanymi działaniami burmistrza miasta, IPN opublikował stanowisko w tej sprawie.
Odsłonięty w maju 1991 r. na prestiżowym Exchange Place w Jersey City Pomnik Katyński autorstwa mistrza Andrzeja Pityńskiego stał się trwałym świadectwem polskości w Ameryce i prawdy o sowieckiej zbrodni popełnionej na Polakach.
Monument skrępowanego polskiego oficera z wbitym w plecy sowieckim bagnetem, łącznie z okalającymi go pamiątkowymi tablicami poświęconymi zagłodzonym syberyjskim zesłańcom i ofiarom zamachu terrorystycznego 11 września 2001 r., ma również swój wymiar uniwersalny.
Nieprzypadkowo Pomnik Katyński w Jersey City jest dziełem uchodźcy. Powstał z wysiłku polskich imigrantów i weteranów II wojny światowej, którzy walcząc z niemieckim i sowieckim totalitaryzmem, właśnie na ziemi amerykańskiej szukali wolności i schronienia.
Instytut Pamięci Narodowej kategorycznie sprzeciwia się usunięciu Pomnika Katyńskiego z Exchange Place w Jersey City, w związku z czym postanowiłem przedstawić swoje stanowisko mieszkańcom i władzom Jersey City
—czytamy.
kk/IPN
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/392555-ipn-reaguje-na-doniesienia-z-jersey-city-prezes-instytutu-kategorycznie-sprzeciwiamy-sie-usunieciu-pomnika-katynskiego-oswiadczenie