Przede wszystkim polskie i żydowskie stanowisko różni się w percepcji historycznej tego miejsca [Auschwitz-Birkenau – red.]. W Polsce powszechna jest wiedza, że było w tym obozie mnóstwo Polaków, ludzi podziemia i polskiej inteligencji. Przecież pierwszymi więźniami Auschwitz byli Polacy. Oczywiście wiemy także, że byli tam masowo mordowani Żydzi. Dla Polaków wiedza na temat Auschwitz i Holokaustu jest więc pełniejsza. Z kolei Żydzi patrzą generalnie na Auschwitz ze swojej perspektywy historycznej i dla przytłaczającej części z nich Auschwitz był po prostu obozem tylko dla Żydów. To, że zostali tam zabici Polacy i Romowie schodzi na dalszy plan. Następuje tu skupienie się na cierpieniach własnego narodu i tego typu przypadki, które Pan wymienił, doskonale to pokazują. To wszystko wynika więc z odmiennej percepcji historycznej Auschwitz, a także z tego, że Żydzi często w ogóle nie wiedzą, że ginęli tam Polacy
— to słowa dr. Piotra Gontarczyka zapisane w książce Gabriela Kayzera pt. „Klincz? Debata polsko – żydowska”.
Jednocześnie Piotr Gontarczyk zaznacza, że nie można zapominać, w jakich okolicznościach i dlaczego powstał Izrael i nie można zapominać, że Holokaust naprawdę się wydarzył.
Ten naród przeszedł prawdziwą tragedię. Jest wprawdzie w tej opowieści o Shoah sporo niechęci do otaczającego Żydów świata, ale mówienie, że to uczenie nienawiści do Polaków jest nadużyciem.
I dodaje zdanie, które jest kluczowe dla zrozumienia sposobu postępowania Żydów.
Polacy nie są tutaj bowiem jakoś szczególnie wyróżnieni. Izraelskiej młodzieży ogólnie bowiem przedstawia się obraz, w którym świat zewnętrzny jest dla Żydów wrogi i inne narody nie lubią Żydów, dlatego dobrze, że mają Izrael. To jest zresztą tylko pewien element całości polityki izraelskiej, to znaczy budowania tożsamości i lojalności swoich obywateli wokół idei państwa. Trzeba bowiem pamiętać, że w Izraelu można spotkać setki wycieczek młodych Żydów ze Stanów Zjednoczonych. Edukuje się ich tam, że Izrael jest państwem, które ciągle jest na pierwszym froncie. Robi się to po to, aby wywoływać postawy lojalnościowe i proizraelskie wśród tej wpływowej diaspory żydowskiej w Stanach Zjednoczonych
— uważa Gontarczyk.
Generalnie więc Izrael prowadzi tę politykę na różnych polach. Przyjmuję do wiadomości, że izraelska młodzież przyjeżdża do Polski nie po to, aby spotykać się tutaj z polską młodzieżą, ale po to, aby odwiedzić groby Żydów na największym żydowskim cmentarzu na świecie, jakim stała się Polska po usytuowaniu na jej terenie przez Niemców obozów koncentracyjnych.
Program izraelskich wycieczek do Polski, o których za sprawą wydarzeń ostatnich tygodni jest w Polsce głośno, doskonale wpisuje się w kreowaną przez izraelską prawicę współczesną politykę historyczną Izraela.
A ta służy, zdaniem mec. Uri Hupperta do ciągłego straszenia izraelskiego społeczeństwa nowym Holokaustem, przez co żyje ono pod ciągłym naciskiem tej wielkiej tragedii.
Holokaust interpretowany jest również przez izraelską prawicę zgodnie z bieżącymi celami prowadzonej przez nich polityki. Jest to bez wątpienia destrukcyjne nie tylko dla izraelskiego społeczeństwa, ale także dla relacji Polaków i Żydów. Przez tę politykę historyczną i edukacyjną młodzież izraelska patrzy bowiem na współczesną Polskę i Polaków nie przez pryzmat całej historii stosunków polsko-żydowskich, ale jedynie przez pryzmat Holokaustu
— mówi z kolei Mec. Uri Huppert, również w książce Kayzera.
I to właśnie wiedza o tamtejszej polityce historycznej i edukacji w znacznej mierze pozwala zrozumieć nam dzisiejszą postawę Izraela. Postawę, którą przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Postawę mówiącą, że Izrael to bezpieczne miejsce pozwalające schować się Żydom z całego świata. Bo cały świat jest im wrogi.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/385190-by-zrozumiec-zydow-nalezy-poznac-ich-punkt-widzenia-i-polityke-historyczna-w-izraelu-przekazywane-jest-przekonanie-izrael-kontra-reszta-swiata
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.