Zaangażowanie wychowanków tej szkoły w budowę polskiego wojska i administracji pokazuje, że wychowanie w tym regionie zawsze było patriotyczne - mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Nowym Sączu, które w tym roku obchodzi 200-lecie powstania.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dobry humor dopisuje parze prezydenckiej: „Mąż kończył szkołę, w której pracowałam”;”Nie wtedy, kiedy ja tam chodziłem”
Prezydent podkreślił, że szkoła obchodzi swoje dwustulecie w tym samym roku, w którym przypada stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
Ta szkoła zdążyła wychować późniejszych rycerzy niepodległości. To, że absolwenci tej szkoły byli w legionach, osiągnęli niezwykle wysokie stanowiska w armii i administracji państwowej, pokazuje, jakie było tutaj, w Sączu wychowanie: takie jak zawsze - patriotyczne, w polskiej tradycji
— mówił prezydent.
Dodał, że jako licealista konkurował z uczniami sądeckiego liceum w olimpiadzie wiedzy o Polsce i świecie współczesnym.
Byłem pod ogromnym wrażeniem, bo ja byłem jedynym uczniem z mojej szkoły, który do etapu centralnego się dostał, a z jedynki sądeckiej było pięcioro albo sześcioro uczniów. To pokazywało, jak bardzo wysoki jest poziom
— powiedział Duda.
Mówił także o swoich rodzinnych związkach z Sądecczyzną, regionem, gdzie kultywuje się tradycję.
W jakimś sensie Sądecczyzna wychowała mnie do tego dzieła, które teraz realizuję. Z Sądecczyzny płynie moc, która daje siłę
— powiedział.
Żona prezydenta Agata Kornhauser-Duda złożyła podziękowania dla obecnej i wcześniejszych dyrekcji i nauczycieli liceum „za patriotyczne wychowanie młodzieży, za świetne przygotowanie młodzieży do pracy zawodowej czy też do dalszej ścieżki edukacyjnej”
Jako nauczycielka życzyła swoim koleżankom i kolegom satysfakcji z pracy, a uczniom, aby szkoła była nie tylko miejscem zdobywania wiedzy i poszerzania horyzontów, ale także miejscem rozwijania zainteresowań i pasji oraz nawiązywania „wspaniałych koleżeńskich relacji”.
Zobaczycie kiedyś, że często są to relacje na całe życie
— dodała.
Prezydent zauważył, że jego żona „też kończyła jedynkę, tylko w Krakowie”.
Rzeczywiście kończyłam jedną z najstarszych szkół w Polsce, mianowicie Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, które to liceum w tym roku w październiku będzie obchodziło jubileusz 430-lecia
— wyjaśniła Agata Kornhauser-Duda.
Mąż kończył szkołę, w której ja pracowałam
— dodała.
Ale żeby była pełna jasność, nie pracowała tam wtedy, kiedy ja tam chodziłem
— uzupełnił prezydent. Sala przyjęła wymianę uwag oklaskami.
Podczas piątkowej wizyty w Nowym Sączu zaplanowane jest jeszcze spotkanie prezydenta z mieszkańcami miasta.
Początki kształcenia w Nowym Sączu sięgają średniowiecza. Na nowosądeckim zamku na przełomie lat 1469 i 1470 przebywały dzieci króla Kazimierza Jagiellończyka, gdzie były edukowane i przygotowywane przez wybitnego historyka Jana Długosza do pełnienia późniejszych funkcji państwowych.
Historia nowosądeckiego liceum zaczyna się w 1816 r., kiedy cesarz Austrii wydał dekret, zalecający zakładanie szkół gimnazjalnych w każdym obwodzie ówczesnej Galicji. Po staraniach władz miasta, nowosądeckiego społeczeństwa oraz duchowieństwa, już w 1817 r. zapadła cesarska zgoda na otwarcie sześcioklasowej szkoły średniej. 4 listopada 1818 r. Gazeta Lwowska donosiła o wielkim otwarciu nowosądeckiego Gimnazjum. Naukę w nowo powstałej szkole rozpoczęło 140 uczniów. Wśród uczonych przedmiotów były: religia, łacina z elementami krasomówstwa, poezja, uczono greki, geografii, historii powszechnej, podstaw algebry i arytmetyki oraz zapoznawano uczniów kulturą starożytnego Rzymu.
Językiem wykładowym był niemiecki, a używanie języka polskiego nawet podczas przerw, było zakazane. Język ojczysty dopiero od 1867 r, stał się równoprawnym językiem nauczania, a w końcu XIX wieku stał się już jednym wykładowym.
11 listopada 1918 r. w stulecie istnienia szkoły, a zarazem dzień odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie sami zrzucili z fasady budynku cesarsko - królewskiego orła i zawiesili na szkolnym budynku polskie biało - czerwone flagi i polskie godło. W roku szkolnym 1925/1926 Państwowe Gimnazjum Klasyczne w Nowym Sączu, przyjęło za patrona Jana Długosza - żyjącego w XV wieku historyka, nauczyciela, polityka i dyplomaty.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/384184-para-prezydencka-z-wizyta-w-nowym-saczu-prezydent-duda-wychowanie-w-tym-regionie-zawsze-bylo-patriotyczne-zdjecia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.