Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek (PiS) podziękowała sekretarzowi stanu w węgierskim ministerstwie zasobów ludzkich Miklosowi Solteszowi, który w czwartek przekazał jej rezolucję parlamentu Węgier „o wspieraniu Polski wobec presji Brukseli”. Takie gesty przyjaźni niezwykle cieszą - podkreśliła.
W miniony wtorek parlament węgierski przyjął rezolucję „o poparciu Polski wobec presji Brukseli”. Parlament zaapelował w niej do rządu Węgier, by nie popierał propozycji, które ograniczyłyby wykonywanie podstawowych praw Polski wynikających z jej członkostwa w UE. Zaapelowano też do węgierskich posłów Parlamentu Europejskiego, by nie popierali takiej wysuniętej przez instytucję Unii Europejskiej propozycji, która opowiada się za postępowaniem przeciw Polsce wszczętym na podstawie artykułu 7. Traktatu UE lub się z nim zgadza.
W czwartek Miklos Soltesz przekazał rezolucję Beacie Mazurek - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu.
„Dziękuję Polsce za stanie w obronie wartości chrześcijańskich na forum Unii Europejskiej, za działania na rzecz Europy Środkowo-Wschodniej”
— podkreślił Soltesz podczas spotkania z Mazurek.
Według CIS węgierska delegacja przekazała również plakat z polską i węgierską flagą podpisaną przez uczestników propolskiej demonstracji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Młodzieży Chrześcijańsko-Demokratycznej w Budapeszcie.
„Takie gesty przyjaźni niezwykle cieszą”
— powiedziała Mazurek dziękując za przekazanie dokumentu oraz za wsparcie Węgier dla Polski.
Soltesz poinformował w czwartek, że jego resort pracuje nad utworzeniem platformy charytatywnej państw Grupy Wyszehradzkiej, której celem byłoby wzajemne udzielanie sobie wsparcia w ramach V4 w przypadku nieprzewidzianych katastrof czy klęsk.
Mazurek z węgierskim gościem rozmawiała o nielegalnej imigracji oraz konieczności wspierania państw, takich jak Syria czy Irak, na miejscu -podał CIS. Zgodzili się również, że istotne jest zacieśnianie współpracy pomiędzy polską a węgierską młodzieżą.
Według rezolucję węgierskiego parlamentu „Polska i Węgry stały się w ostatnim czasie obiektem licznych bezprawnych i niesprawiedliwych ataków ze strony instytucji UE”. Jak zaznaczono „Polska i Węgry wierzą w ideę nie Zjednoczonych Stanów Europy, tylko wspólnoty europejskich narodów i za swoje zadanie uznajemy nie rozpowszechnienie idei otwartego społeczeństwa, tylko zachowanie naszej chrześcijańskiej kultury”.
W grudniu ub.r. Komisja Europejska zwróciła się do państw członkowskich UE o uruchomienie wobec Polski procedury z art. 7 o naruszenie praworządności w związku z reformami w systemie sądownictwa, przeprowadzanymi przez władze w Warszawie.
Art. 7 traktatu o UE to tzw. opcja atomowa, w wyniku której kraj może zostać nawet objęty sankcjami czy zawieszeniem prawa do głosowania na forum UE. Aby tak się stało, zielone światło musi dać jednomyślnie szczyt unijny. Węgry wielokrotnie powtarzały jednak, że w takiej sytuacji będą przeciw karaniu Polski.
w czwartek posłowie Parlamentu Europejskiego poparli w rezolucji uruchomienie przez Komisję Europejską artykułu 7 traktatu o UE wobec Polski.
KE w zaleceniach przyjętych 20 grudnia 2017 roku wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów.
KE domaga się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chce, by nie przerywano kadencji sędziów-członków Rady i zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów-członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Innym z zaleceń jest „przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane”.
PAP/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/384004-beata-mazurek-odebrala-uchwale-wegierskiego-parlamentu-ws-polski
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.