„Biała księga” dotycząca zmian w systemie sądownictwa to właściwe zaprezentowanie polskich reform - ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz. Podkreślił gotowość strony polskiej do wspólnego z KE analizowania tego systemu. Zaznaczył, że w czwartek premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z szefem KE.
Na środowym briefingu szef MSZ został zapytany o to, że było wiele zastrzeżeń do „białej księgi” i czy będzie jakiś inny rodzaj polskiej odpowiedzi na wątpliwości Komisji Europejskiej dotyczące reformy systemu sądownictwa.
Myślę, że „biała księga” to było właściwe zaprezentowanie polskich refom. To, co ona wnosi, to pokazanie ich na tle rozwiązań w innych państwach
— powiedział Czaputowicz.
Jak podkreślił, „chodzi nam o wskazanie, że są rozwiązania w Europie, do których Komisja Europejska nie zgłasza żadnych uwag”.
Myślę, że pokazanie naszej reformy na tle rozwiązań w innych państwach było posunięciem właściwym, bowiem nasz system reformy sądownictwa mieści się w tym, co jest rozumiane pod pojęciem pewnych standardów obowiązujących w UE
— powiedział szef MSZ.
Czaputowicz przywołał jako przykład sposób powołania członków do KRS, który - jego zdaniem - jest podobny w Hiszpanii i w Polsce. Jak dodał, w Polsce członków do KRS wybiera Sejm większością 3/5 głosów, a w Hiszpanii 2/3 głosów.
Według niego, dochodzące sygnały wskazują, że „biała księga” osiągnęła zamierzony cel, czyli przybliżyła te reformy.
Jesteśmy gotowi i taka deklaracja padła, jeszcze dalej dyskutować z poszczególnymi państwami rozwiązania, które tam są
— zapewnił Czaputowicz.
Ocenił, że z perspektywy KE, które zgłasza swe rekomendacje, „to jest odpowiedź być może niezadowalająca”, bowiem oczekuje się wprowadzenia pewnych konkretnych rozwiązań.
Nasza odpowiedź na rekomendacje KE przekazana wczoraj wychodzi z tego założenia, że to, co jest w „białej księdze” jest właściwe, ten system jest zgodny ze standardami
— podkreślił Czaputowicz.
Szef MSZ stwierdził, że trudno jest zmieniać system sądownictwa, „kiedy on jest wprowadzany w życie”.
Nie wykluczam, że w pewnej perspektywie będzie można dokonać oceny poszczególnych rozwiązań i ich skuteczności. Chodzi o to, żeby system sądownictwa był rzeczywiście niezależny i efektywny
— powiedział.
Stwierdził, że „być może niektóre rozwiązania można by poprawić, jest to normalny tryb pracy parlamentarnej”.
Jesteśmy gotowi razem z Komisją analizować funkcjonowanie tego systemu
— powiedział szef MSZ. Podkreślił, że premier Morawiecki w czwartek spotka się z przewodniczącym KE Jean-Claude’em Junckerem i „będzie dyskutował na ten temat”.
Czaputowicz poinformował, że złożył również zaproszenie do złożenia kolejne wizyty w Warszawie przez wiceszefa KE Fransa Timmermansa po - jak dodał - dokładnym zapoznaniu się przez KE z polską odpowiedzią na rekomendacje.
We wtorek rząd przekazał KE odpowiedź na rekomendacje KE ws. prowadzonej procedury dotyczącej naruszenia zasad praworządności. Z odpowiedzi, do których dotarła PAP wynika, że polski rząd nie wycofuje się z żadnych przyjętych rozwiązań dotyczących wymiaru sprawiedliwości i odrzuca zarzuty stawiane przez KE, ale jest gotowy do wspólnej oceny rezultatów przyjętych zmian.
Polska zwraca się do Komisji o wstrzemięźliwość w dokonywaniu przedwczesnych ocen wprowadzanych zmian do czasu ich pełnej implementacji. Strona polska wyraża gotowość do wspólnej ewaluacji z Komisją Europejską rezultatów przyjętych rozwiązań
— czytamy w piśmie. Władze w Warszawie deklarują też chęć kontynuowania dialogu z KE, by wypracować rozwiązania satysfakcjonujące obie strony.
W przyjętych w grudniu 2017 r. zaleceniach, po uruchomieniu procedury z art. 7.1. unijnego traktatu, Komisja wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów.
Komisja domaga się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chce, by nie przerywano kadencji sędziów-członków Rady i zapewnienia, aby nowy system gwarantował wybór sędziów-członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Innym z zaleceń jest „przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes (TK) byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane”.
W odpowiedzi na prowadzoną przez KE procedurę polski rząd przedstawił „białą księgę”, w której tłumaczy sens reform wymiaru sprawiedliwości i przywołuje przykłady zbliżonych do polskich rozwiązań dot. wymiaru sprawiedliwości.
Wiceszef KE Frans Timmermans po spotkaniu ministrów ds. europejskich krajów UE oświadczył, że KE oczekuje kroków do przodu, konkretnych odpowiedzi z Polski na rekomendacje w sprawie praworządności. Ocenił, że „biała księga” nie zawiera tych odpowiedzi. Jak zaznaczył Timmermans, procedura z art. 7 będzie kontynuowana.
Po spotkaniu wiceszef MSZ Konrad Szymański powiedział, że dyskusja miała charakter „bardzo ogólny” i zapewnił, że polski rząd jest gotów do dyskusji na temat „białej księgi”, jeśli pojawi się taka potrzeba.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/386968-szef-msz-biala-ksiega-to-wlasciwe-zaprezentowanie-polskich-reform
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.