Umowa na zakup systemu Patriot ma „olbrzymie znaczenie” i „demonstruje proatlantycką naturę polskiego rządu, ale też silne zobowiązanie wobec bezpieczeństwa Europy” - ocenił w rozmowie z PAP prof. John Louth z think tanku Royal United Service Institute (RUSI).
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Umowa na zakup Patriotów podpisana! Szef MON: „Dołączamy do elitarnego grona”. Prezydent: „To historyczny moment”. ZDJĘCIA
Prof. Louth jest dyrektorem programu badawczego RUSI dotyczącego sektora obronnego i przemysłu. Wcześniej był oficerem Królewskich Sił Powietrznych RAF oraz doradcą ds. polityki bezpieczeństwa dla brytyjskiego ministerstwa obrony i Europejskiej Agencji Obrony w ramach Unii Europejskiej.
Rozmówca PAP ocenił, że środowe porozumienie ma „olbrzymie znaczenie”, i przypomniał, że „było pracą wielu kolejnych rządów, które pracowały nad nim latami”.
Fakt, że obecna administracja doprowadziła do podpisania tej umowy, jest silnym sygnałem wskazującym, jaką wagę przywiązuje do wzmocnienia systemu obronnego Polski i szerszego regionu
– ocenił.
Prof. Louth zaznaczył, że „chociaż to komercyjne porozumienie o zakupie broni z sektorem zbrojeniowym, to jednak należy to traktować jako wynik bezpośredniej relacji rządów Polski i Stanów Zjednoczonych”.
Myślę, że to demonstruje proatlantycką naturę polskiego rządu, ale też silne zobowiązanie wobec bezpieczeństwa Europy, bo zakupione systemy będą służyły szerzej kontynentalnej Europie
— ocenił.
Jak dodał, przed polskimi władzami jest teraz doprowadzenie do pełnej operacyjności kupionego systemu.
Sam zakup jest najprostszym elementem, ale później pojawiają się pytania o to, w jaki sposób wpisuje się to w istniejącą strukturę wojskową, w tym także sił sojuszniczych, i w jaki sposób to się przełoży na poprawienie bezpieczeństwa regionu. Nie powinniśmy mieć jednak żadnych wątpliwości: to jest wielka sprawa
— powiedział.
Pytany o możliwą reakcję Rosji w obliczu narastających napięć pomiędzy Moskwą a kluczowymi stolicami Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, ekspert ocenił, że „to nie będzie dla nikogo zaskoczeniem”, ale zastrzegł, że „fakt, że wreszcie zostało to podpisane i będzie wdrażane, świadczy o tym, że świat pracuje razem, chcąc wysłać silny przekaz” do Kremla.
Nie powinniśmy tego elementu przeceniać, ale jednak fakt, że mamy do czynienia z reakcjami dyplomatycznymi (po próbie zabójstwa pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala - PAP) i silną odpowiedzią wojskową, może być tylko pozytywny
— powiedział.
Założone w 1831 roku RUSI jest najważniejszym brytyjskim think tankiem zajmującym się kwestią polityki bezpieczeństwa. Patronem instytucji jest królowa Elżbieta II, a jej honorowym przewodniczącym książę Kentu Edward. Prezesem organizacji jest były minister spraw zagranicznych w rządzie Davida Camerona, lord Hague.
Zestawy Patriot dla Polski mają być dostarczane w latach 2022-24. Według deklaracji z lipca ubiegłego roku Polska otrzyma jednostki ogniowe w najnowocześniejszej dostępnej konfiguracji. Pierwsza partia ma być wyposażona w radary obserwacji sektorowej, w drugiej fazie mają być dostępne radary obserwacji okrężnej; zapowiedziano też prace nad włączeniem w polski system tańszych pocisków, które mają być uzupełnieniem dla pocisków antybalistycznych PAC-3 MSE. Polskie baterie Patriot mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym systemem zarządzania polem walki IBCS.
Za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki zapłacimy 4 mld 750 mln USD. W ubiegłym tygodniu zostały podpisane warte prawie 950 mln zł umowy offsetowe związane z planowanym kontraktem, dotyczące transferu technologii i udziału polskiego przemysłu w dostawach i obsłudze kompleksów Patriot dla polskich sił zbrojnych.
Największy z dotychczasowych kontraktów zbrojeniowych w Polsce był negocjowany w formule międzyrządowej od kwietnia 2015 r.; od jesieni 2017 roku trwały negocjacje offsetu.
Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. Program obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, którego podstawą będą kompleksy Patriot, zakłada, że będzie to system mobilny, umożliwiający obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą.
ak/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/387948-cenna-ocena-brytyjskiego-eksperta-nie-powinnismy-miec-zadnych-watpliwosci-umowa-na-zakup-patriotow-ma-olbrzymie-znaczenie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.