Korzystniejszy dla Polski budżet UE jest efektem aktywności polskiego rządu
—ocenił we wtorek w rozmowie PAP szef delegacji PiS w Parlamencie Europejskim Ryszard Legutko.
CZYTAJ WIĘCEJ: Sukces polskiego rządu! Komisja Europejska nie zdecydowała się na znaczące cięcia w unijnym budżecie po 2020 r.
We wtorek RMF FM i Polskie Radio podały, że unijny budżet na lata 2021-2027 będzie korzystniejszy dla Polski, niż wynikało to z pierwszych przecieków z Komisji Europejskiej. W stosunku do obecnego budżetu cięcia wynikające m.in. z Brexitu na spójność wyniosą 10 proc., a na rolnictwo - 5 proc.
Zdaniem RMF FM i Polskiego Radia wstępnie ustalono już pulę unijnych wydatków: na politykę spójność przeznaczone miałyby być 392 mld euro, a na rolnictwo - 336 mld euro.
Pytany o te doniesienia Ryszard Legutko stwierdził, że korzystniejszy dla Polski budżet UE jest efektem aktywności polskiego rządu w tej sprawie.
Jak chodzi o duże pieniądze w polityce, to nie ma przypadków. To się nałożyło na ogólną presję i na to, że KE nie chce przesadnie alienować polskiego społeczeństwa przez prowadzenie walki z polskim rządem
—dodał.
Tego się można było spodziewać, ponieważ w Unii są różne napięcia, a budżet jest sprawą dość drażliwą. Polityka spójności i polityka rolna to kwestie, które wywołują wiele emocji, gdyby cięcia były zbyt duże, to by mocno zirytowały (europejskie stolice). Pewnie uznano, że nie warto
—mówił.
Projekt przyszłego budżetu zostanie przedstawiony przez KE 2 maja.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/392526-prof-legutko-o-zmianach-w-unijnym-budzecie-gdyby-ciecia-byly-zbyt-duze-to-by-mocno-zirytowaly-europejskie-stolice
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.