Prezydent Andrzej Duda i minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zgodzili się w trakcie piątkowej rozmowy, że przyszłość Europy leży w jej jedności, a nie podziałach - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Europa musi być zbalansowana wewnętrznie i musi być jednością - to jest przesłanie z rozmów prezydenta z ministrem Maasem
— powiedział Szczerski.
Poinformował też, że szef niemieckiej dyplomacji zadeklarował, że Polska i Niemcy będą wspólnie przekonywać Francję do odnowienia współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.
Podczas rozmowy potwierdzona została też wizyta w Polsce prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera w czerwcu. „Oczekujemy w poniedziałek pani kanclerz Angeli Merkel w Warszawie i spodziewamy się wizyty prezydenta Steinmeiera w czerwcu” - powiedział Szczerski. Poinformował, że prezydent Duda będzie w poniedziałek rozmawiał z niemiecką kanclerz.
W piątek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem. Szef niemieckiego MSZ w Warszawie spotka się również z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.
Rozmowa prezydenta z ministrem Maasem trwała godzinę i ma dwa główne przesłania. Po pierwsze, że przyszłość Europy leży w jej jedności, a nie podziałach na Europę A, B, C, lub twarde jądro Europy i resztę krajów. Po drugie, że Polska i Niemcy będą wspólnie przekonywać Francję do tego, żeby odnowić Trójkąt Weimarski, bo dzisiaj ta decyzja leży we francuskich rękach
— powiedział szef gabinetu prezydenta po zakończeniu spotkania.
Jak dodał, „prezydent z ministrem dyskutowali o przyszłości Trójkąta Weimarskiego ze wspólnym przesłaniem, że szczególnie dzisiaj w czasie dyskusji o przyszłości Europy byłoby ważne, aby to była dyskusja wspólna Paryża, Berlina i Warszawy”.
Szczerski poinformował, że rozmowa Andrzeja Dudy i Maasa dotyczyła polityki europejskiej, a także relacji dwustronnych, w tym kwestii historycznych i „jednoznacznej świadomości Niemiec swojej odpowiedzialności za wydarzenia historyczne”; politycy poruszyli także kwestię reparacji wojennych.
Prezydent i minister mówili o tym, że dziś w Europie nie potrzeba żadnych podziałów czy wykluczenia, że także sprawy dotyczące art. 7 powinny zakończyć się jak najszybciej tak, aby przejść do tego, co jest prawdziwym wyzwaniem polityki europejskiej, czyli dyskusji o rozwoju Europy
— powiedział Szczerski.
Jak zaznaczył, Maas stwierdził w trakcie spotkania, że nie można opierać przyszłości Europy na wykluczeniu jakiegokolwiek regionu czy państwa i budowaniu jej w oparciu tylko o jedną część.
Bardzo wyraźnie wypowiedział się przeciwko tzw. twardemu jądru UE i przeciwko podziałowi na Europę A, B i C, więc też przeciwko Europie wielu prędkości
— relacjonował szef gabinetu prezydenta RP.
Jak dodał, obaj politycy mówili, że dyskusja o przyszłości Europy nie może być wyłącznie debatą polityków, a powinna być „przede wszystkim umocowana w woli narodów europejskich, społeczeństw państw członkowskich”.
Według Szczerskiego, Duda i Maas zgodzili się, że „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości powinno stać się okazją do wspólnej refleksji nad polsko-niemiecką historią”. Zaznaczył, że „prezydent oczywiście poruszył kwestie reparacji, mówiąc, że ten temat jest w Polsce obecny w debatach politycznych i społecznych”.
Mówił też o tym, że ważne jest, aby ten temat zaczął funkcjonować społecznie, a nie był tylko tematem dyskusji polityków, bo społeczeństwa też muszą mieć swój głos w tej debacie o historii generalnie, ale także o odpowiedzialności
— mówił szef gabinetu prezydenta RP.
Polska jest drugim celem wizyty zagranicznej zaprzysiężonego w środę szefa niemieckiej dyplomacji. W środę, zaraz po objęciu urzędu, Maas udał się z krótką wizytą do Paryża. W poniedziałek do Warszawy przybywa z wizytą kanclerz Angela Merkel, która spotka się z prezydentem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/386288-szczerski-po-spotkaniu-andrzej-duda-heiko-maas-zgodzili-sie-ze-przyszlosc-europy-lezy-w-jej-jednosci-a-nie-podzialach