O praworządności w Polsce, przyszłości UE i stosunkach dwustronnych rozmawiał w środę w Lublanie marszałek Senatu Stanisław Karczewski z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem oraz przewodniczącymi obu izb parlamentu, Alojzem Kovszcą i Milanem Brglezem.
Tematem rozmów Karczewskiego z Kovszcą, przewodniczącym wyższej izby parlamentu, Rady Narodowej, były: przyszłość Unii Europejskiej, rozwój współpracy gospodarczej i kulturalnej, a także współpraca parlamentarna między Polską a Słowenią. Politycy wskazywali, że istotnym celem tej wizyty są obchody 100-lecia zakończenia I wojny światowej. Podkreślali, że w tę rocznicę wpisuje się zaplanowana na czwartek uroczystość odsłonięcia pomnika polskich żołnierzy, którzy walczyli i polegli na froncie włoskim, nad rzeką Soczą. Marszałek Senatu i przewodniczący Rady Narodowej objęli patronat nad tymi uroczystościami.
Karczewski wyraził nadzieję, że ten pomnik „wypełni istotną lukę w pamięci historycznej Polaków i Słoweńców, bo do tej pory polegli na tym froncie polscy żołnierze nie zostali upamiętnieni w żaden sposób”.
Rozmowy z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu, dotyczyły - jak relacjonował Karczewski - sytuacji politycznej w Słowenii i Polsce, „również w odniesieniu do sytuacji w UE”. W czasie spotkania marszałek Senatu przekazał też białą księgę na temat wymiaru sprawiedliwości w Polsce i „wyjaśniał, że reformy dotyczące sądownictwa w Polsce są zgodne z prawem i oczekiwane przez Polaków”.
Temat praworządności w Polsce pojawił się także podczas środowego spotkania Karczewskiego z prezydentem Słowenii.
Rozmawialiśmy na temat; wyjaśniałem nasze stanowisko, myślę, że spotkało się ono z dużym zrozumieniem moich rozmówców, przekazałem im białą księgę i garść informacji o tym, w jaką stronę idą reformy w naszym kraju
— powiedział marszałek Senatu dziennikarzom.
Wszyscy rozmówcy, z którymi miałem do tej pory okazję rozmawiać, wypowiadali się z wielkim szacunkiem co do tego, co robimy w Europie, ale też do tego, co robimy w Polsce; także te rozmowy miały bardzo dobrą atmosferę i spotkałem się z dużym zrozumieniem ze strony słoweńskich polityków
— powiedział Karczewski.
Dodał, że podczas jego rozmowy ze słoweńskim prezydentem poruszono też kwestie dotyczące „potencjału inwestycyjnego” obu krajów, współpracy między polskimi i słoweńskimi uczelniami oraz współpracy handlowej.
We wtorek rząd przekazał KE odpowiedź na rekomendacje KE ws. prowadzonej procedury dotyczącej naruszenia zasad praworządności. Z odpowiedzi, do której dotarła PAP wynika, że polski rząd nie wycofuje się z żadnych przyjętych rozwiązań dotyczących wymiaru sprawiedliwości i odrzuca zarzuty stawiane przez KE, ale jest gotowy do wspólnej oceny rezultatów przyjętych zmian.
Polska zwraca się do Komisji o wstrzemięźliwość w dokonywaniu przedwczesnych ocen wprowadzanych zmian do czasu ich pełnej implementacji. Strona polska wyraża gotowość do wspólnej ewaluacji z Komisją Europejską rezultatów przyjętych rozwiązań
— czytamy w piśmie.
Władze w Warszawie deklarują też chęć kontynuowania dialogu z KE, by wypracować rozwiązania satysfakcjonujące obie strony.
W przyjętych w grudniu 2017 r. zaleceniach, po uruchomieniu artykułu 7. unijnego traktatu, Komisja wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów.
Komisja domaga się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chce, by nie przerywano kadencji sędziów-członków Rady i zapewnienia, że nowy system będzie gwarantował wybór sędziów-członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Innym z zaleceń jest „przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes (TK) byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane”.
W odpowiedzi na prowadzoną przez KE procedurę polski rząd przedstawił „białą księgę”, w której tłumaczy sens reform wymiaru sprawiedliwości i przywołuje przykłady zbliżonych do polskich rozwiązań dotyczących wymiaru sprawiedliwości.
Wiceszef KE Frans Timmermans po spotkaniu ministrów ds. europejskich krajów UE oświadczył, że KE oczekuje postępów i konkretnych odpowiedzi z Polski na rekomendacje w sprawie praworządności. Ocenił, że „biała księga” nie zawiera tych odpowiedzi. Jak zaznaczył Timmermans, procedura wynikająca z artykułu 7. będzie kontynuowana.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/387006-marszalek-senatu-z-wizyta-w-slowenii-jednym-z-tematow-rozmow-byla-kwestia-praworzadnosci-w-polsce
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.