Zbigniew Ziobro tłumaczył dziś powody, dla których wniósł on jako Prokurator Generalny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego odnośnie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Podkreślił wagę ustawy oraz fakt, że jego zdaniem, założenia rozwiązań nowelizacji są zgodne z konstytucją. Zwrócił jednak uwagę na kwestie związane z częścią rozwiązań, dotyczącą zbrodni popełnionych przez UPA.
Pojawił się problem konstytucyjny, na który uwagę zwrócili eksperci, w mojej ocenie – jako Prokuratora Generalnego – wymaga wyjaśnienia przez TK.
– tłumaczył dziś na konferencji prasowej.
Opinia Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego, co do konieczności kompleksowego uregulowania ochrony dobrego imienia Polski nie uległa zmianie. Wątpliwości Prokuratora Generalnego pojawiły się natomiast w związku z dodaniem przez Sejm przepisów regulujących kwestie zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów i powiązanymi z tym skutkami rozciągającymi się poza granice kraju.
Mam nadzieję, że TK pochyli się nad opinią Prokuratora Generalnego, chociaż nie wszystkie wnioski PG muszą być brane pod uwagę przez Trybunał. Jednak rolą Prokuratora Generalnego było zwrócenie uwagi na te wątpliwości.(…). To stanowisko, jakie zająłem, dotyka tylko jednego zagadnienia związanego z całością ustawy, mianowicie zakresu obowiązywania normy karno-prawnej, w szczególności w kontekście regulacji związanych ze zbrodniami popełnionymi przez formację UPA i nadania tym regulacjom charakter powszechności.]
– przekonywał minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.
Nie jest tajemnicą, że prowadzimy dialog z Komisją Europejską.(…). Dialog ma to do siebie, że zbliża strony. Bardzo się cieszę, że premier Morawiecki skutecznie prowadzi ten dialog.(.) Ministrowie Warchoł i Piebiak spotykają się z ministrami sprawiedliwości i zagranicznych, a te spotkania są cenne dla nas. Klimat wobec Polski poprawia się.
– stwierdził Zbigniew Ziobro.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:Minister Warchoł: „Ministerstwo Sprawiedliwości jest za zmianami, jeśli ich efektem będzie kompromis z Komisją Europejską”
Prokurator Generalny natomiast powziął wątpliwość w zakresie odpowiedzialności karnej za czyny negowania zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów (art. 55b), popełnione za granicą niezależnie od tego, czy czyn taki jest karany w państwie jego popełnienia. Uznał, że powinna być ona rozstrzygnięta przez Trybunał. W tym miejscu należy rozróżnić dwie kwestie: zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w czasie II Wojny Światowej przez III Rzeszę Niemiecką, od zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950.
Wiedza o tych pierwszych zbrodniach, o tym kto wywołał II Wojnę Światową, kto odpowiada za Holokaust i za stworzenie nazistowskiej machiny śmierci jest powszechna, znana na całym świecie i niezależna od szerokości geograficznej, bez względu na państwo pochodzenia, czy zamieszkania. Natomiast świadomość historyczna związana ze zbrodniami ukraińskich nacjonalistów nie jest już taka powszechna.
– mówił Zbigniew Ziobro.
wb
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/387311-ziobro-o-nowelizacji-ustawy-o-ipn-i-wniosku-do-tk-nie-jest-tajemnica-ze-prowadzimy-dialog-z-ke-moja-rola-bylo-zwrocenie-uwagi-na-te-watpliwosci