Frans Timmermans składa dziś wizytę w Warszawie. Z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej spotykają się dziś m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
Poniedziałkowa wizyta wiceprzewodniczącego KE w Warszawie odbywa się w ramach kontynuacji dialogu między polskimi władzami a Komisją Europejską ws. sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz ustaw dotyczących funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Wizyta odbywa się jeszcze zanim Sejm zajmie się projektami ustaw przedstawianych przez polityków PiS jako ustępstwa wobec Komisji.
RELACJA NA ŻYWO:
20:47. „Jestem zadowolony z rozmów z polskimi władzami, SN, TK i RPO” - tweeta o takiej treści (w języku polskim!) opublikował wiceprzewodniczący KE.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Timmermans potwierdza pozytywny charakter wizyty w Warszawie: „Jestem zadowolony z rozmów z polskimi władzami, SN, TK i RPO”
20:45. TYLKO U NAS. Co przyniosła wizyta Timmermansa i kiedy można spodziewać się kompromisu z KE?
Poniedziałkowy dzień w politycznej Warszawie upłynął pod znakiem intensywnej wizyty Fransa Timmermansa. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odbył swoiste tournee, zaliczając niemal wszystkie istotne instytucje na mapie polskiej stolicy
— relacjonuje nasz reporter.
17:30. Wiceszef KE spotkał się również z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. To zarazem ostatni punkt wizyty Fransa Timmermansa w Warszawie.
16:25/ Konferencja prasowa szefa MSZ Jacka Czaputowicza i wiceprzew. KE Fransa Timmermansa.
Wizytę staraliśmy się zorganizować w taki sposób, aby pan przewodniczący miał opinię różnych instytucji biorących udział w systemie reformy wymiaru sprawiedliwości i mógł wyrobić sobie własne zdanie, jak ta reforma przebiega i jakie są ewentualne możliwości przyjęcie usprawnień sugerowanych przez KE
— mówił minister Jacek Czaputowicz.
Obie strony dążą do osiągnięcia pewnego kompromisu, konsensusu, który pozwoli zamknąć sprawę art. 7 i przejść do realizacji wspólnych wyzwań jakie stoją przed UE dotyczących bezpieczeństwa i wieloletnich ram finansowych
— dodał.
Dla KE jest ważne, byśmy wypracowali rozwiązania. Dlatego z radością przyjmuję otwartość rządu na ten dialog
— podkreślał Frans Timmermans.
CZYTAJ TAKŻE: Frans Timmermans po spotkaniu z szefem MSZ: „Z radością przyjmuję otwartość polskiego rządu na dialog”
15:20/ Timmermans jest już w Belwederze, gdzie spotyka się z Jackiem Czaputowiczem, ministrem spraw zagranicznych, a także innymi przedstawicielami MSZ i Ministerstwa Sprawiedliwości.
15:15. Ministrowie w Kancelarii Prezydenta: Krzysztof Szczerski i Paweł Mucha pozytywnie odnieśli się do swojego spotkania z Fransem Timmermansem.
14:25/ Sąd Najwyższy wydał oświadczenie. Poinformowano w nim, że rozmowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf z wiceszefem KE Fransem Timmermansem przebiegała w konstruktywnej atmosferze i dotyczyła zmian zawartych w ustawach o KRS, SN i sądach powszechnych.
Poinformowano też, że w rozmowie uczestniczyli sędziowie SN kierujący Izbami.
W spotkaniu uczestniczyli też Prezesi Sądu Najwyższego, Dariusz Zawistowski kierujący pracami Izby Cywilnej oraz Stanisław Zabłocki kierujący pracami Izby Karnej
— dodano w oświadczeniu.
14:00/ Zakończyło się spotkanie Fransa Timmermansa z Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłebską. Z informacji porta wPolityce.pl wynika, że rozmowa przeprowadzona została w pozytywnej atmosferze.
13:00/ Kolejne spotkanie Fransa Timmermansa podczas jego wizyty w Warszawie. Wiceszef KE przybył do siedziby Trybunału Konstytucyjnego, gdzie będzie rozmawiać z prezes Julią Przyłębską.
12:14/ W południe rozpoczęło się spotkanie szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego i wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy z wiceszefem KE Fransem Timmermansem.
11:53/ Zakończyło się godzinne spotkanie szefa polskiego rządu i wiceprzewodniczącego KE.
W planach wizyty Timmermansa w Warszawie jest m.in. jeszcze rozmowa z prezes TK Julią Przyłębską.
10:45/ Rozpoczęło się spotkanie Fransa Timmermansa z Mateuszem Morawieckim.
10:41/ Wiceszef KE przybył już do KPRM na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.
10:32/ Zakończyło się spotkanie wiceszefa KE z I prezes SN. Frans Timmermans udaje się na rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim, które odbędą się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
10:10/Rozpoczęło się spotkanie wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf - poinformował PAP Krzysztof Michałowski z biura prasowego Sądu Najwyższego.
Krzysztof Michałowski z Sądu Najwyższego powiedział PAP przed spotkaniem, że „prezes Gersdorf będzie do dyspozycji pana Timmermanasa i będzie chciała odpowiedzieć na jego ewentualne pytania i wątpliwości, co do reformy Sądu Najwyższego”.
Pani prezes podczas spotkania będzie się odnosiła do stanowiska, które w zasadzie od początku było prezentowane w opiniach Sądu Najwyższego do aktów prawnych, które są przedmiotem wizyty pana Timmermansa. Prezes Gersdorf na pewno przedstawi stanowisko Sądu Najwyższego w podniesieniu do tych aktów prawnych
— dodał Michałowski.
10:00/ W siedzibie MSZ w Warszawie odbyło się spotkanie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z wiceszefem KE Fransem Timmermansem.
Celem wizyty jest dalsza wymiana poglądów przedstawicieli Polski i KE na kluczowe kwestie wzajemnego zainteresowania, w szczególności związane z przebiegiem i założeniami reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości
— podkreśla resort.
Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział w niedzielę w rozmowie z PAP, że przedstawione pod koniec marca projekty nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym, a także nowela ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, będą jednym z tematów poniedziałkowych rozmów. Podkreślił, że wstępne sygnały wskazują, iż zaproponowane zmiany zostały „pozytywnie przyjęte przez polityków i urzędników Unii Europejskiej”.
Liczymy, że wizyta Fransa Timmermansa przyczyni się do wyjaśnienia istoty zmian, które zachodzą w polskim prawie, w szczególności jeżeli chodzi o sądownictwo. Wierzymy, że to będzie krok do zbliżenia stanowisk rządu i Komisji Europejskiej, a także do deeskalacji napięcia, które powstało w ostatnich miesiącach
— dodał szef KPRM.
Wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Konrad Szymński pytany w piatek przez PAP, czy wizyta Timmermansa może być jakimkolwiek przełomem ws. prowadzonej przez KE procedury dot. praworządności odpowiedział, że „na prawdziwy przełom jest jeszcze za wcześnie, ale to potencjalnie ważny krok w kierunku zażegnania nieuzasadnionych napięć w relacjach Warszawy z Brukselą”.
Dopytywany, czy rząd spodziewa się podobnego stanowiska Timmermansa, jak w przypadku szefa KE Jean-Claude’a Junckera, który po zaproponowanych przez PiS zmianach dotyczących m.in. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że obserwuje te inicjatywy „z najwyższą sympatią” Szymański stwierdził: „zapewne tak, ale to jeszcze za mało, by wyciągać zbyt daleko idące wnioski”.
Robimy pierwsze kroki w bardzo skomplikowanej prawnie i politycznie materii. Najważniejsze, że są to kroki we właściwym kierunku
— powiedział wiceszef MSZ.
Z kolei na antenie TVN24 wiceminister Konrad Szymański stwierdził, że nigdy nie byliśmy bliżej kompromisu z Komisją Europejską i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamknąć spór szybko, w ciągu tygodni i miesięcy, ale wymaga to współpracy i otwartości instytucji unijnych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wiceminister Szymański o imponującym zwycięstwie Fideszu: „To wynik emancypacji Europy Środkowej”
Nastrój wygląda tak jak w ostatnich tygodniach. Warszawa jest zainteresowania zażegnaniem niepotrzebnych napięć z Brukselą, oczywiście nie za wszelką cenę. (…) Oczekujemy symetrii po stronie instytucji europejskich
— powiedział wiceminister ds. europejskich.
Nigdy nie byliśmy bliżej kompromisu. Przez ostatnie 2 lata nie było to tak możliwe
— dodał.
KE zapowiedziała, że będzie analizowała złożone pod koniec marca poprawki do ustaw sądowych. Przygotowane przez PiS projekty zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym oraz projekt nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusie jego sędziów nie zostały dotychczas merytorycznie skomentowane przez KE.
Komisja Europejska, podejmując w grudniu decyzje o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 Traktatu o UE, dała Polsce trzy miesiące na wprowadzenie w życie rekomendacji dotyczących praworządności. Dotyczyły one m.in. zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, w tym niestosowania zapisu o obniżonym wieku emerytalnym wobec obecnych sędziów.
KE domagała się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chciała, by nie przerywano kadencji sędziów członków Rady oraz by zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Inna z rekomendacji dotyczyła przywrócenia niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane. KE zapowiadała możliwość wycofania art. 7, jeśli polskie władze spełnią jej postulaty.
CZYTAJ WIĘCEJ:
ak/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/389416-relacja-wizyta-fransa-timmermansa-w-warszawie-z-kim-spotyka-sie-wiceszef-komisji-europejskiej-sprawdz-szczegoly