Chcemy przyspieszyć tempo pozyskiwania sprzętu i uzbrojenia. Pan minister Błaszczak ma tutaj pewne konkretne pomysły, jak chociażby powołanie agencji ds. uzbrojenia
— mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
wPolityce.pl: Panie ministrze, w czwartek doroczna odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP. Tegoroczna po pewnym przesileniu politycznym i sporej zmianie w kierownictwie MON. Jak wpływa to na codzienną pracę, a także na problemy poruszane na odprawie?
Paweł Soloch, szef BBN: Faktycznie, będzie to pierwsze takie spotkanie z udziałem nowego ministra obrony narodowej i będzie to dobry moment na pewne resume tych pierwszych dwóch miesięcy współpracy. W naszej ocenie współpraca wygląda dobrze. Wyrazem tego powinno być chociażby - i tego się spodziewamy - wspólne stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy i ministra Mariusza Błaszczaka w sprawie reformy systemu kierowania i dowodzenia armią.
W tej sprawie w ostatnich miesiącach tlił się dość intensywny spór na linii MON - Pałac Prezydencki, BBN. Czy jest tutaj kompromis?
Należy oczekiwać, że zarówno ze strony prezydenta jak i ministra obrony padną wspólne deklaracje w tym zakresie. Nie chcę uprzedzać faktów i poszczególnych wystąpień, ale uważam, że osiągnęliśmy konsensus. Mam nadzieję, że te ustalenia w najbliższym czasie zostaną przełożone na konkretne zapisy w ustawach. Liczę, że ta sprawa wybrzmi jednoznacznie.
Dialog przyspieszył po zmianie kierownictwa MON?. Dziś nie mamy polityki epistolarnej, ale codzienne rozmowy.
W niektórych sytuacjach - zwłaszcza urzędniczych – niezbędne jest korzystanie z formy pisemnej. W innych, szczególnie kiedy panuje wzajemne zaufanie i zrozumienie, wiele rzeczy może być z powodzeniem konsultowanych także w ramach bezpośrednich rozmów. I to dziś ma miejsce.
Zapytam o zastrzeżenia prezydenta do tempa modernizacji armii. Czy temat pojawi się na odprawie?
To jeden z ważniejszych obszarów, któremu poświęcimy uwagę. Chcemy przyspieszyć tempo pozyskiwania sprzętu i uzbrojenia. Pan minister Błaszczak ma tutaj pewne konkretne pomysły, jak chociażby powołanie agencji ds. uzbrojenia.
Swoją drogą problemy w tym obszarze – nieterminowość, brak ciągłości w realizacji planów, kwestie związane z offsetem i jego koszty – to historia, która towarzyszy nam od wielu lat i musimy jej stawić czoła. Jednocześnie zależy nam zarówno na tym, aby polski przemysł miał zamówienia, jak i na tym, aby Siły Zbrojne otrzymywały sprzęt najlepszej jakości i taki, który jest im potrzebny.
Jakie jeszcze tematy pojawią się w rozmowach na odprawie?
Obok tematów wspomnianych wcześniej, jak reforma systemu kierowania i dowodzenia oraz modernizacja techniczna, z pewnością będziemy rozmawiać o polityce personalnej w Siłach Zbrojnych, budowie Wojsk Obrony Terytorialnej czy chociażby codziennym bezpieczeństwie żołnierzy w czasie ćwiczeń na poligonach.
Bardzo możliwie, że postawiony zostanie także temat trwających w BBN prac nad rekomendacjami do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.
W wymiarze zagranicznym Prezydent na pewno zaakcentuje nasze priorytety w polityce sojuszniczej. Sukces szczytu NATO w Warszawie nie może sprawić, że nasza determinacja w sprawie zwiększenia obecności NATO, w tym USA, na wschodniej flance będzie mniejsza. W szerszym kontekście mamy również sprawę naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i naszej aktywności wojskowej w ramach ONZ.
Chcemy też podkreślić, że zależy nam na rozwoju europejskiej współpracy obronnej, ale widzianej w perspektywie transatlantyckiej. Współpraca obronna w UE musi być skoordynowana z NATO i nie może podważać wiodącej roli Sojuszu.
Wszystko to rozpatrujemy w kontekście głównego zagrożenia, jakim pozostaje Rosja. Mieliśmy tego przejawy w ostatnich dniach w Wielkiej Brytanii. Z naszej strony jest tutaj pełna solidarność z Brytyjczykami, co wyraził też prezydent Duda. Kwestie rosyjskie na pewno wiec wybrzmią podczas samej odprawy.
Panie ministrze, dopytam jeszcze o coraz głośniejsze plotki i sygnały z MON, które mówią o tym, że przywracani są do pracy ludzie, którzy byli odsunięci przez poprzednie kierownictwo MON nieco na margines. Czy wie Pan coś o tych plotkach?
To decyzje pana ministra Mariusza Błaszczaka. My nie zajmujemy się kwestiami personalnymi poza tym, co jest w kompetencjach prezydenta, czyli przede wszystkim obsadą najwyższych stanowisk dowódczych i nominacjami generalskich.
Na koniec pytanie o sprawę gen. Jarosława Kraszewskiego: czy w BBN panuje ulga po decyzji ministra Mariusza Kamińskiego i premiera Mateusza Morawieckiego?
Cieszymy się, że generał będzie mógł powrócić do wykonywania zadań obejmujących także dostęp do informacji niejawnych. To istotne chociażby w kontekście przygotowań do tegorocznego szczytu NATO w Brukseli.
Antoni Macierewicz powiedział, że decyzja w tej sprawie była bardziej polityczna, mniej merytoryczna.
Jestem w pełni przekonany, że minister koordynator służb specjalnych podjął decyzję na podstawie dokładnej analizy materiałów źródłowych i ma ona charakter w pełni merytoryczny.
Rozmawiał Marcin Fijołek
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/385957-nasz-wywiad-soloch-przed-odprawa-konsensus-z-mon-ws-dowodzenia-potrzeba-przyspieszenia-modernizacji-armii-i-sprawa-gen-kraszewskiego