Dokumenty, które przekazano do prokuratury, świadczą o tym, że Ministerstwo Finansów od początku było w pełni wyposażone w wiedzę o procederze wyłudzeń, mechanizmach i skali problemu - mówi dla wtorkowego „DGP” wiceminister finansów Paweł Gruza.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pieniądze na obietnice PiS pochodzą głównie z uszczelnienia podatków. Szef KPRM: Z VAT-u za sam rok 2017 to było dodatkowych 30 mld zł
Zdaniem Gruzy, dokumenty z lat 2007-2015, dostarczone przez Ministerstwo Finansów prokuraturze „świadczą o tym, że ministerstwo od samego początku było w pełni wyposażone w wiedzę o procederze wyłudzeń podatku VAT.
Według mojej oceny stosowano jednak doraźne instrumenty do walki z tym zjawiskiem
— dodał.
Wiceminister wyjaśnił, że „doraźne instrumenty do walki” z oszustwami VAT to „np. kontrole w danej branży, czy wprowadzenie odwrotnego obciążenia VAT na dany towar”.
One w bardzo prosty sposób leczą miejscowo zalążek choroby, ale przesuwają wyłudzenia na inną gałąź gospodarki, czy inny towar
— mówi Gruza w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Co więcej, okazuje się, że uszczelnienie przez Polskę podatku VAT w 2017 roku zostało ocenione bardzo pozytywnie w najnowszym raporcie OECD o Polsce.
Postęp ten jest imponujący. Pomógł to osiągnąć pakiet spójnej polityki Rząd oczekuje dalszych ulepszeń w nadchodzących latach
— czytamy w raporcie.
W rzeczy samej, wysiłki mające na celu poprawę przestrzegania podatku VAT wydają się jak dotąd bardzo udane, podobnie jak straty z powodu uchylania się od opodatkowania mogły zostać zmniejszone o około 25% w 2017 r.
— zwraca uwagę w raporcie OECD.
Gruza był również pytany, czy przekonuje go „argumentacja Platformy, że ułatwienia dla przedsiębiorców to był kluczowy element strategii gospodarczej tamtych czasów, który został cynicznie wykorzystany przez oszustów i wyłudzaczy”.
To jest tak absurdalne tłumaczenie, że trudno mi się do tego odnieść
— odpowiedział wiceminister dodając, że nie rozumie „tej argumentacji”. Podkreślił, że „rolą państwa jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni do prowadzenia działalności gospodarczej”. W jego ocenie „sytuacja, gdy zwracamy VAT każdemu, kto o to poprosi, a po kilku latach przychodzimy do przedsiębiorców po wyłudzone pieniądze, jest tworzeniem chorej przestrzeni gospodarczej”.
Wiceminister finansów pytany, co jego zdaniem najbardziej przyczyniło się do spadku luki w VAT w latach 2016-2017 odpowiedział, że „na precyzyjne rozstrzygnięcie tego przyjdzie jeszcze czas”.
Wydaje mi się jednak, że największy sukces osiągnęliśmy w czarnej strefie gospodarki, czyli w walce z przestępczością i kradzieżą publicznych pieniędzy
— mówił.
Dodał, że „w mniejszym zakresie” można mówić o „uszczelnieniu w szarej strefie, czyli sytuacjach, gdy ktoś po prostu nie wpłacił podatku do budżetu”.
Zdaniem Gruzy „najbardziej palące kwestie uszczelniające już się udały”.
Teraz możemy zacząć zastanawiać się nad docelowym systemem podatkowym
— powiedział w „DGP”. Tłumaczył, że „temu służą prace nad nowym podatkiem dochodowym od działalności gospodarczej”.
Rozważamy kilka opcji jego skonstruowania
— dodał.
W tym roku będzie gotowy projekt, ale będziemy go długo konsultowali i być może uda się go wprowadzić w 2020 r.
— tłumaczył wiceminister.
Na pewno chcemy zracjonalizować w VAT system przypisywania towarów i usług do konkretnych stawek tego podatku
— mówił.
On od 2011 r. jest wysoce nieefektywny, rodzi komplikacje i absurdy, jest uciążliwy dla administracji, przedsiębiorców oraz sądów krajowych i unijnych
— dodał Gruza.
Cały raport OECD poświęcony Polsce możesz przeczytać TUTAJ
WKT/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/390577-oecd-bardzo-pozytywnie-o-uszczelnianiu-vat-w-polsce-wiceminister-finansow-tlumaczenia-po-sa-absurdalne-dobrze-wiedzieli-co-sie-dzieje
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.