Prokuratura prowadzi kilka spraw dotyczących szpiegostwa - powiedział po posiedzeniu komisji ds. służb specjalnych jej przewodniczący Marek Opioła. Komisja wysłuchała w czwartek informacji na temat śledztw dotyczących współpracy z obcym wywiadem.
Opioła powiedział PAP, że z informacji przekazanych posłom przez ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, zastępcę Prokuratora Generalnego prok. Beatę Marczak i zastępcę szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wynika, że takich spraw dotyczących współpracy z wywiadem obcych państw jest kilka.
Nie mogę mówić o szczegółach tych śledztw. Informacja była tajna, a posiedzenie komisji prowadziliśmy w trybie niejawnym
— zaznaczył Opioła.
Nie chciał też mówić o konkretnej liczbie spraw - zaznaczył jedynie, że jest ich kilka w kraju. Dopytywany, czy chodzi przede wszystkim o sprawy dotyczące Rosji nie odpowiedział, ale wskazał kilka przypadków opisywanych przez media w ostatnim czasie, m.in. szefa partii „Zmiana” Mateusza P., któremu postawiono zarzut brania udziału w działalności przeciw Polsce wywiadów Rosji i Chin.
Przypomniał też, że komisja spotkała się po informacji o zatrzymaniu Marka W., urzędnika Ministerstwa Energii, zatrzymanego przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Marek W. miał przekazywać rosyjskim służbom informacje m.in. o planowanych działaniach polskiego rządu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.
Przewodniczący powiedział PAP, że w przyszłym półroczu komisja zajmie się sprawą samego funkcjonowania kodeksowych norm szpiegostwa.
Zastanowimy się, czy całe obecne uregulowanie artykułów Kodeksu karnego odpowiada zmieniającej się rzeczywistości i pozwala na ściganie wszystkich przypadków szpiegostwa. Gdyby okazało się, że potrzebne są w tym zakresie zmiany, spróbujemy je zaproponować
— powiedział PAP Opioła.
Obecnie Kodeks karny przewiduje cztery kategorie szpiegostwa - pracę w obcym wywiadzie, udzielanie informacji obcemu wywiadowi i pozyskiwanie informacji na jego rzecz, a także kierowanie i organizowanie pracy obcego wywiadu w Polsce.
Kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Kto, biorąc udział w obcym wywiadzie albo działając na jego rzecz, udziela temu wywiadowi wiadomości, których przekazanie może wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
Kto, w celu udzielenia obcemu wywiadowi wiadomości (…), gromadzi je lub przechowuje, wchodzi do systemu informatycznego w celu ich uzyskania albo zgłasza gotowość działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Natomiast, kto działalność obcego wywiadu organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.
pc/PAP
-
W nowym numerze „Sieci”: Prawda zawsze zwycięży. Marta Kaczyńska: „Wciąż wierzę, że kiedyś się dowiem. A jeśli nie ja, to moje córki”. Koniecznie przeczytaj cały wywiad!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/389953-w-polsce-toczy-sie-az-kilka-spraw-o-szpiegostwo-wsrod-nich-znajduje-sie-ta-ktora-dotyczy-szefa-partii-zmiana-mateusza-p
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.