Proszę przyjąć moje wyrazy ubolewania i solidarności w obliczu rosnącej fali oskarżeń dotyczących Pana osoby - napisał rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w liście do dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra Cywińskiego.
Jak ocenił Bodnar w opublikowanym w piątek liście do dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Cywiński jest „jednym z najważniejszych strażników godnej pamięci o naszej historii” i człowiekiem, który ma „ogromne zasługi dla Polski, stosunków polsko-żydowskich i wielu społeczności na całym świecie, dla których Auschwitz-Birkenau pozostaje ważnym symbolem i przestrogą”.
Proszę przyjąć moje wyrazy ubolewania i solidarności w obliczu rosnącej fali hejtu, oskarżeń i fałszywych informacji dotyczących Pana osoby oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Z najwyższą dezaprobatą przyjmuję też nieodpowiedzialne wypowiedzi czy wezwania do odwołania Pana z funkcji dyrektora tej placówki
—czytamy w liście RPO.
Bodnar podkreślił, że „jest pod wrażeniem osiągnięć organizacyjnych i wystawienniczych Muzeum” oraz jego „niezwykle bogatej oferty edukacyjnej”.
Na podkreślenie zasługuje też inicjatywa powołania Fundacji Auschwitz-Birkenau gromadzącej znaczące środki finansowe od rządów wielu krajów na konserwację obiektów obozowych. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie Pana nadzwyczajne zaangażowanie
—stwierdził RPO.
Według Bodnara, Cywiński wyróżnia się także „odpornością na koniunkturalizm”.
Swoje zadania realizuje Pan z niezwykłą konsekwencją, dbając o historyczną prawdę i pokazując, choćby w licznych publikacjach, do jakiej katastrofy humanitarnej może doprowadzić system odnoszący się z pogardą do praw człowieka. Proszę nie schodzić z tej drogi, Panie Dyrektorze. Jesteśmy z Panem. Wyrażam nadzieję, że wkrótce wspólnie będziemy uczestniczyć w dorocznym „Marszu Żywych”
—zaznaczył.
List RPO ma związek z pojawiającymi się wezwaniami do odwołania Cywińskiego z funkcji dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau, formułowanymi m.in. przez dziennikarza śledczego i publicystę Witolda Gadowskiego. W poniedziałek w Polskim Radiu Gadowski zarzucił Cywińskiemu, że wyłączył dla zwiedzających ekspozycje dotyczące polskiego ruchu oporu w niemieckim, nazistowskim obozie Auschwitz, ponieważ „nie chce eksponować polskich wątków, najważniejszych jeśli chodzi o ruch oporu w Auschwitz”.
Jeżeli pan dyrektor będzie zwlekał z udostępnieniem polskich ekspozycji to ja będę o tym głośno mówił i domagał się jego dymisji
—powiedział Gadowski.
W czwartek Polska Rada Chrześcijan i Żydów wydała oświadczenie, w którym wyraziła „poparcie dla dyrektora Piotra Cywińskiego” i zaapelowała „o wsparcie dla niego do wszystkich ludzi dobrej woli”. Rada stwierdziła także, że „ewentualne personalne rozgrywki wokół Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z pewnością odbiłyby się szerokim echem w całym świecie, ukazując Polskę w fatalnym świetle”.
Piotr M.A. Cywiński (ur. 1972 r.) jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem mediewistą, absolwentem Uniwersytetu Marka Blocha w Strasburgu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Od września 2006 r. kieruje Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/386298-co-za-sojusz-bodnar-staje-w-obronie-dyrektora-muzeum-auschwitz-birkenau-prosze-przyjac-moje-wyrazy-ubolewania-w-obliczu-rosnacej-fali-hejtu
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.