Ciekawe, i jakoś niosące pewną nadzieję zdarzenie miało miejsce podczas wystąpienia premiera w czasie Forum Brukselskiego (Brussels Forum), zorganizowanego przez znaną amerykańską instytucję German Marshall Fund.
Mateusz Morawiecki był jednym z głównych gości tego ważnego wydarzenia. Jego wystąpienie miało charakter wywiadu na żywo, który przeprowadzała dziennikarka BBC Katya Adler. Znaczna część pytań dotyczyła reformy wymiaru sprawiedliwości, gospodarki, Unii Europejskiej, ustawy o IPN.
Jedno pytanie miało jednak charakter szczególny. Organizatorzy zaprezentowali sondę dotyczącą przyszłości Unii Europejskiej. Pytanie brzmiało następująco:
Jaka jest Twoja prognoza dotycząca przyszłości Unii Europejskiej? Czy stanie się ona:
Zaproponowano trzy odpowiedzi:
— 1. bardziej zintegrowana;
— 2. luźniejszym związkiem bardziej niezależnych państw narodowych;
— 3. całkowicie się rozpadnie;
Głosować mogli uczestnicy Forum - elitarne grono biznesmenów, polityków, lobbystów i aktywistów różnego rodzaju z Europy i Stanów Zjednoczonych. Wyniki ogłoszono na koniec wywiadu z premierem. Były zaskakujące:
Okazało się, że ponad połowa głosujących (54 proc.) poparła wizję Unii jako bardziej luźnego związku suwerennych państw! Za wizją Unii bardziej zintegrowanej opowiedziało się 36 proc. uczestniczących w głosowaniu.
„Wyszehrad byłby dziś dość zadowolony” - stwierdziła Katya Adler, zauważając, że wynik sondy zgadza się ze sceptycyzmem premiera Morawieckiego wobec Unii budowanej wyłącznie w oparciu o motor niemiecko-francuski.
„Tak” - potwierdził premier, który w trakcie wywiadu mówił m. in. o tym, że „nie wszystkie kraje w UE są traktowane jednakowo”.
Sil
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/385233-tylko-u-nas-nieoficjalny-sondaz-wsrod-europejskich-i-amerykanskich-elit-ktory-ucieszyl-premiera-morawieckiego-wyszehrad-bylby-dzis-dosc-zadowolony