Kampanią informacyjno-edukacyjną, której celem ma być przypomnienie Polakom i uświadomienie opinii międzynarodowej jak związane były ze sobą losy Polaków i Żydów w czasie II wojny światowej, Polska Fundacja Narodowa włącza się w obchody 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Polska Fundacja Narodowa rozpoczęła międzynarodową kampanię informacyjno-edukacyjną upamiętniającą 75. rocznicę Powstania w Getcie w Warszawie, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Kampania polsko- i anglojęzyczna opowie o pierwszym i największym zrywie zbrojnym ludności żydowskiej w okupowanej Europie przeciwko Trzeciej Rzeszy
—poinformowała w środę Polska Fundacja Narodowa.
Celem kampanii ma być m.in. przedstawienie „zapomnianych i mało znanych powstańców z Żydowskiego Związku Wojskowego, którzy stanowili większość grupy bojowej Powstania i trzon militarny walczącego Getta, a których bohaterstwo popadło po wojnie w polityczną niepamięć”, a także opowiedzenie o walczących z nimi „ramię w ramię żołnierzach Armii krajowej, uczestnikach Operacji Getto oraz o Polakach, którzy w obliczu terroru niemieckiego nieśli pomoc polskim obywatelom pochodzenia żydowskiego”.
PFN zapowiada, że w ramach kampanii opowie historię powstania w getcie z „mało znanej perspektywy: historii dwóch zakazanych flag, które zawisły nad Gettem w czasie walk, stając się symbolem oporu i polsko-żydowskiej więzi”.
Jak przypomina Fundacja, powstańcy na dachu płonącego budynku getta w dniach 19-22 kwietnia 1943 roku zatknęli dwie flagi widoczne po obu stronach muru. Powiewające obok siebie flagi, biało-niebieska syjonistycznego Żydowskiego Związku Wojskowego i biało-czerwona flaga Polski „stały się symbolem jedności i wspólnego oporu polskiej i żydowskiej ludności Warszawy wobec terroru niemieckich okupantów”. Inspiracją do wykorzystania motywu dwóch flag był dla PFN znaczek pocztowy wydany przez pocztę izraelską z okazji 70-tej rocznicy powstania.
Na kampanię składają się głównie animowana grafika i strona internetowa na temat powstania w getcie, gdzie opisana została historia zrywu i sylwetki walczących Powstańców i wspierających ich żołnierzy AK. Trwający 2 minuty i 20 sekund film, który zostanie wyemitowany na kanałach YouTube oraz Facebook, został zrealizowany przez studio produkcyjne „Juice” i opowiada o dramacie zrywu powstańczego w Getcie, próbach pomocy powstańcom, brutalnej likwidacji getta warszawskiego i późniejszej anihilacji Warszawy.
Akcja będzie realizowana w dniach 18-27 kwietnia 2018 roku w mediach społecznościowych, a także na polskich i zagranicznych portalach - w tym wp.pl CNN, BBC, France24 i New York Times.
Powstanie w getcie warszawskim było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.
W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/390842-pfn-rusza-z-miedzynarodowa-kampania-upamietniajaca-75-rocznice-powstania-w-getcie-w-warszawie-wideo