Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała projekt „Zatrzymaj aborcję”, który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Podczas posiedzenia dochodziło do wymiany zdań między zwolennikami a przeciwnikami proponowanych zmian.
Na początku stycznia Sejm skierował projekt „Zatrzymaj aborcję” do dalszych prac w komisji. Posłowie zdecydowali, by zajęła się nim komisja polityki społecznej i rodziny, z zaleceniem zasięgnięcia opinii komisji sprawiedliwości i praw człowieka.
Na poniedziałkowym posiedzeniu komisji sprawiedliwości zgromadzili się zarówno przedstawiciele organizacji pro-life, jak i środowisk feministycznych. Pracom komisji towarzyszyło też duże zainteresowanie mediów.
Na początku posiedzenia, Kamila Gasiuk-Pihowicz (N) złożyła wniosek formalny, by punkt dotyczący aborcji zdjąć z porządku obrad. Jak uzasadniała, propozycja budzi duże kontrowersje, dlatego konieczne jest, by prezydium komisji wystąpiło o zasięgnięcie opinii ekspertów w tej sprawie. Wniosek został jednak przez komisję odrzucony.
Podczas rozpatrywania punktu dot. aborcji jako pierwsza głos zabrała przedstawicielka komitetu „Zatrzymaj aborcję” Kaja Godek. Jej zdaniem aborcja jest „nieludzką zbrodnią, dokonywaną w Polsce na niewinnych dzieciach tylko dlatego, że są podejrzewane o chorobę lub niepełnosprawność”.
„Chcę uświadomić na początku tej dyskusji, że rozmawiamy o żywych ludziach. To nie jest projekt, na który można patrzeć tylko jako na zapis w ustawie. Ten zapis kosztuje życie trójki ludzi dziennie”
— podkreśliła.
Godek dodała, że „walka z wykluczeniem osób niepełnosprawnych przestaje mieć jakikolwiek sens, jeżeli państwo nie jest w stanie zagwarantować niepełnosprawnym równej ochrony życia”.
Obecny na posiedzeniu komisji europoseł Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej) zaapelował do posłów, aby ci nie robili z tego tematu „sporu partyjnego” wspominając, że za podjęciem prac nad projektem głosowało - jak mówił - 66 proc. posłów. Podkreślił, że posłowie występują w obronie każdej kobiety, „żeby nie znajdowała się przed presją tzw. partnera”.
„Po prostu bronimy kobiet. Tego, żeby ten głos, który jest głosem natury, był autentycznie głosem chronionym przez instytucje publiczne, żeby taki +zdziczały+ partner nie mógł kobiety do niczego takiego namawiać”
— dodał Jurek.
Podczas dyskusji swój sprzeciw dla projektu wyrażali m.in. posłowie Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej.
„Myślicie, że zakazami, prokuratorem, policjantami sprawicie, że aborcja zniknie. Otóż nie zniknie, bo tak naprawdę to wchodzicie w butach do życia kobiet, dręczycie kobiety i chcecie je zmusić do heroizmu. Polityk nie ma do tego prawa”
— powiedziała posłanka PO Monika Wielichowska.
W jej ocenie, polityk ma sprawić, że „państwo przygotuje kobiety przede wszystkim do świadomego rodzicielstwa” tj. ma zapewnić dostęp do edukacji, nowoczesnej medycyny, opieki medycznej i psychologicznej. Dodała, że przez „promocję klauzuli sumienia” brakuje m.in. edukacji seksualnej i dostępu do antykoncepcji.
„Polityk powinien wiedzieć, że państwo policyjne, prokuratorskie, że zakazy, nakazy nie rozwiążą tematu niechcianych ciąż, ani nie zmuszą kobiet do rodzenia dzieci z ciężkimi wadami biopatologicznymi”
— podkreśliła Wielichowska.
Zdaniem posłanki Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz projekt jest niezgodny z konstytucją. Powołując się też na międzynarodowe akty prawne, wskazała że „decyzja o ochronie płodu kosztem praw kobiety nie jest usprawiedliwiona”.
„Trzeba pamiętać, jakie dramatyczne skutki ta ustawa przyniesie dla ludzi. (…) To co Państwo proponujecie, nosi znamiona psychicznego znęcania się”
— oceniła.
Bartłomiej Wróblewski (PiS) ocenił z kolei, że „argumenty natury prawnej” przemawiają za projektem „Zatrzymaj aborcję”. Przywołał wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 1997 r., który uznał, że od momentu powstania życie ludzkie staje się wartością chronioną konstytucyjnie i dotyczy to także fazy prenatalnej.
Poseł powiedział także, iż należy „zrobić dużo więcej, aby systemowo pomóc osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom”. Dodał jednocześnie, że w ostatnich latach „dużo w tej sprawie zostało zrobione”. W tym kontekście wymienił m.in. program 500 plus i „Za Życiem”. Wróblewski podkreślił, że „prawo do życia jest prawem uniwersalnym i podstawowym”.
„Niezależnie od poglądów politycznych, władz partyjnych powinniśmy tę sprawę wesprzeć, pamiętając i wspierając jednocześnie osoby niepełnosprawne i ich rodziny”
— dodał.
Głos w dyskusji zabrały także organizacje pozarządowe. Liliana Religa z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oceniła, że „już teraz nie ma dostępu do legalnej aborcji”.
„Jeżeli w ciągu roku jest 4 tys. przestępstw, czynów zabronionych, w wyniku których kobieta może zajść w ciążę, a w 2016 r. dokonano jednej aborcji z tego przypadku, to widzimy, że nie ma swobodnego dostępu nawet do tych trzech przypadków, które przewiduje restrykcyjna ustawa z 1993 r.”
— powiedziała Religa.
W jej ocenie projekt „Zatrzymaj aborcję” zablokuje też dostęp do badań prenatalnych. Jak mówiła, „już teraz Federacja otrzymuje zgłoszenia, w których lekarze odmawiają prawa do informacji na temat stanu płodu”.
„Aborcja jest zjawiskiem powszechnym i żaden zakaz tego nie zmieni, powiększy tylko podziemie aborcyjne i doprowadzi do tego, że ciąże będą przerywane w sposób niebezpieczny dla kobiet”
— podkreśliła Religa.
Jak powiedział prezes Instytutu Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski, międzynarodowe regulacje prawne pokazują, że „kwestia ochrony życia jest kwestią suwerennej decyzji każdego państwa na świecie”.
„Prawo międzynarodowe wymaga rzeczywiście, by państwa jednoznacznie wyraziły, jakie są przepisy aborcyjne na ich terytorium
— mówił Kwaśniewski. Dodał, że 126 ze 196 krajów podjęło decyzję, by „chronić obywateli lepiej niż Polska”.
„Opinia na temat inicjatywy obywatelskiej +Zatrzymać Aborcję+ może być tylko jedna: pozytywna. Ponieważ co do zasady ludzi nie wolno zabijać. A przede wszystkim nie wolno zabijać dzieci”
— podkreślił Kwaśniewski.
Za pozytywnym zaopiniowaniem projektu dla komisji polityki społecznej i rodziny głosowało 16 posłów, 9 było przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu.
PAP/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/386674-projekt-zatrzymaj-aborcje-z-pozytywna-opinia-komisji-sejmowej-burzliwa-debata-na-posiedzeniu-godek-mowimy-o-zywych-ludziach