Wprowadzenie centralnego rejestru miejsc pieczy zastępczej, preferowanie rodzinnych form pieczy, wypłata części świadczenia 500 plus dla dzieci umieszczonych w pieczy na specjalnie wydzielony rachunek - to niektóre ze zmian w systemie pieczy zastępczej, które przygotowuje MRPiPS.
O przygotowaniu projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej minister rodziny Elżbieta Rafalska.
Piecza zastępcza jest szansą dla dzieci na drugi dom, dla tych dzieci, które nie mogą z różnych powodów wychowywać się we własnej rodzinie
— podkreśliła szefowa MRPiPS. Zwróciła uwagę, że w systemie pieczy zastępczej jest coraz mniej dzieci.
W 2016 roku w pieczy zastępczej zostało umieszczonych ponad 74 tys. dzieci. To o 2,3 proc. mniej niż rok wcześniej. W ubiegłym roku (według wstępnych danych), w pieczy zastępczej znajdowało się ponad 73 tys. A to oznacza, że mamy do czynienia z dalszym spadkiem - tym razem o 2,1 proc.
— zaznaczyła.
Minister podkreśliła, że resort preferuje rodzinne formy pieczy zastępczej, stąd propozycja, by powstał centralny rejestr miejsc pieczy zastępczej prowadzony przez MRPiPS, w którym widniałyby wszystkie rodziny gotowe do sprawowania pieczy. Obecnie, jak powiedziała minister, sądy dysponują wykazem rodzin tylko na poziomie powiatu.
Myślę, że ta zmiana mocno usprawni kierowanie dzieci do pieczy zastępczej
— mówiła.
Zmienić miałyby się też zasady dysponowania środkami ze świadczenia 500 plus, które wypłacane jest na dzieci przebywające w pieczy zastępczej. Jak zapowiedziała minister, 20 proc. tego świadczenia, czyli 100 zł, co miesiąc przekazywane byłoby na specjalnie wydzielony rachunek bankowy, prowadzony przez starostę. Pieniądze tam zgromadzone dziecko będzie mogło odebrać w momencie ukończenia 18 lat.
Zgodnie z propozycją, nowe przepisy zakładają, że wynagrodzenie przysługujące rodzinie zastępczej zawodowej i prowadzącemu rodzinny dom dziecka nie może być niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenie za pracę.
Ponadto, umieszczenie dziecka w pieczy automatycznie wiązałoby się z wprowadzeniem asystenta rodziny, byłby też zakaz umieszczania dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych jeśli są poniżej 10 roku życia.
Rafalska zwróciła uwagę, że zgoda na utworzenie nowej placówki opiekuńczo-wychowawczej mogłaby być wydawana „w absolutnie wyjątkowych sytuacjach” - taką zgodę mógłby wydać wyłącznie wojewoda. Dodała, że w kwestii pieczy zastępczej zmiany mają dotyczyć też zasad rozliczania finansowania między gminami a powiatami.
Chcemy, żeby ten system motywował do tego, żeby powiaty był wynagradzany wtedy, kiedy dziecko nie jest w placówce opiekuńczo-wychowawczej, tylko wtedy, kiedy idzie do pieczy zastępczej bądź wraca do biologicznej rodziny
— mówiła minister.
Rafalska zapowiedziała też zmiany w adopcjach międzynarodowych, które miałyby od tej pory być w wyłącznej dyspozycji MRPiPS. Obecnie kompetencje w tym obszarze posiada zarówno ministerstwo, jak i ośrodek adopcyjny, który dokonuje kwalifikacji dziecka do adopcji międzynarodowej.
Wiceminister rodziny i pracy Bartosz Marczuk zwrócił uwagę, że nowelizacja przewiduje również istotne zmiany w zakresie urlopu, który przysługuje rodzicom adopcyjnym. Obecnie dodatkowy urlop przysługuje rodzicom adopcyjnym, którzy przysposabiają dziecko w wieku do 7. roku życia. Nowe przepisy proponują, aby takie prawo mieli także rodzice, którzy adoptują starsze dzieci.
Projekt ustawy zwiększa rolę ministra rodziny w zakresie organizacji ośrodków adopcyjnych. Zgodnie z nowymi przepisami, minister rodziny może wystąpić do samorządu województwa o utworzenie ośrodka adopcyjnego lub jego likwidację. Co ważne, samorząd województwa będzie takim wystąpieniem związany.
To duże udogodnienie dla rodzin planujących przysposobienie dziecka, biorąc pod uwagę, że w niektórych dużych województwach liczba ośrodków adopcyjnych jest zbyt mała, a w innych działa tylko jeden ośrodek adopcyjny
— podkreśliło ministerstwo.
Projekt nowelizacji dotychczasowych przepisów zakłada również zmianę w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zmierza ona do wydłużenia do 14 tygodni okresu, w którym rodzice mogą wyrazić zgodę na przysposobienie bez wskazania przysposabiającego (tzw. przysposobienie blankietowe). Obecnie okres ten wynosi 6 tygodni.
Wydłużenie tego okresu pozwoli na prowadzenie intensywnej pomocy rodzinie. Co ważne, może przyczynić się do zmiany decyzji w sprawie zgody na przysposobienie dziecka
— uważa resort.
Jak zapowiedziała Rafalska, do końca tygodnia projekt noweli ma trafić do uzgodnień międzyresortowych.
-
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/390462-beda-zmiany-w-pieczy-zastepczej-minister-rafalska-zapowiada-nowelizacji-ustawy-o-wspieraniu-rodziny
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.