Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie zajmuje się nadzorowaniem fundacji w zakresie zgodnego z prawem dysponowania ich majątkiem
— poinformował PAP w czwartek resort kultury odnosząc się do sytuacji Fundacji Książąt Czartoryskich, która zgromadzone przez siebie środki przekazała nowej fundacji z siedzibą w Liechtensteinie.
CZYTAJ TAKŻE: Wielkie pieniądze z Polski do Liechtensteinu? Fundacja Książąt Czartoryskich wystosowała wniosek o likwidację
Kolekcja należąca do Fundacji Książąt Czartoryskich - obejmująca dzieła sztuki, w tym „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz księgozbiór - została pod koniec grudnia 2016 r. zakupiona na własność przez państwo polskie za kwotę 100 mln euro.
Pod koniec 2017 roku w krakowskim sądzie rejestrowym złożony został wniosek o likwidację Fundacji w związku z wyczerpaniem jej misji i środków finansowych. Postępowanie się toczy, a sąd wezwał wnioskodawców do uzupełnienia dokumentów.
W komunikacie przekazanym w czwartek PAP napisano, że nadzór Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprowadza się do gromadzenia i weryfikowania sprawozdań fundacji pod względem ich zawartości i zgodności z wymogami prawa.
Jedynie na tym polega „monitorowanie” spraw fundacji, w tym Fundacji Książąt Czartoryskich
— poinformowało MKiDN.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie zajmuje się nadzorowaniem fundacji w zakresie zgodnego z prawem dysponowania ich majątkiem. Minister w żaden sposób nie odpowiada za sposób, w jaki Fundacja nim zarządza
— dodano w komunikacie. Napisano także, że likwidacja Fundacji Książąt Czartoryskich może odbyć się w sposób wskazany w jej statucie.
Członek zarządu Fundacji, po zmianie statutu wyznaczony na jej likwidatora Maciej Radziwiłł kilka tygodni temu tłumaczył, że z chwilą przekazania kolekcji Czartoryskich w ręce ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a następnie Muzeum Narodowego w Krakowie misja fundacji uległa wyczerpaniu. Zapowiadał, że jej tradycję kontynuować będzie nowa instytucja, a środki pozyskane od ministerstwa zostaną przekazane na darowizny dla instytucji o charakterze charytatywnym wspierających naukę i kulturę.
W oświadczeniu wydanym w ostatnich dniach poinformowano, że w końcu ubiegłego roku Fundacja Książąt Czartoryskich podjęła decyzję o przekazaniu środków zgromadzonych w okresie swojej działalności na rzecz nowo powstałej fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie. I jak zaznaczono pieniądze te zostały zdeponowane na kontach nowej fundacji zgodnie z prawem, a wszelkie informacje w tej sprawie są dostępne dla organów nadzorczych fundacji.
Oprócz Fundacji Le Jour Viendra - jak poinformowano w oświadczeniu - część pieniędzy otrzymały także: Fundacja Trzy Trąby, Fundacja Książąt Lubomirskich oraz Fundacja im. Feliksa hr. Sobańskiego. We władzach tych fundacji zasiadają osoby związane obecnie i niegdyś z Fundacją Książąt Czartoryskich.
Wybór Księstwa Liechtensteinu na siedzibę fundacji Le Jour Viendra został podyktowany stabilnym otoczeniem prawnym, które w dużej mierze ułatwia zarządzanie majątkiem fundacji. Przepisy prawa, które funkcjonują w Polsce, a które zostały uchwalone jeszcze w okresie PRL, mają mankamenty, które skutecznie blokują rozwój fundacji z dużymi zasobami finansowymi
— poinformowali w oświadczeniu przedstawiciele Fundacji, dodając, że istotnym powodem wyboru nowej siedziby są też rodzinne relacje rodziny książęcej Liechtensteinów i rodziny Czartoryskich.
Plany nowej fundacji - która ma kontynuować wspieranie kultury, sztuki i edukacji - ma przedstawić w drugiej połowie kwietnia podczas pobytu w Polsce książę Adam Karol Czartoryski.
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/388128-mkidn-o-sytuacji-fundacji-ksiazat-czartoryskich-nie-zajmujemy-sie-nadzorowaniem-fundacji-w-zakresie-zgodnego-z-prawem-dysponowania-ich-majatkiem