Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w kwietniu, 36 proc. osób, które zadeklarowały gotowość wzięcia udziału w wyborach, zagłosowałoby na PiS, a 23 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (7 proc.), Kukiz‘15 (6 proc.) i Nowoczesna (5 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public. Przy okazji warto zapytać o poprzednie badanie tej pracowni, w którym zjednoczona opozycja miała wygrać z PiS. Skąd takie różnice?
Z badania wynika, że do Sejmu nie dostałyby się PSL i Partia Wolność, które uzyskały po 3 proc. poparcia, oraz Partia Razem, oddanie głosu na którą zadeklarował 1 proc. ankietowanych. 15 proc. spośród badanych wyrażających gotowość udziału w wyborach nie umiało określić, na jakie ugrupowanie oddaliby głos.
W porównaniu z poprzednim miesiącem notowania PiS spadły o 1 punkt proc., a o taki sam odsetek wzrosło poparcie dla Platformy. Poprawę notowań odnotowały SLD (o 3 punkty proc.), PSL (o 1 punkt proc.) i Wolność (o 2 punkty proc.). O 5 punktów proc. spadł odsetek osób o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych. Od marca nie zmieniło się poparcie dla Nowoczesnej, Kukiz‘15 i Partii Razem.
Chęć udziału w wyborach wyraziło 61 proc. respondentów, z czego 26 proc. stwierdziło, że zdecydowanie, a 35 proc., że raczej poszłoby do głosowania. 28 proc. badanych zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału w wyborach (14 proc. raczej nie, 14 proc. zdecydowanie nie), a 11 proc. było w tej sprawie niezdecydowanych.
Zdaniem ekspertki pracowni Kantar Public Urszuli Krassowskiej wyniki sondażu oznaczają, że główni gracze - Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska „utrzymują elektoraty na prawie takim samym poziomie jak w marcu”.
Mimo zwiastunów zmian pojawiających się w sondażach telefonicznych, w naszym badaniu prowadzonym metodą wywiadów bezpośrednich nie odnotowaliśmy radykalnych spadków i wzrostów” - zwróciła uwagę Krassowska. Na uwagę zasługuje natomiast - według niej - „coraz lepszy wynik Sojuszu Lewicy Demokratycznej”.
Wciąż jednak osoby o poglądach lewicowych wolą oddać swój głos na PO niż SLD
— zauważyła ekspertka.
Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 6-11 kwietnia na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1024 pełnoletnich mieszkańców Polski, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).
Co ciekawe, ostatni sondaż pracowni Kantar Public znacznie różni się od wyżej przedstawionego badania!
CZYTAJ RÓWNIEŻ: SONDAŻ Kantar Public: PiS na prowadzeniu. Jeśli jednak PO i Nowoczesna połączą siły - partia Jarosława Kaczyńskiego przegrywa
W sondażu Kantar Public dla Fakt24.pl, jaki przeprowadzano w dniach 9-10 kwietnia, zjednoczona opozycja (PO i Nowoczesna) wygrałaby wybory z kilku procentową przewagą nad PiS. Wtedy partia rządząca miała 29 proc. Teraz jednak proporcje są wyraźnie korzystniejsze dla PiS, które osiąga 36 proc. poparcia. Skąd tak ogromna różnica?
Pewnym wyjaśnieniem może być metoda przeprowadzenia badania. Jednak pytań o tak zmienne wyniki nie unikniemy.
mly,ak/PAP/wPolityce.pl/Twitter
-
W nowym numerze „Sieci”: Mroczna tajemnica rodziny Waltzów! W tle wyrok Polskiego Państwa Podziemnego i złote życie pod opieką komunistycznej bezpieki.
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/390490-sondaz-prawo-i-sprawiedliwosc-niekwestionowanym-liderem-partia-kaczynskiego-z-wyzszym-poparciem-niz-trzy-partie-opozycyjne-razem
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.