Brak pomieszczeń dla dwóch nowych izb Sądu Najwyższego - dyscyplinarnej i kontroli nadzwyczajnej - był tematem rozmowy z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobra - powiedziała w piątek pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gersdorf odgrywa teatr: „Zrobiłam co do mnie należało i opuściłam posiedzenie. Chciałam zostawić tę KRS samą sobie”
Leszek Mazur został przewodniczącym KRS. „To dla mnie zaszczyt, ale jeszcze bardziej obowiązek”
Ziobro był obecny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, pierwszego po wyborze przez Sejm 15 sędziów-członków Rady. KRS wybrała nowego przewodniczącego - został nim sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie Leszek Mazur.
Gersdorf - która jako I prezes SN zwołała posiedzenie Rady i uczestniczyła w jego początkowej części - pytana przez dziennikarzy o rozmowę z Ziobrą w czasie posiedzenia KRS, powiedziała:
Miałam wreszcie możliwość zobaczenia pana ministra, a ciąży na mnie obowiązek sformowania tych dwóch izb. Ja nie mam gdzie ich zorganizować, nie mam miejsca, a zdaje się, że ministerstwo też nie ma miejsca.
Więc nie widzę możliwości, żeby one w ogóle mogły funkcjonować. Ta izba dyscyplinarna i izba kontroli nadzwyczajnej, to izby, które są szczególnie ulubione, szczególnie ta dyscyplinarna, przez pana ministra, więc myślałam, że może znajdzie jakieś pomieszczenie dla nich
— dodała.
Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie na początku marca, zmieniła strukturę SN i umożliwiła składanie skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów od 1997 r.
Do funkcjonujących dotychczas izb: cywilnej, karnej oraz - zmodyfikowanej - Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, dołączyły dwie nowe: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna. W obu, po raz pierwszy w SN, obok sędziów mają orzekać ławnicy. Zlikwidowana została Izba Wojskowa, której sprawy ma zgodnie z ustawa przejąć Izba Karna.
Przed wejściem w życie nowej ustawy o SN Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN mówił, że w budynku Sądu Najwyższego nie ma pomieszczeń, w których mogłyby funkcjonować nowe izby.
Ustawę o SN - oraz nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa - Sejm uchwalił 8 grudnia ub. r. Obie ustawy były inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent w lipcu ub.r. zawetował poprzednie nowe przepisy o SN i KRS (ich projekty przygotował PiS) - wytykając im m. in. częściową niekonstytucyjność. Po zawetowaniu prezydent złożył w Sejmie własne projekty: nowej ustawy o SN i nowelizacji ustawy o KRS.
15 grudnia przyjął je bez poprawek Senat. 20 grudnia 2017 r. zostały podpisane przez prezydenta. W Dzienniku Ustaw ogłoszone zostały 2 stycznia tego roku. Nowelizacja ustawy o KRS weszła w życie 17 stycznia; ustawa o SN - 3 kwietnia.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/392139-gersdorf-po-rozmowach-z-ministrem-ziobro-nie-widze-mozliwosci-funkcjonowania-nowych-izb-sadu-najwyzszego