Wizyta zespołu ds. dialogu prawno-historycznego w Izraelu, to dobry ruch; mam nadzieję, że pomoże uspokoić emocje i dojść do prawdy
— powiedział w środę Kornel Morawiecki (Wolni i Solidarni).
W środę zespół ds. relacji polsko-izraelskich, pod przewodnictwem wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego, udaje się do Izraela, gdzie w czwartek spotka się ze swoim odpowiednikiem w celu podjęcia dialogu.
Kornel Morawiecki ocenił w środę w rozmowie z dziennikarzami, że wyjazd zespołu do Izraela, „to dobry ruch”, bo - jak przekonywał - „nasze państwa starają się dojść do porozumienia”.
Traktuję ten wyjazd, jako próbę przywrócenia poprawnych stosunków, jakie mieliśmy z Izraelem
— dodał.
Wyraził też nadzieję, że wizyta zespołu „pomoże uspokoić emocje”.
Widzę, że zbliżamy się do uspokojenia emocji i że nam wszystkim pomoże to w dojściu do prawdy
— podkreślił.
Szanujemy postawę i ból żydowski, ale też musimy wiedzieć, że ci zamordowani Żydzi (w czasie II wojny światowej) w połowie byli to też Polacy, w tym sensie, że byli obywatelami polskimi, więc proszę, żeby (Żydzi) też zrozumieli nasz ból z tego powodu, żebyśmy się podzielili tym bólem i żebyśmy rozumieli, że krzywdy, które nam wtedy wyrządzili Niemcy, że ta straszna ideologia, która panowała wtedy nad Europą, to jest rzecz godna potępienia, ale nie możemy się nawzajem nie oskarżać
— mówił Kornel Morawiecki.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.
Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/383796-kornel-morawiecki-wizyta-zespolu-ds-dialogu-w-izraelu-to-dobry-ruch-mam-nadzieje-ze-pomoze-uspokoic-emocje-i-dojsc-do-prawdy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.